بلاگ

راهکارهایی ساده برای کنترل تعریق بیش از حد

راهکارهایی ساده برای کنترل تعریق بیش از حد

راهکارهایی ساده برای کنترل تعریق بیش از حد : احساس گرمای شدید می کنید؟ اگر تعریق بیش از حد شما را آزار می دهد، می توانید با کمک پند راهکار ساده با این مشکل کنار آمده و در عین حال از کم آبی بدن و عوارض آن نیز جلوگیری کنید.

بسیاری از مادران باردار در برخی مناطق حتی با وجود دمای پایین نیز به شدت احساس گرما می کنند و دچار تعریق می شوند. تعریق بدن بخصوص در مناطق گرمسیر و روزهای گرم تر افزایش می یابد. حتی ممکن است در ماه هفتم بارداری احساس کنید رد حال تجربه علائم یائسگی مانند گر گرفتگی هستید. خوشبختانه تعریق بیش از حد یکی از علائم طبیعی دوران بارداری بشمار می رود و راه های زیادی برای خنک نگه داشتن بدن حتی در دمای بالا وجود دارد.

 

آیا در این روزها دائم عرق می کنید؟

اکثر مشکلات بارداریمانند هموروئید، خونریزی لثه و آکنه به دلیل هورمون های بارداری رخ می دهند. پس از لقاح اسپرم و تخمک عملکرد همه غدد از جمله غده هیپوتالاموس در مغز که مسئول تنظیم دمای بدن است، دچار اختلال می شود، به همین دلیل باعث می شود حتی در سایه و یا دمای 21 درجه سانتی گراد احساس گرما کنید، همین امر موجب تحریک واکنش تعریق می شود. واکنش تعریق برای خنک کردن بدن هنگام دمای بالا طراحی شده است.

در چه زمانی از بارداری تعریق شدت می یابد؟

در سه ماهه اول و سوم بارداری و همچنین پس از زایمان به دلید نوسان شدید هورمونی، میازن تعریق بدن به شدت افزایش می یابد. این بدین معنا نیست که در سه ماه دوم هورمونها تغییر نمی کنند. تقریباً چند ماه پس از زایمان، به تدریج با تنظیم هورمون ها و احتمالاً همزمان با شروع تخمک گذاری، میزان تعریق کاهش می یابد.

نکاتی که باید بدانید!

آیا متوجه شده اید که نواحی جدیدی از بدنتان عرق می کنند؟

در بدن انسان غدد مختلفی عرق را تولید می کنند، یکی از آنها که آشنایی بیشتری با آن دارید غدد آپوکرین است که بیشتر در زیر بغل، نواحی تناسلی و اطراف مقعد وجود دارند که مسئول ایجاد بوی عرق هستند. زمانی این اتفاق می افتد که باکتری ها عرق بدن را اجزیه می کنند.

غدد مولد دیگری به نام اکرین که در دوران بارداری بیشتری ترشح می شوند، در تمام نقاط بدن وجود دارند و مسئول تنظیم دمای بدن هستند. غدد اکرین در نواحی صورت، قفسه سینه، کمر تجمع بیشتری دارند و در زیر بغل به صورت پراکنده وجود دارند. این غدد در تولید بوی عرق تقشی ندارند.

خوشبختانه ترشح غدد آپوکرین که مسئول تولید بوی نامطبوع عرق هستند. در دوران بارداری کاهش می یابد. به همین دلیلی در مکانهای گرم نیازی به استفاده مجدد از عطر یا اسپری خوشبوکننده ندارید.

چه باید کرد؟

در حقیقت را حل جادویی برای حل مشکل تعریق زیاد وجود ندارد، اما می توانید با رعایت نکات زیر را احساس بهتری داشته باشید:

مرتب آب بنوشید؛
وقتی بدن زیاد عرق می کند آب زیادی از دست می دهد، همین امر باعث می شود دچار سرگیجه و بی حالی شوید. پس باید به اندازه کافی مایعات بنوشید. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و هنگام تشنگی آب بنوشید. اجازه ندهید به حدی تشنه شوید که دهانتان خشک شود. در هواری گرم یا فعالیت خارج از خانه نیاز بیشتری به آب دارید، بهترین نوشیدنی آب است اما آبمیوه های طبیعی، میوه ها و سبزیجات نیز به اندازه کافی حاوی مایعات هستند. فراموش نکنید که از مصرف نوشیدنیهای گازدار و حاوی شیرین کننده مصنوعی خودداری کنید. زیرا حاوی کالری پوچ هستند و موجب اضافه وزن می شوند، به طور کلی اگر رنگ ادرار سفید یا طرد روشن باشد، نشانه کافی بودن میزان آب بدن است.

درمرعض نو آفتاب قرار نگیرید؛

بهتر است در مکانهایی حضور پیدا کنید که دارای تهویه هوای مناسب و کولر باشند، بهتر است در طول شب نیر به این مسئله دقت کنید، توجه کنید که در هوای مرطوب و دمای 32 درجه سانتی گراد تنها پنکه و فن به شما کمک نمی کنند.

در ساعات گرم روز ورزش نکنید؛

می توانید صبح زود یا عصر را برای پیاده روی انتخاب کنید. در باشگاهی ثبت نام کنید ک مجهز به سیستم تهویه هوای مطبوع باشد. در غیر اینصورت می توانید از ورزش درون استخر استفاده کنید، با اینکار به کاهش ورم پا و مچ ها نیز کمک میکنید.

لباس گشاد و نازک بپوشید؛

سعی کنید از چند لایه لباس استفاده کنید تا در صورت گرم شدن، بتوانید لایه رویی را در بیاورید.

استفاده از چند لایه پتو نازک؛

اگر هنگام خواب از چندلایه پتو استفاده کنید می توانید به راحتی و به سرعت دمای بدن خود را با دمای محیط تطبیق دهید.

روی یک حوله بخوابید؛

حوله عرق اضافی بدن در طول شب و هنگام خواب را جذب می کند.

از مصرف غذاهای تند و نوشیدنی های گرم پرهیز کنید؛

از مصرف غذاهای تند و پر ادویه و همچنین نوشیدنی های داغ خودداری کنید. زیرا موجب افزایش تولید عرق می شوند و ممکن است باعث سوزش سر معده شوند.

باد بزن همراه داشته باشید؛

پنکه دستی کوچک و یا یک بادبزن می تواند به خشک شدن عرق اضافی و خنک شدن پوست کمک کند.

از پودر فاقد تالک استفاده کنید؛

پاشیدن پودر تالک بر روی قسمت هایی که اصطکاک بیشتری دارند، مانند زیر بغل، ران ها و پشت گردن می تواند رطوبت اضافی و عرق را جذب کند و همچنین از بروز عرق سوختگی جلوگیری کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری