بلاگ

راه هایی برای نشاط و سلامتی در دوران سالمندی

ورزش تنها مختص جوانان نیست. همه افراد حتی سالمندان نیز می توانند با انجام تمرینات جسمانی سلامت خود را حفظ کرده و آسیب ها و مشکلات دوران کهنسالی را کاهش دهند.

راه های شاد زیستن سالمندان

ورزش: با توجه به آمار طی چند سال آینده شمار افراد سالمند روند قابل توجهی خواهد داشت که باید از هم اکنون به فکر سلامتی این افراد و پیشگیری از مشکلات مرتبط با افزایش سن بود. بارها و بارها تکرار می شود که فعالیت جسمانی نخستین ترفند برای سلامتی و بهترین سلاح برای مقابله با آسیب های افزایش سن است. این در حالی است که بی تحرکی و یکجا نشینی اولین عامل پیری زودهنگام محسوب می شود.
حتما شما هم خواستار زندگی با کیفیت و سالم هستید و تمایلی ندارید تا به خاطر عدم توانایی امور روزانه نیازمند کمک گرفتن از دیگران باشید. ورزش دوست خوبی در این باره است زیرا علاوه بر اینکه از خطر ابتلا به پرفشاری خون، نارسایی عروق قلب، دیابت، پوکی استخوان و چاقی پیشگیری می کند موجب کاهش احتمال تحلیل ماهیچه ای که مشکلی طبیعی در دوران سالمندی است نیز خواهد شد.
باید بدانید که پس از سن 50 سال، ماهیچه ها به تدریج 1 تا 2% تراکم و قدرت را در هر سال از دست می دهند. این تحلیل تدریجی خطرات افتادن و شکستگی را در پی دارد. در رابطه با آرتروز نیز که بیش از نیمی از جمعیت بالای 65 سال و 85% افراد بالای 70 سال را مبتلا می کند باید به فکر پیشگیری بود. تحرک مفاصل به حفظ تبادلات در بندآبه؛ مایع لجز تغذیه کننده و روان کننده کمک می کند و باعث می شود غضروف ها نیز تا حدی تقویت شوند.

بازسازی بدن: اینکه تا به حال ورزش می کردید یا نه تفاوتی ندارد، از الان سعی کنید وضعیت بدن خود را دوباره ارزیابی نمایید. عادات نادرست نشستن، گذراندن زمان طولانی جلوی کامپیوتر یا فرمان اتومبیل و حتی لم دادن روی کاناپه باعث تغییراتی شدیدی در اندام می شود که مشکلات عضلانی اسکلتی را در پی دارد. این در شرایطی است که بدن ما دائم تحت نیروی جاذبه زمین به طرف پایین کشیده می شود. با قرار گرفتن در وضعیت کاملا صاف، ردیف بندی مفاصل مجددا صاف می شود.
حفظ تعادل بدن: ایستادن، راه رفتن، پریدن، بالا و پایین رفتن از پله ها و… فعالیت های روزمره ای هستند که از مجموع اعمال عصبی ماهیچه ای، احساسی و حرکتی پیچیده نشات می گیرد.
پیام های فرستاده شده به مغز از طریق چشم ها، گوش ها و اعضای بدن سبب حرکت و تطابق با بخش های مختلف بدن با توجه به شرایط می شود. مغز شبیه یک کامپیوتر حرکات را کنترل و اصلاح می کند. حتی اگر با چشمان بسته راه بروید بازهم متوجه می شوید که تعادل بدن حفظ خواهد شد.
انتخاب نوع ورزش متناسب با شرایط جسمانی
پیاده روی، دوچرخه سواری و قایقرانی ورزش های خوبی هستند که علاوه بر تحریک ماهیچه ها، سیستم قلبی و تنفسی را نیز تقویت می کنند.
– ورزشی را متناسب با سن، توانایی ها و علاقه خود انتخاب نمایید. دو تا سه بار در هفته ایده آل است.
– نسبت به هدفی که برای خود تعریف می کنید منطقی باشید حتی اگر احساس می کنید زمانی را از دست می دهید تا پیشرفت سریعی ندارید.
– تناوب و شدت تمرینات را به تدریج افزایش دهید. تاثیرات ورزش در صورتی که هوشمندانه و با علاقه باشد سریع تر نمایان خواهد شد.
– دو اصل تدریجی و نظم را در ورزش رعایت کنید.
از آنچه باید پرهیز کرد:
– انجام فعالیت ورزشی بدون چکاپ و مشورت با پزشک
– اغراق در توانایی ها. مسلما شما جوانی 20 ساله نیستید!
– انتخاب ورزشی همانند دوست یا همسایه. هر کسی شرایط خودش را دارد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری