بلاگ

راه های پیشگیری از سرطان

راه های پیشگیری از سرطان

راه های پیشگیری از سرطان : شما احتمالاً در خبرهای روزنامه ها یا رادیو و تلویزیون، گزارشات ضد و نقیضی از چیزهایی که باعث سرطان می شوند و یا از آن پیشگیری می کنند، دیده اید یا شنیده اید. این خبرها گاهی اوقات گیج کننده هستند. بعضی مواقع چیزی را که در یک خبر بعنوان راه پیشگیری کننده از سرطان می آید در خبر دیگر به عنوان عامل سرطان زا معرفی می شود. با اینحال چیزی که شما می توانید از آن مسمئن باشید آن است که تغییرات حتی کوچک  در زندگی روزمره شما می تواند به کاهش احتمال ابتلاء به سرطان کمک نماید. در اینجا شش راه پیشگیری از سرطان آورده شده است. سعی کنید آنها را انجام دهید.

 

راه های جلوگیری از ابتلاء به سرطان

راه اول: از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

تمام انواع توتونها باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان می شوند. عدم استافده از دخانیات و متوقف کردن مصرف آن ، یمی از مهمترین تصمیماتی است که شما می توانید در مورد سلامتشان بگیرید. پرهیز از مصرف هر نوع سیگار یا توتونی باعث کاهش خطر ابتلاء به انواع سرطان ها می شود که این سرطان ها عبارتند از:

 • سرطان ریه
 • سرطان مری
 • سرطان حنجره
 • سرطان دهان
 • سرطان مثانه
 • سرطان کلیه ها
 • سرطان لوزالمعده
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان معده
 • سرطان خون

در ایالات متحده آمریکا، سیگار کشیدن باعث حدود 90 درصد تمام موارد سرطان ریه شده است که بیشترین علت مرگ و میر بر اثر سرطان، هم در مردها و هم در خانمها می باشد. هر بار که شما یک سیگار می کشید باعث می شوید که بیش از 60 ماده خطرناک که باعث سرطانی شدن سلولها می شوند وارد ریه هایتان شود. بعلاوه، جرمی که در دود سیگار وجود دارد ایجاد یک لایه قهوه ای رنگ چسبیده در لایه پوشاننده ریه ها و مجرای عبور هوا می کند. این لایه باعث می شود که مواد سرطان زایی که از طریق دود سیگار وارد ریه ها شده اند در همانجا گیر کنند و خارج نشوند.

هیچ کدام از روشهای کشیدن سیگار، کشیدن پیپ و یا جویدن توتون سالم نیستند . در مقایسه با افراد غیر سیگاری، کسانی که سیگار می کشیند بیشتر به سرطان ریه مبتلا می شوند و نیز شانس ابتلاء آنها به سرطان های حنجره، مری و دهان زیاد می باشد. جویدن تنباکو همچنین باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان های دهان و لثه می شود. حتی اگر شما سیگار هم نمی کشید، از نشستن در جاهایی که سایر افراد سیگار می کشند خودداری نمایید. هر سال حدود 3000 غیر سیگاری درآمریکا بخاطر اینکه د رکنار افراد سیگاری می نشینند از سرطان ریه می میرند.

راه دوم: غذاهای سالم بخورید.

انجمن سرطان آمریکا به شما توصیه می کند که:

 • مقادیر زیادی از غذاهایتان را از منابع گیاهی تهیه نمایید. روزی پنج وعده میوه یا سبزیجات مصرف نمایید همچنین روزی چند بار از غذاهایی که منبع گیاهی دارند مثل غلات سبوس دار و حبوبات استفاده نمایید. سبزیجاتی که دارای برگهای سبز یا زرد تیره هستند، حبوبات، سویا و سبزیجاتی که دارای برگهای سبز یا زرد تیره هستند، حبوبات، سویا و سبزیجاتی مثل بروکلی و کاهو ممکن است به شما کمک کنند  که خطر ابتلاء به سرطانهای معده و روزده بزرگ را کاهش دهید.
 • از روغن و چربیها کمتر استفاده نمایید. مصرف زیاد چربی ها می تواند باعث افزایش احتمال ابتلاء به سرطان های پروستات، روده بزرگ، راست روده و رحم شود.
 • از مصرف مشروبات الکلی پرهیز نمایید. خطر بروز سرطانهای دهان، مری و سرطان های دیگر بستگی به میزان مصرف الکل روزانه دارد. حتی مقادیر اندک مصرف آن ممکن است باعث افزایش خطر ابتلاء به انواع سرطان ها شود.

راه سوم: فعال باشید و وزن خود را کنترل نمایید.

انجام تمرینات ورزشی به طور منظم و روزانه و حفظ تناسب اندام نیز ممکن است در جلوگیری از بروز سرطانها نقش داشته باشد. چاقی ممکن است عاملی خطر زا در بروز سرطانهایی مثل سرطان پروستات، روده بزرگ، راست روده، رحم، تخمدانها و پستان باشد. فعالیت بدنی می تواند به شما کمک نماید که از چاقی جلوگیری کنید. انجام فعالیت بدنی همچنین باعث کاهش خطر ابتلاء به انواع سرطان مثل سرطان پستان و روده بزرگ می شود. سعی کنید که روزی نیم ساعت و یا بیشتر فعالیت بدنی داشته باشید.

راه چهارم: خود را از نور خورشید محافظت نمایید.

سرطان پوست یکی از شایعترین انواع سرطانها و نیز یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان ها می باشد. گرچه به طور مکرر در معرض اشعه ایکس قرار گرفتن و یا تماس با بعضی از مواد شیمیایی می تواند نقش مهمی در بروز سرطان داشته باشد، اما در معرض نور خورشید قرار گرفتن، شایعترین علت بروز سرطان پوست می باشد. اکثر سرطانهای پوست در قسمتی از بدن ایجاد می شوند که بیشتر در معرض نور خورشید هستند مثل صورت، دستها، ساعد و گوشها.

تقریبا تمام سرطان های پوست اگر در مراحل اولیه آن تشخیص داده شوند قابل درمان هستند اما بهتر است که از بروز آن پیشگیری نمود. برای جلوگیری از ابتلاء به سرطان پوست، نکات زیر را رعایت نمایید:

 • از بیرون رفتن در ساعاتی که نور خورشید حداکثر است خودداری نمایید. اشعه ماوراء بنفش خورشید در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در حداکثر خود می باشد، بنابریان سعی کنید که در بین این ساعات از نور خورشید پرهیز نمایید.
 • در سایه باشید. اگر مجبورید گه بیرون بروید سعی نمایید در سایه قرار بگیرید.
 • خود را بپوشانید . لباسهای گشاد و با رنگ روشن بپوشید تااز اشعه خورشید محافظت شوید. از یک کلاه مناسب استفاده نمایید تا سر، صورت  و گوشهایتان در امان باشند.
 • در استفاده از کرم های ضد افتاب خسیس نباشید.
 • هیچگاه از لامپهایی که برای برنزه شدن به کار می روند استفاده نکنید.

راه پنجم: به طور مرتب تحت معاینات پزشکی قرار بگیرید.

معاینات منظم و تحت آزمایشات غربالگری برای بعضی از انواع سرطان ها مثل پوست، دهان، روده بزرگ و راست روده  قرار گرفتن باعث کشف سرطان در مراحل اولیه شده و درمان را آسانتر می کند. اگر شما مرد هستید باید آزمایشات غربالگری برای سرطان پروستات و بیضه ها را انجام دهید و اگر زن هستید برای سرطان دهانه رحم و پستان باید این آزمایشات انجام شود. از بروز هر گونه تغییری در بدنتان آگاه باشید و سریعاً با پزشک در این موارد مشورت نمایید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری