بلاگ

راه های تقویت حافظه

فراموشی یک تجربه شایع است اما می تواند خسته کننده و حتی ترسناک باشد. شاید هربار که چیزی را فراموش می کنید دچار هراس می شوید که نکند در حال مبتلا شدن به بیماری فراموشی، آلزایمر و… هستید. اگرچه این ترس و نگران شدن پس از هربار فراموش کردن سراغتان می اید اما به این معنی نیست که باید امید تان را از دست بدهید. خوشبختانه در هر سنی که باشید، می توانید مهارت های شناختی تان را بهبود ببخشید.

رازهای تقویت حافظه

پژوهشگران معتقدند مغز ما هنگامی که در اوایل ۲۰ سالگی هستیم به بزرگ ترین اندازه ممکن می رسد، اما پس از آن، به آرامی و به مرور زمان از حجم آن کاسته می شود، اما خبر خوب اینکه مطالعات نشان داده مغز قادر به رشد مجدد است. در واقع مغز قابلیت یادگیری و کسب مهارتهای جدید را دارد؛ خصوصا اگر جسم و مغز تان را مرتب ورزش دهید. به طور قطع بالا رفتن سن، یادگیری را برای برخی افراد دشوار می کند، اما قسمت خوب ماجرا اینجاست که برخی قسمتهای مغز دست نخورده باقی می مانند. در اینجا به راه هایی برای تقویت حافظه اشاره کرده ایم که کمک تان خواهد کرد کمتر دچار فراموشی شوید.

از مغزتان کار بکشید
حواس پنج گانه به قابلیت ذخیره و بازیابی خاطرات کم می کنند. همان بخشی از مغز که وظیفه پردازش حواس پنج گانه را برعهده دارد، به ذخیره و ثبت خاطرات عاطفی می پردازد. به همین دلیل است که بو، صداها و تصاویر می توانند خاطرات قدیمی را در شما زنده کنند. اگر یک سخنرانی در پیش دارید، یادداشت برداری کنید. متن سخنرانی را با صدای بلند برای خودتان بخوانید. شنیدن صدای خودتان کمک می کند متن را بیشتر در ذهن تان حفظ کنید. لمس کردن یا دیدن نیز کمک می کنند با شرایط موجود خو بگیرید. به این ترتیب می توانید با مکانی که باید در آن چیزها را به یاد بیاورید سازگار شوید و در آن شرایط مسائل را به یاد آورید.

به اندازه کافی بخوابید
وقتی می خوابید، خاطراتی که در طول روز کسب کرده اید، در ذهن شما ذخیره میشوند. محققان دریافتند که خواب کافی لازمه یادگیری است و به تقویت حافظه کمک می کند. به علاوه خواب کافی مغز را آماده نگه داشته و خاطرات شما را تثبیت می کند. خوابیدن پس از فرایند یادگیری باعث می شود خاطرات در حافظه بلند مدت ذخیره شوند.

با این خوراکی ها مغز را تقویت کنید
خوردن براساس یک رژیم غذایی سالم و غنی از میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، چربی سالم (روغن زیتون) و پروتئین بدون چربی به تقویت حافظه کمک می کند. زغال اخته، ماهی سالمون، گردو، آووکادو و حبوبات گزینه های مناسبی برای تقویت حافظه هستند.

با موضوعات مختلف بازی کنید
اگر میخواهید چیزهای جدید یاد بگیرید، اطلاعات جدید را به چیزهایی ربط دهید که پیش از این به خاطر سپرده اید. به عنوان مثال اگر میخواهید نام افراد جدیدی را در ذهن خود ثبت کنید، اسامی آنها را به کسانی ربط دهید که پیش از این با آنها ملاقات کرده اید.

از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید
محققان بر این باورند که بیرون رفتن و معاشرت با دیگران مغزما را فعال نگه داشته و از زوال عقلی و ابتلا به بیماری الزایمر جلوگیری می کند. مطالعات نشان می دهد زنان مسنی که در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند، کمتر از سایر زنان دچار زوال عقل می شوند. بیشتر با دوستان خود تماس بگیرید وارتباطات اجتماعی بیشتری داشته باشید. می توانید در کانون ها و انجمن هایی که به آنها علاقه دارید، عضو شوید و فعالیتهای خیرخواهانه داشته باشید. گردش، کوهنوردی، بازیهای دسته جمعی خصوصا انواع بازیهای فکری می توانند کمک کننده باشند.

در طول روز یکی، دوبار چرت بزنید
دلایل اثبات شده ای وجود دارند که نشان می دهند خواب یکی از مهم ترین عناصر برای بهبود حافظه است. از آنجا که بیشترین میزان ثبین حافظه در خواب صورت می گیرد، بنابراین معزما بدون داشتن خواب کافی برای تثبیت حافظه مان به دردسر می افتد. حتی یک چرت کوتاه می تواند بازیابی شما را بهبود ببخشد. اگر زمان کافی برای خوابیدن عمیق ندارید می توانید در طول روز از یک چرت کوتاه برای به خاطر سپاری مطالب استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که وقتی موضوعی برای اولین بار به مغز وارد می شود، (به خصوص در هیپوکامپ) هنوز شکننده است و به راحتی فراموش می شود به خصوص اگر از مغز خواسته شود تا در همان لحظه چیزهای بیشتری به خاطر بسپارد. چرت زدن، موضوعات را به سمت نئوکورتکس ها هدایت می کند. جایی که ذخیره دائمی تر صورت می گیرد و به این ترتیب از جایگزین شدن انها جلوگیری می شود.

نه تنها خوابیدن بعد از یادگیری بخش مهمی از فرایند ایجاد حافظه است، خوابیدن قبل از یادگیری مسئله جدید هم به همان میزان مهم است.

بنابراین وقتی مطلب بسیار مهمی را به ذهن می سپارید می توانید برای تثبیت آن از یک چرت کوتاه بهره بگیرید. این موضوع خصوصا برای به ذهن سپردن مطالب درسی کاربرد دارد. تحقیقات نشان داده است که محرومیت از خواب می تواند روی توانایی ما برای سپردن مسائل جدید به حافظه و تثبیت آنها اثر بگذارد.

اکسیژن درمانی کنید
انجام ورزش های هوازی علاوه برآنکه به سلامت جسمانی شما کمک می کند، موجب تقویت مغز شده و با افزایش اندازه هیپوکامپ و تحریک ارتباطات بین سلولی، از مهارت های شناختی مغز محافظت می کند. ورزش باعث می شود اکسیژن بیشتری به مغز برسد. به علاوه خطر ابتلا به دیابت و بیماریهای قلبی-عرو قی را کاهش می دهد و از اختلالات حافظه جلوگیری میکند، بنابراین با ورزش کردن سلامت جسمی و حافظه خود را تضمین کنید.

خود را به چالش بکشید
وقتی ذهنتان با چیزهای جدید مواجه می شود، ارتباطات سلولی جدیدی ایجاد می کند، از این رو شرکت در کلاس های جدید، امتحان کردن غذاهای جدید، کشف فناوریها، انجام ورزش های جدید و یافتن یک سرگرمی جدید برای فعال کردن مغز و حافظه بسیار مفید است. مطالعات نشان می دهد وقتی فرد به یک مهارت جدید دست می یابد، حافظه اش تقویت می شود. بنابراین هرچه بیشتریاد بگیرید، حافظه و مهارت خود را افزایش می دهید.

منظم باشید
یک روال روزمره ممکن است خسته کننده باشد، اما نقش بسزایی در به خاطر سپاری و یادآوری مسائل ایفا می کند. به عنوان مثال، هر چیزی را سر جایش بگذارید. وقتی وارد خانه می شوید کلیدهای تان و  وسایل شخصی خود را در یک جای مشخص بگذارید. ان وقت هر زمان که کلیدتان را گم کنید، می توانید آن را در جای مشخص خود پیدا کنید، روال روزمرہ با تکرار مکررات به تقویت حافظه کمک می کند.

تمرکز کنید
حواس پرتی توجه شما را از اطرافیان و وظایف تان دور می کند و روی حافظه اثر می گذارد. این عارضه باعث می شود امور عادی روزانه را از روی بی فکری انجام دهید. یکی از بهترین راههای تقویت حافظه، حفظ تمرکز ذهنی در انجام امور روزانه است. تمرکز ذهنی کمک می کند مسائل ریز و درشت در مغزتان ثبت شوند. انجام چند کار همزمان یکی از اصلی ترین دلایل فراموش است، حتی اگر چند کار همزمان انجام می دهید، تمرکزتان را به آنها اختصاص دهید.

از یاد یار استفاده کنید
این متد با استفاده از ترفندها و تکنیکهای به خاطر سپاری اطلاعاتی که به سختی یادآوری می شوند، به فرایند یادگیری و تقویت حافظه کمک می کند. یادیارها عبارتند از شگردهایی برای یادسپاری که تنها به تکرار مطالب اکتفا نمی کنند، بلکه با ایجاد رابطه بین مفاهیم تازه مغز که به راحتی یادآوری می شوند، در به خاطر سپاری و یادآوری مطالب کمک می کنند.

غذاهایی برای تقویت حافظه
ماهی به علت داشتن چربی امگا۳، گوشت قرمز و گوشت انواع پرندگان به دلیل داشتن آهن، ویتامین C موجود در میوه ها و سبزیجاتی مانند مرکبات، توت فرنگی، گریپ فروت، انار، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، هویج و سویا به علت تأثیر آن در بهبود عملکرد سلول های عصبی، ویتامینهای گروه B به B6 B12 و تیامین که در مخمر، جوانه گندم، برنج قهوه ای، دانه سویا، جوی دوسر، عدس، تخمه افتابگردان و گردو وجود دارند، روی که منبع آن گوشت، جگر، غلات سبوس دار، محصولات سویا، لوبیای خشک، تخم مرغ، پنیر، حبوبات و سبزیجات سبز تیره و زرد است همگی می توانند باعث تقویت حافظه و بهبود عملکرد آن شوند. بنابراین برای بهبود عملکرد حافظه تان می توانید از مواد غذایی مفید استفاده کنید. فقط به روشهای گفته شده بسنده نکنید و تمام ابعاد و جوانب را برای داشتن یک حافظه قوی در نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری