بلاگ

راهکارهای رفع اضطراب زایمان

اگرچه زایمان یک روند فیزیولوژیک است، ولی استرس و اضطراب ناشی از درد زایمان، عدم اعتماد به نفس و آگاهی مادر از روند زایمان می تواند موجب استرس شدید، افسردگی و افزایش احتمال سزارین اورژانسی را به همراه داشته باشد. در واقع اضطراب یک احساس بسیار ناخوشایند و اغلب دلواپسی مبهم است که به صورت حس ترس شدید یا بیم و هراس و یا تردید نسبت به یک عامل ناشناخته بروز می کند.

رفع اضطراب زایمان

شاید برای دیدن فرزند تان هیجان زده باشید یا به وظایف مادری خود می اندیشند، در هر حال، بچه دار شدن همراه با اضطراب و نگرانی هایی است. البته احساس اضطراب برای زایمان بسیار معمول است.

اگر اضطراب زایمان دارید، این ده راهکار مفید را در نظر داشته باشید. با پیروی از ده راهکار زیر میتوانید از استرس و نگرانی خود بکاهید و برای زایمانی مثبت آماده شوید.

۱) آماده باشید.
یکی از بهترین روشها برای غلبه بر اضطراب زایمان، تجهیز خود با دانش است. تا می توانید از مراحل زایمان آگاهی کسب کنید و بر زایمان به عنوان روندی عادی و طبیعی تمرکز کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا اگر هنگام زایمان اوضاع تغییر کرد، چه کنید و درباره ی گزینه ی پیش رو آگاهی داشته باشید. کلاس های زایمان مکان خوبی برای شروع مسیر تجربه ی زایمان مثبت است. مربیان این کلاس ها منابع اطلاعاتی مناسبی هستند و برای کنار امدن با زایمان مهارتهای عملی بسیاری را به شما می اموزند و به شوهرتان یاد می دهند که چگونه از شما حمایت کند.

۲) تنها نیستید.
هر روز حدود سیصد و پنجاه هزار خانم در جهان زایمان می کنند. بنابراین وقتی وارد مراحل زایمان می شوید، تنها نخواهید بود. بدن خانم ها برای انچه باید انجام دهد، دانش غریزی دارد. حمایت و احترام گذاشتن به مادر در داشتن زایمانی مثبت بسیار تاثیرگذار است. برای حمایت از مادر در هنگام بارداری و زایمان، داشتن همراه زایمان (دولا) یاری رسان خواهد بود. حمایت از جانب فردی آموزش دیده که فقط برای پشتیبانی از مادر در زایمان حضور می یابد، در رفع استرس بسیار کارساز است.

۳) مراقب باشید.
روشن است که مراقبت از خود باید در راس اولویت هایتان باشد. ورزش از تنش می کاهد و اضطراب را برطرف می کند – به این ترتیب، ذهن شفاف می شود و دیدگاه مثبت بهبود می یابد. سعی کنید شکلی از نرمش را در برنامه ی روزانه ی خود بگنجانید، مثل شنا، پیاده روی یا حتی کلاس بارداری. از نور خورشید ویتامین دی دریافت کنید که برای سیستم ایمنی و نیز حال احساسی شما بسیار مفید است.

با وجود اینکه وقتی بی حال هستید، خوردن بیسکویت شکلاتی وسوسه برانگیز است، ولی در دوران بارداری خوردن آنچه هوس می کنید، همیشه فکر خوبی نیست. خوردن خوراکی های قندی بر سلامت شما اثر می گذارد و می تواند زایمان کم خطر را به پرخطر بدل سازد. امروزه دیابت بارداری رو به افزایش است و رژیم غذایی (خصوصاً قند و غلات فرآوری شده) بزرگترین مسببان آن هستند. اگر احساس می کنید که می خواهید شیرینی بخورید، جایگزین های فراوانی وجود دارد، مثل البالو یا گیلاس با ماست، میوه با کره ی مغزها، میوه های خشک شده و مغزها یا میوه ی تازه.

۴) باترس ها روبه رو شوید.
خب، واقعا از چه میترسید؟ شاید با شنیدن مکرر داستان زایمان مادرتان که ظاهراً برای او ناخوشایند بوده است، بزرگ شده اید. شاید فیلم یا برنامه ای تلویزیونی را دیده اید و چنان ترسیده اید که فکر می کنید زایمان رنج آور یا حتی خطرناک است. نگرانی هایتان را بنویسید و درباره شان با پزشک خود صحبت کنید. باید ترس هایتان را بگویید تا متوجه  شوید که عصبی بودن عادی است. در همین حین، شاید متوجه شوید که برای پیشرفت زایمانتان گزینه های زیادی دارید. اگر می توانید برای مسائلی که نگرانتان می کند، برنامه ریزی کنید، کنترل بیشتری روی ان خواهید داشت.

۵) هر زایمانی بی همتاست.
گفته ای در میان کارکنان بخش زایمان وجود دارد که هر زایمانی بی همتاست. صرف نظر از اینکه چه تعداد زایمان کرده اید، هر بار تجربه ای کاملا متفاوت و جدید خواهید داشت. وارد شدن به مراحل زایمان با این فکر که زایمانی مثل خواهرتان، دوست یا مادر شوهرتان خواهید داشت، ایده خوبی نیست. فراموش نکنید که شما هیچ یک از آن افراد نیستید. تجربه ی آنان هنگام زایمان برای خودشان بی همتاست. درک اینکه زایمانتان برای شما بی همتا خواهد بود، بر ترس هایتان موثر است.

۶) بر نتیجه ی نهایی تمرکز کنید.
اگر اضطراب درباره ی زایمان و تولد فرزندتان واقعا بر شما غلبه کرده است، به عاقبت کار بیندیشید. بله، زایمان کار دشواری است، اما در آخر کوچولویی را خواهید دید که ماهها در شکم خود از آن پذیرایی کرده اید. سعی کنید در اتاق بچه بنشینید و بر اینکه در آغوش گرفتن فرزندتان تمرکز کنید، استنشاق رایحه ی مخصوص نوزادان و انگشتان کوچکش را تجسم کنید. بر این حقیقت تمرکز کنید که به زودی مادر یک نوزاد زیبا خواهید شد.

احاطه کردن خود با چیزهایی که برای فرزندتان آماده کرده اید، یادتان می آورد که در انتهای این کار دشوار و ارزشمند یعنی زایمان و تولد فرزنداتان، پاداش شگفت انگیزی در انتظارتان خواهد بود.

۷ ) حال احساسی خود را بهبود بخشید.
گاهی نگرانی درباره ی ناشناخته ها، مانع زندگی خوش کنونی شما می شود. کارهایی را انجام دهید که باعث احساس خوب و شادی شما می شود. با دوستان و افرادی زمان بگذرانید که دوستشان دارید یا سرگرمی خاصی را انجام دهید که همیشه برایتان جذاب بوده است. برخی از بانوان برای بهبود حال احساسی خود، رایحه درمانی را مفید می دانند (مطمئن شوید که عصاره ی چــــه روغنهایی در دوران بارداری ایمن است). تاکید روزانه بر مثبت اندیشی، راهکار دیگری برای شروع روز درچارچوب ذهنی خوب است.

۸) روزنگار بنویسید
گاهی نوشتن احساس و افکارتان روی کاغذ واقعا یاری رسان است. یادداشت روزنگار روشی است که می توانید اضطراب هایتان را پشت سر گذارید و به شما کمک می کند تا به انها پی ببرید. نوشتن روزنگار به شما چشم انداز روشنی می دهد، خصوصا اگر بتوانید از نگرانی هایتان بگذرید. می توانید به گذشته بنگرید و ببینید که در هفته ها و ماه های بارداریتان تا چه حد پیشرفت کرده اید.

۹) روش های آرامش بخش را امتحان کنید.
آموختن مهارت های آرامش بخش به شما کمک می کند تا برای رفع اضطراب هایتان فعال باشید. تنش ذهنی به بدنتان منتقل میشود و باعث تنش ماهیچه ای در اعضایی مثل گردن، شانه و آرواره می شود. طی زایمان باید تا حد امکان آرام باشید، زیرا ماهیچه های منقبض باعث افزایش احساس درد می شوند.

راهکارهای ساده ی آرامش بخش را بیاموزید و روزانه ان را انجام دهید. اجرای یوگا، مراقبه یا ماساژ را در نظر داشته باشید. هر روش آرامش بخشی که برمی گزینید، باید که با آن راحت باشید و به سادگی آن را در زندگی خود بگنجانید.

۱۰) کمی بخوابید.
بارداری باعث انواعی از اختلالات در خواب شما می شود، از تعداد دستشویی رفتن های شبانه تا بیدار شدن با عرق سرد و نیز کابوس هایی درباره ی زایمان.

طبق پژوهش ها، کمبود خواب کافی اضطراب را بدتر می کند. بنابراین خواب کافی بسیار مهم است. اگر برای به خواب رفتن یا دوباره خوابیدن مشکل دارید، تمرینهای ارامش بخش ماهیچه ای را امتحان کنید. به کارگیری موارد گفته شده به بهبود خواب نیز کمک می کنند.

برای بسیاری از بانوان، بارداری زمان  تحول احساسی است. همان طور که موعد زایمان نزدیکتر می شود، احساس نگرانی و اضطرا درباره ی زایمان بسیار عادی است اگر از احساس اضطراب یا ترس احساس کلافگی  می کنید، به این بیندیشید که شما تنها نیستید. و در انتها با در آغوش گرفتن فرزندتان همه چیز را فراموش خواهید کرد. موفق و پیروز باشید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری