بلاگ

رفتار با کودک 5 ساله

پارسیان آوید (مراقبت از کودک در منزل): کودکان تا حدود 8 یا 9 سالگی مهارت های شناختی کافی برای فهم همدلی را دارا نیستند. امّا یک کودک  پنج ساله معمولاً به شدت نسبت به رعایت حساس است، دغدغه این را دارد که نسبت به او رفتار درستی صورت گیرد و حتی می خواهد که همه با یکدیگر حتی با شخصیت های داستنان ها خوب رفتار کنند. پس با اطمینان می توان گفت که جوانه های همدلی و مهربانی در کودک ایجاد شده و حالا این مائیم که می توانیم به پروراندن آن کمک کنیم. استفاده از برخی شیوه ها در این زمینه بسیار موثر است:

مراقبت از کودک در منزل

مراقبت از سالمند در منزل

رفتار با کودکان 5 ساله

1- احساسات را نامگذاری کنید. فرزند کودکستانی شما زمانی می تواند هیجانات خود  را بهتر مدیریت کند که شما احساسات او را به رسمیت شناخته باشید. بنابراین تا جایی که می توانید سعی کنید برای رفتارهای او نام بگذارید. مثلاً در این مهربونی تورو نشون میده که با اون پسر که توی پارک تنها روی تاب نشسته بود حرف زدی، او احتمالاً احساس تنهایی می کرد. کودکتان با شنیدن این جمله متوجه می شود که شما به رفتار او توجه کرده اید و خواهد آموخت که شما به پاسخ او ارزش میگذارید و نیز خواهید فهمید که حالات آن  پسر نشان از احساس تنهایی او ردارد و رفتار او، مهربان تعبیر می شود. هم چنین او نیز دارد که هیجانات منفی خود را بشناسد. بنابراین اگر رفتار نامهربانانه ای از سوی کودک 5 ساله تان دیدید نترسید از این که به او بگگویید این کار تو که اسباب بازی رو از دست برادر کوچولوت قاب زدی واقعاً اونو غمگین کرد. چکار میتونی بکنی تا او احساس بهتری پیدا کنه؟

2- به رفتار همدلانه و مهربانی او پاداش دهید. وقتی کودک 4 یا 5 ساله شما یک کار مهربانانه انجام میدهد. عملش را به او گوشزد کنید و سعی کنید در این مورد تا حد امکان دقیق و مشخص حرف بزنید « سخاوت به خرج دادی وقتی تمام عکس برگردوهاتو با دوستت قسمت کردی. من اونو دیدم که لبخند زد، مطمئنم که خوشحال شد.»

3- کودک را تشویق کنید تا درباره احساسات خود و شما حرف بزند. کاری کنید که او بداند که شما  به چگونگی احساس او اهمیت می دهید و تنها را این زمینه این است که به او دقت گوش دهید. اگر او ماجرایی در مورد فرد دیگری می گوید و در آن رابطه اظهار نظر میکند قبل از این که نظرات خود را مطرح سازید، به نظرات  او گوش دهید. مثلاً وقتی که او می گوید که عصبانی است آن چه او گفته با بیانی دیگر به او برگردانید «امروز احساس می کنی که بدخلقی نه؟» به این ترتیب او میداند که شما به او گشو می دهید و تشویق می شود تا روشن تر حرف بزند. همین طور سعی کنید احساسات خود را نیز با او در میان بگذارید مثلاً « وقتی تو داد میزنی من احساس بدی پیدا میکنم. بذار فکر کنیم چه راه دیگه ای هست که تو می تونی به من بگی که عصبانی هستی» هم چنین می توانید برخی از احساسات خود را به او هم ربطی ندارد مطرح کنید. مثلاً « من خیلی ناراحتم که امروز نتونستم کارامو امجام بدم» یا « همان طور که تو از دست خواهرت عصبانی شدی  من هم امروز از دست خاله عصبانی شدم ولی هنوز هم با هم دوستیم» به این ترتیب فرزند 5 ساله شما هم خواهد آموخت که بزرگترها نیز احساسات و هیجانات مشابهی دارند و این بخض طبیعی زندگی است. او می فهمد که سازگار شدن با احساسات بعضی از رشد کردن و بزرگ شدن است.

4- به کاوش سازنده در رفتار دیگران بپردازید. به بچه کوچک خود مهربانی های دیگران را یادآور شوید. مثلاً« یادت میاد روز اول مهد کودک معلم جدیدت چقدر دوستانه رفتار کرد؟او کمک کرد که احساس ترس تو کم بشه» با این یادآوری شما به او کمک می کنید که بفهمد چگونه اعمال دیگران می تواند از نظر هیجانی روی او اثر بگذارد. کتاب نیز فرصت های عالی برای کاوش در هیجانات دیگران ایجاد می کند. مثلاً می توانید از کودکتان که در حال خواندن کتاب قصه ای برایش هستند بپرسید که فکر می کند اگر به جای شخصیت داشتان بود در موقعیت خاص قصه می ترسید یا شجاعت داشت. در این زمینه شما هم میتوانید احساسات خود را بیان کنید.

5- نشانه ای غیر کلامی هیجانات را آموزش دهید. به این منظور یک جای خلوت در پارک یا زمین بازی پیدا منید، جایی که شما و فرزندتان می توانید بنشینید و شاهد دیگران باشید بدون این که آنها شما را بی ادب تلقی می کنند و احساس ناراحتی کنند. دراین حال به بازی حدس زدن بپردازید و دلایل خود را هم برای حدستان بیان کیند. مثلاً در آن را میبینی یه بلوز زرد پوشیده  داره به سرعت راه می ره و شانه هاش به جلو شده و صورتش در هم کشیده شده . فکر می کنم به خاطر یک چیزی عصبانیه.

6- اصول اساسی رفتار مؤدبانه را به او بیاموزید. انجام رفتارهای خوب راه بزرگ و مهمی برای کودک 5 یا 6 ساله است که مهربانی و احترام  به دیگران را نشان دهد. کلماتی مانند «لطفا» یا «خواهش می کنم» یا «ممنون» باید از سوی کودک 5 ساله به  طور خودکار استفاده شود. به او بگویید که مثلاً وقتی او مؤدبانه آن را درخواست میمند شما بیشتر خوشتان می آید که غذایش را به او بدهید و وقتی او به شما دستور میدهد. شما دوست ندارید که این کار را بکنید حتی اگر به نظر می رسد که کودک این نوع کلمات با جملات را طوطی وار بیان می کند اما به کودکان آموزش می دهد که رفتار محترمانه با دیگران بسیار مهم است.

البته باید گفت که مهربان بودن با خود کودک ارزش هزاران هزار توضیح و گفتن اصول را دارد. در صورتی که شما در رابطه با کودکتان و دیگران از کلمات فوق استفاده کنید. او خواهد آموخت که این عبارات و کلمات بخضی از روابط کلامی معمولی است مکه هم در خانه و هم بیرون از آن مورد استفاده زیاد دارد.

7- از خشم خود برای کنترل فرزندتان استفاده نکنید. بسیار طبیعی است که شما به عنوان پدر یا مادر به خاطر رفتارهای متفاوت کودک خود ناراحت شوید و بخواهید از خشم به عنوان وسیله ای مؤثر برای مدیریت رفتار او استفاده کنید. اموزش کودکان با دستورالعمل و مثال بسیار مؤثرتر است. شما می توانید با کودک خود رفتار محکم داشته باشید . دبون این که با خشم و عصبانیت با او برخورد کنید. مثلاً ممکن است علی رغم تذکر شما فرزندتان درست قبل از خوردن ناهار یک شیرینی برداشته و خورده باشد. به جای خشمگین شدن یک لحظه به خود مسلط شوید و سپس مس توانید به او بگویید «من ناراحت شدم که تو آن چه به تو گفتاه بودم نادیده گرفتی. حالا دیگه نمیتونی امروز شیرینی دیگه ای بعد از شهر یا شب بخوری»

8- از کودکتان بخواهید به دیگران فکر کنید. هر روز فرصت های زیادی فراهم می شود که شما می توانید به کودرکتان با آور شوید درباره چگونگی احساس دیگران فکر کنید. مثلاً شا با او برای خرید رفته اید و او می خواهد که برایش شکلات یا آبنبات بخرید. می توانید از او بپیرسید «باشه ولی فکر میکنی خواهر یا برادر کوچولوت دلش می خواد ما چی براش بخریم» یا «فکر میکنی برادرت که مدرسه هستند یا بابا که سره کاره چی دوست داره براش بخریم؟»

9- به زندگی اجتماعی کودکتان توجه کنید. پرسیدن سوالات خاص درباره مردم و زندگی روزمره کودک اهمیت روابط اجتماعی و رفتار مناسب با دیگران را در او تقویت می کند. سوالاتی مانند « امروز ساعت تفریح در مهد کودک با کی بازی کردی؟» یا « امروز توی سرویس که برمیگشتی خونه با کی حرف میزدی؟» یا « موقع غذا خودن در مهد کودک تو و دوستانت چکار می کنید؟» پاسخ این سوالات مس تواند بحث هایی را درباره تو ام با مهربانی با دیگران و احرتام را پیش بکشد.

10- کودک کودکستانی خود را درگیر فعالیت های خیریه کوچک و بزرگ کنید. انجام عمل مهربانانه و خیر از سوی کودکان بهترین شیوه آموزش همدلی به آنان است. وقتی شما برای همسایه بیمار یا دسوت خود که تازه بچه دار شده غذا درست می کنید از کودک خود بخواهید با شکا همکاری کند. هم چنین می تواند از او بخواهید که لباس هایی که برایش کوچک شده برای خیریه کنار بگذاره و داخل جعبه قرار دهد. یا از او بخواهید اسباب بازی هایی که دیگر با آن ها بازی نمی کند جمع کند تا به کودکان فقیر بدهید. یا به او کمک کنید کارت تشکر برای دسوتان یا اقوامی که برای تولد او د هدیه آورده بودند تهیه کند. ضمناً درهر فهرستی می توایند برایش توضیح دهید که گاهی مردم نیاز اضافی دارند یا چیزهایی ضروری زندگی را ندارند و اگر هر کس به آنها کمک کند آنها خوشحال می شوند.

11- از دختر و پسر انتظار یکسان داشه باشید . جامعه معمولاً از مردها به نسبت زنان انتظار همدلی کمتری دارد. بنابراین گاهی حتی ما بدون اینکه متوجه باشیم کمتر انتظار رفتار توام با مهربانی و محبت از سوی پسران داریم تا دختران و کمتر هم به رفتارهای همدلانه پسران پاداش میدهیم. به این ترتیب پسرمان بزرگ می شود و تصورش این است که من باید محکم باشم و نباید رفتار دخترانه از خود نشان دهم. اما اگر ما در این آموزش مراقب باشیم. پسران هم می توانند مانند دختران همدلی را بیاموزند و افرادی مهربان و دلسوز بار بیایند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری