بلاگ

راهکارهای برخورد با کودک بیمار

پرستار بیمار

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): شاید یکی از دغدغه های مادران نحوه برخورد انان با فرزندشان در مزان بیماری باشد. بسیاری از والدین از نحوه برخورد با کودک بیمار مطلع نیستند و با راهکارهای صحیح مراقبت از فرزند بیمارشان آشنا نیستند.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

برخورد با کودک بیمار

علامت های بیمار: تب، آبریزش بینی، سرفه، راش، استفراغ، اسهال، بی اشتهایی

تب: علامت اختصاصی برای یک بیماری محصوب نمی شود و کودکان به علل مختلفی ممکن است دچار تب شوند. تب عموماً نشانه ای از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است.

درمان

به کودک مایعات فراوان بدهید (شیردهی پستانی را متوقف نکنید)، دمای اتاق را پایین نگه دارید. اگر تب کودکتان 39 درجه سانتی گراد و یا بیشتر (درمورد نوزادان زیر سه ماه 38 درجه سانتی گراد و یا بیشتر) بود حتماً به پزشمک مراجعه کنید.

آبریزش بینی: آبریزش بینی به صورت موکوس شفافی که در طول یک هفته تدریجاً غلیظ شده و رنگ زرد، سبز و یا خاکستری در بیاید سرماخوردگی و کاهی اوقات آنفولانزا است. علل دیگر آبریزش بینی عبارتند از : آلرژی، مراحل ابتدایی برونشیولیت و خروسک.

درمان

در مورد سرماخوردگی کودک باید مایعات فراوان بنوشد (شیردهی پستانی را قطع نکنید) و به میازن کافی استراحت کند با رعایت احتیاط بالش او را کمی بالاتر بگذارید تا در هنگام خواب تنفس برای کودک راحت تر شود. در صورت تایید پزشک می توانید از قطره آب نمک برای رفع این مشکل استفاده کنید.

سرفه: سرفه علامت شایع در بسیاری از بیماری ها می باشدو ممکن است علت آن سرماخوردگی باشد. سرفه علامت عفونت مسیر تنفسی، سرخرگ، آلرژی، برونشیولیت و یا آسم نیز می باشد. سرفه خشک و شدید می تواند به علت خروسک باشد و سرفه های پی در پی که با نفس عمیق ختم می شوند می تواند نشانه سیاه سرفه باشد.

درمان

مایعات فراوان به کودک بدهید (شیردهی پستانی را قطع نکنید) اگر سرفه بیش از یک هفته طول کشید و یا با تب بالا، تنگی نفس، تنفس، سریع، کوتاه و صدا دار، بی اشتهایی و بی حالی همراه بود حتماً به پزشک مراجعه کنید.

راش: اگر کودک غذای جامد را شروع کرده باشد، راش در اطراف دهان معمولاً به علت تحریک غذایی است. اگر لب های کودک متورم شده و علائم دیگری نیز در او ظاهر شده است احتمالاً علت آن آلرژی است. راش شاخصه  بسیاری از عفونت های ویروسی شایع در دوران کودکی نظیر آبله مرغان و سرخرک است. راش همچنین ممکن است به علت مننژیت و سپتی سمی بوجود بیاید. راش در ناحیه پوشک اغلب به علت بستن پوشک رخ می دهد برآمدگی و تاول های کوچک به ویژه در نواحی ای که پوست پین می خورد، ناشی از عرق سوز شدن کودک است در لکه های راش اگزما نیز پوست بسیار خشک است.

درمان

درمان باید بر اساس علت بروز راش صورت بگیرد. در صورتیکه راش به سرعت در حال ظاهر شدن است و کودک بد حال است تست لیوان شیشه ای (تامبلر) را انجام دهید. هر چه حال کودک وخیم تر باشد احتمالا راش علت حادتری خواهد داشت، بنابراین  در صورت نگرانی با پزشک تماس بگیرید.

استفراغ: استفراغ در اغلب کودکان رخ می دهد و معمولاً خطرناک میست و اغلب به دلیل وجود مشکلاتی در مسیر گوارشی کودک رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز علت آن عفونت در قسمتی از بدن است.

درمان

به کودک مایعات فراوان بدهید (شیردهی پستانی را قطع نکنید) اگر استفراغ کودکتان بیش از 12 تا 24 ساعت ادامه یافت به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً پزشک برای کودک شما محلول رهیدراسیون خوراکی (ORS) تجویز خواهد کرد.

اسهال: اسهال از علائم شایع است و اغلب به دلیل عفونت های مسیر گوارشی رخ می دهد.

درمان

مشابه درمان استفراغ عمل کنید. در هنگام تعویض پوشک از کرم  محافظ پای کودک استفاده کنید. زیرا اجابت مزاج شل باعث تحریک پوست ناحیه باسن می شود.

بی اشتهایی: بی اشتهایی کودکان هنگام درآوردن دندان دچار بی اشتهایی می شوند. بی اشتهایی می تواند ناشی از التهاب معده و روده و یا سایر عفونت های اعم از عفونت گوش میانی و سرخرک نیز باشد.

درمان

به کودک مایعات فراوان بدهید (شیردهی پستانی را قطع نکنید) وغذا بدهید و به تعداد دفعاتی ککه کودک پوشک خود را خیس می کند نیز توجه کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک دچار بی آبی نشده است. اگر او در وعده های پی در پی و متعدد از خوردن غذا امتناع می کند با پزشک تماس بگیرید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری