بلاگ

راهنمای سفر در بارداری

راهنمای سفر در بارداری

راهنمای سفر در بارداری : آغاز فصل بهار و تابستان برای بسیاری از خانواده ها نوید بخش فراغت بیشتر و برنامه ریزی برای سفر است.  اگر شما نیر قصد سفر دارید به هر طریقی که باشد- هوایی، زمینی یا دریایی- باید با برنامه ریزی خاصی همراه باشد . لطفاً بدون آگاهی از این اطلاعات مهم منزل را ترک نکنید.

سفر هوایی

پیش از پرواز باید مواردری چون بررسی موعد زایمان، تایید عادی بودن بارداری و آزمایش سونوگرافی انجام دهید. به گفتهی دکتر پیتروینسنت ، سفر هوایی در حاملگی های پر خطر اصلاً توصیه نمی شود.

در بارداری های عادی از فهته ی بیست و سوم تا سی و ششم معمولاً برای مسافرتهای هوایی داخلی و خارجی محدودیتی وجود ندارد. ولی اگر چند قلو باردارید، آخرین مهلت هفته ی سی و دوم بارداری است. خطوط هوایی سیاست های متفاوتی برای سفر های دوران بارداری دارند، پس باید مستقیماًبا شرکت هوایی مورد نظر تماس بگیرید. یادتان باشد که معمولاً آخرین مهلت سفر شامل تاریخ برگشت از سفر می شود. پس باید محاسبه کنید که هنگام بازگشت چه مدت باردار خواهید بود. بسیاری از شرکتهای هوایی فقط در سه ماهه سوم تاییدیه و مجوز از پزشک را می خواهند، اما به توصیه ی خانم تیلر، بهتر است در سه ماهه اول و دوم نیز تاییدیه از پزشک، مدارک سابقه ی بارداری، جزئیات معاینه های پزشکی و بیمه ی سفر و سلامت را همراه داشته باشید.

 

مسافرت در دوران بارداری

ایمنی در هر سه ماهه

حتی اگر شرکت هوایی به شما اجازه ی پرواز بدهد، آیا می توانید به مسافرت بروید؟ به توصیه ی دکتر وینسنت، از مسافرتهای غیر ضروری در سه ماهه اول بارداری پرهیز کنید. در این دوران، پرواز نشانه هایی مثل تهوع صبحگاهی و خستگی را تشدید می کند و چون در این زمان بدن در حال انطباث با دگرگونی های هورمونی است،  احتمال سقط نیز افزایش می یابد. برای مسافرت هوایی، سه ماهه  ی دوم زمان بهتری است. خصوصاً از هفتهی هجدهم تا بیست و چهارم بارداری ایمن ترین زمان برای مسافرت هوایی بانوان باردار است.

نکاتی درباره ی راحتی و ایمنی

بهگفته ی دکتر وینسنت، پرواز در دوران بارداری خطر لختگی خون در رگ های عمیق را به وجود می آورد و گفته می شود که این احتمال برای بارداران ده برابر بیشتر از بانوان غیر باردار است. به توصیه ی دکتر وینسنت، از معیارهای پیشگیرانه استفاده کنید، مثل کشش گاه به گاه بدن، قدم زدن و حرکت دادن پاها و همچنین پوشیدن جورابهای مخصوص. برای پروازهای طولانی تر از هشت ساعت، حداقل چهل و هشت ساعت پس از پرواز نیز از جوراب مخصوص استفاده کنید. و تمرین های پا را انجام دهید.

برای رفع لختگی خون، استفاده از رقیق کننده های خون توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک و زایمان آن را تجویز کرده باشد.

نکات دیگر برای ایمنی هنگام پرواز در دوران بارداری عبارتند از پوشیدن لباس گشاد و کفش راحت، گرفتن صندلی راهرو نزدیک به دستشویی، پرهیز از مصرف نوشابه های گازدار پیش یا هنگام پرواز (گاز این نوشابه ها در هوای تحت فشار کاین افزایش می یابد) و نوشیدنی های کافئین دار (چای، قهوه و نوشابه در شیشه و قوطی)

سفر زمینی

مثل مسافرت هوایی، سفر طولانی با اتومبیل یا اتوبوس نیز در سه ماهه ی اول بارداری توصیه نمی شود و در سه ماهه سوم باید با احتیاط زیاد همراه باشد. سه ماهه ی دوم بارداری برای سفر خانوادگی مناسب است. به گفته ی دکتر وینسنت، باید هر دو ساعت توقف کنید و قدم بزنید، زیرا در سفرهای زمینی طولانی خطر لختگی خون در رگ های عمیق وجود دارد. زمانی که نشسته اید، حرکات پا و مچ پا را انجام دهید و جوراب مخصوص بپوشید.

استفاده از کمربند ایمنی الزامی است. به گفته ی دکتر وینسنت، کمربند متمایل از روی سینه و پا بهترین حمایت را فراهم می آورزند، کمربند روی شانه باید از بین پستان ها و کمربند روی پا باید از زیر شکم و بالای ران عبور کند.

سفر دریایی

اکثر شرکتهای خطوط دریایی تا هفته ی بیست و هشتم بارداری به خانم های حامله اجازه مسافرت با کشتی را می دهند، اما باید اجازه ی پزشک را همراه داشته باشید.

دکتر وینسنت هشدار می دهد: احتمال بانوان باردار در سفرهای دریایی بیشتر دچار حالت تهوع می شوند. بنابراین توصیه می شود که پودر رنجبیل به غذا یا نوشیدنی های خود بیفزایید. قرص ویتامین ب 6 نیز مفید است. اگر دریازدگی شدید داشته باشید، مصرف داروهای دریازدگی سایکلیزین و سیناریزین برای بانوان باردار ایمن است. اما همیشه ابتدا با پزشک مشورت کنید.

داروها و واکسن های مسافرتی

اگر برای سفر برنامه ریزی می کنید، ترجیحاً واکسن هایی را بزنید که پیش از بارداری به آنها نیاز داشته اید. به توصیه ی دکتر وینسنت، مطمئن شوید که زمان آن درست باشد ، زیرا بهتر است بیست و هشت روز پس از لقاح جنین، از زدن واکسن های زنده ای مثل تب زرد، ام ام آر یا آبله مرغان پرهیز شود. اگر بنرامه ریزی نکرده بودید، درباره ی اینکه چه واکسنی احتمالاً ضروری و کدام یک برای بارداری ایمن است، با پزشک مشورت کنید.

از مسافرت به نواحی مالاریاخیز در دروان بارداری باید کاملاً پرهیز شود، زیرا بانوان باردار به احتمال زیاد دچار مالاریای بسیار شدید خواهند شد که اگر به آن مبتلا شوند و زود درمان نشوند، وضعیت وخیم خواهد شد. برای  جنین نیز مالاریا باعث اختلالات مادرزادی یا مرگ می شود. اگر مسافرت به نواحی مالاریاخیز کاملاً ضروری است، برخی از داروهای کالاریا مجاز است. اما احتمالاً باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

رعایت ایمنی

مجبور نیستید، تمام مدت تعطیلات را زیر سایبان بگذرانید؛ با بکار گرفتن برخی ترفندهای خود را کاملاً ایممن سازید. به توصیه ی دکتر وینسنت، بانوان باردار باید از اجرای فعالیتهای جسمی سنگین پرهیز کنند، خصوصاً وقتی خطر برخورد با شکم یا افتادن وجود دارد.

  • دریا

شنا و زیر آبی رفتن کاملاً ایمن است، اما اسکی روی آب که در آن خطر افتادن وجود دارد، ایمن نیست. غواصی مجاز نیست، زیرا خطرات جدی برای جنین وجود دارد.

  • زمین

دکتر وینسنت هشدار می دههد که پیاده روی و دویدن آرام مناسب است. گرچه از دو چرخه و موتور یا اسب سواری باید پرهیز شود، زیرا خطر افتادن وجود دارد که باعث آسیب ناگوار به شکم می شود

  • کوهستان

اسکی و اسنوبورد ممنوع است، زیرا خطر افتادن وجود دارد. به گفته ی وینسنت، در واقع، اصلاً خوب نیست که بالای سراشیبی تیزی قرار گیرید: بانوان باردار باید از فعالیت در ارتفاعات زیاد و خوابیدن در ارتفاعات بالای 3650 متر پرهیز کنند.

فهرست پرواز ممنوع

اگر دهانه ی رحم ضعیف ، سابقه ی زایمان زودرس یا خونریزی واژن دارید، در فهرست پرواز ممنوع هستید. به توصیه ی وینسنت، همه بانوان بارداری که تاریخچه ی بارداری پر خطر، مشکل پزشکی تازه نشخیص داده شده یا به خوبی کنترل نشد هدارند و کسانی که برای مسافرت به نواحی مالاریاخیز یا بدون دسترسی به مراقبتهای پزشکی نقشه می کشند، باید از پروازهای غیر ضروری پرهیز کنند. به گفتهی پزشکان، صرف نظر از اینکه در کدام سه ماهه هستید، باید پیش از برنامه ریزی سفر، در پی مراقبتهای پزشکی باشید. این موارد شامل وضعیت غیر عادی جنین، عقب ماندگی رشد جنین، سابقه ی ناباروری، سقط جنین، داشتن بیش از سی و پنج سال، بارداری چند قلویی و جفت سر راهی می شود.

ایمنی محصولات

  • لوسیون یا کرم ضد آفتاب

به گفته ی دکتر وینسنت، از مصرف محصولات پس از آفتاب پرهیز کنید که حاوی مواد بی حس کننده ی موضعی، ضد التهاب یا آلوورا باشد. کمپرس سرد، حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید تا نشانه های آفتاب سوختگی را شفا بخشد و نیز تا زمانی که پوستتان بهبود یابد، آب کافی بنوشید و در سایه بمانید.

  • دور کننده ی پشه

به توصیه دکتر وینسنت، در دوران بارداری استفاده از لوسیون،ژل یا اسپری های دور کننده حشرات که حاوی ماده ی
DEET هستند مناسب است. محصولات حاوی DEET از محصولات مبتنی بر سنبل هندی بهتر است، زیرا آنها تا سیصددقیقه از شما محافظت می کنند. در حالی که محصولات سنبل هندی باید هر بیست دقیقه استفاده شود. مچ بندها هیچ حمایتی را فراهم نمی آورند. اگر مصرف سان اسکرین و دور کننده ی پشه برایتان ضروری است، اول سان اسکرین و سپس دورکننده ی پشه مصرف کنید. این کار موجب می شود حمایت سان اسکرین حدود 30%کاهش یابد در نتیجه ، باید بیشتر مصرف کنید.

  • سان اسکرین

برای مصرف سان اسکرین سه قانون طلایی وجود دارد:

1-مطمئن شوید که در ترکیبات آن اکسی بنزون وجود ندارد. این ماده ی شیمیایی با وزن کم هنگام تولید و بروز مشکلاتی در جنین مرتبط است.

2- همیشه طیف گسترده را بر گزینید که هم در برابر اشعه ی یووی A و هم ویووی B از شما حمایت کند.

3- بهتر است لوسیون های نوع قدیمی را انتخاب کنید که باید آن را خوب بمالید نه انوع اسپری تا از تنفس آن پرهیز شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری