بلاگ

رفتار های اجتماعی در کودکان

رفتار های اجتماعی در کودکان

رفتار های اجتماعی در کودکان : یک نوزاد تازه متولد شده به نظر می رسد که خیلی نسبت به محیط اطرافش اجتماعی و معاشرتی نباشد زیرا نه لبخند می زند و نه صدایی از خود در می آورد .

اما واکنش های والدین به رفتارهای معمول نوزاد، منجر به ایجاد رفتارهای اجتماعی او می گردد.

تمام آموزشهای اجتماعی که کودک در ابتدا کسب می کند از تقلید افرادی هستند که او بیشتر با آنها سر و کار دارد که معمولاً پدر و مادرش هستند و یا در برخی موارد پرستار کودک او می تواند تاثیراتی در روابط اجتماعی فرزند داشته باشد.

نوزادی که چند ساعت از تولد او نگذشته است می تواند بعضی از کارهای بزرگسالان را تقلید کند مثل درآوردن زبان و خمیازه کشیدن .

کودکان و رفتارهای اجتماعی آنان

هنگامی که چندکودک در یک مکان پهلوی هم قرار داده می شوند آنها با همدیگر بازی نمی کنند زیرا هنوز ارتباط با دیگران را یاد نگرفته اند.

هر کدام از آنها با خودش بازی می کند. این توانایی تقلید در کودکان ، ابزار مهمی است که به آنها در زندگی کمک می کند.

از طریق تقلید است که کودک بالاخره صحبت کردن با دیگران را می آموزد. یکی از راههای دیگر در برقراری ارتباط با دیگران و جلب توجه آنها، گریه کردن است .

در ابتدا گریه نوزاد به علت درد، گرسنگی یا عدم راحتی جایش می باشد . کودک می داند که با گریه کردن کسی به سراغش خواهد آمد.

گریه نوزاد باعث تند شدن ضربان  قلب مادر می شود و اگر این مادر شیر خود را به کودکش می دهد ، گریه باعث می شود که به طور اتوماتیک شیر او شروع بع تولید کند.

در طی چند هفته، نوزاد یاد میگیرد که وقتی گریه می کند باید منتظر بعضی واکنش ها مثل شیر دادن یا بلند کردن او باشد .

وقتی چند کودک در کنار هم قرار داده می شوند با یدگدیگر بازی نمی کنند چون هنوز رفتارهای اجتماعی را یاد نگرفته اند.

در حدود 6 هفتگی نوزاد یاد می گیرد که لبخند بزند و این یکی دیگر از مهارتهای اجتماعی است که او از آن سود می جوید.

البته لبخندهای اولیه کودک، تنها حرکات ساده عضلات صورت هستند، اما وقتی پاسخ شما را مشاهده می کند که شما هم به او لبخند می زنید او یاد میگیرد که لبخند عمل خوبی است و آن را تکرار می کند.

یک نوزاد وقتی  واکنش مثبت در قبال کاری که کرده است را از شما می بیند، آن عمل را تکرار خواهد کرد.

در سه ماهگی نوزاد قار خواهد بود  که موجب تفریح و سرگرمی اطرافیانش شود. در این سن او با هر کسی که به او  توجه کند دوستانه رفتار می کند.

کودک شما از کارهایی مثل حمام کردن لذت می برد. شیر خوردن یکی از مهمترین لذتهای او به حساب می آید و در هنگام شیر خودرن بدون این که پلک بزند به صورت شما خیره می گردد.

در چهار ماهگی کریه کودک بیشتر اختیاری می گردد. او در هنگام گریه چند لحظه سکوت می کند تا ببیند کسی به سراغش می آید یا خیر و بعد دوباره گریه را از سر می گیرد.

او یاد گرفته است که گریه کردن باعث جلب توجه دیگران به او می شود و این توانایی جدید، آغازی است برای کشفیات مهیج دیگر.

رفتار های اجتماعی در کودکان : تغییر الگوی رفتاری

بعد از 6 ماهگی رفتار کودک شکا ممکن است تغییر کند. او که قبلا با افراد غریبه با لبخند برخورد می کرد از 6 ماهگی به بعد با دیدن غریبه ها نگران و مضطرب می گردد.

کودک شما اکنون به مرحله ای رسیده است که هر صدا یا تصویر جدید راباید مدتی بررسی کند تا با آن آشنا شود. این نگرانی را اصطلاحا نگرانی از غریبه ها می نامند و اغلب هنگامی بیشتر بروز می کند که شما او را تنها می گذارید.

او در مرحله ای از رشد و نمو قرار دارد که به تغییرات خیلی حساس است و به نظر می رسد که به طور ناگهانی بیشتر متکی به شما شده است .

او بیشتر گریه می کند و به مشا می چسبد. در اواخر یک سالگی کودک ممکن است به بعضی چیزها مثل پتو ، شیشه شیر یا انگشت شستش علاقه زیادی نشان دهد و با آنها احساس آرامش کند.

در طی 6 ماه یعد تا یکسالگی ، کودک در مقابل غریبه ها ساکت و تودار بوده اما با افراد فامیل و آشنا خیلی با محبت رفتار می کند.

او ممکن است خیلی به شما بچسبد، به طوری که هر گونه تنها گذاشتن و جدایی از او برایش ناراحت کننده باشد. این وابستگی ممکن است برای شما مشکل آفرین باشد اما باید قبول کنید که این یک مرحله مهم از رشد و نمو کودک است.

اکنون کودک شما افراد را شناسایی کرده و به طور انتخابی با آنها برخورد می کند. او با استفاده از این ارتباطها، جهان خود را کشف می کند.

اکنون که او کمی بزرگتر شده است، با صداهایی که از خود در می آورد باعث توجه اطرافیان به خو می شود. او ممکن است با ادا در آوردن موجب خنده شما شود و هر چه بیشتر شما به این کارها علاقه نشان دهید او بیشتر آنها را تکرار می کند و این اولین کنترل واقعی او پیرامون اجتماعش می باشد.

تا یک سالگی او احتمالاً درک خواهد کرد که او به عنوان یک موجود وجود دارد . او ممکن است برای توصیف خودش کلمه یا صدایی را بیان کرد.

با این حال مهارتهای اجتماعی او هنوز خیلی محدود هستند و او علاقه کمی به افرادی غیری از محدوده اطرافش دارد.

از نظر کودک شما، سایر کودکان مثل اشیاء بی جان هستند و او به آنها به عنوان همبازی نگاه نمی کند. تا هنگامی که کودک درک اجتماعی کافی داشته باشد و بتواند با بقیه کودکان دوست شود، دو سه سالی طول خواهد کشید.

رفتار های اجتماعی در کودکان : نکات مهم
  • با واکنش های مثبتی که نشان می دهید سعی کنید که کودک خود را به تقلید از شما تشویق نمایید .
  • به کودکتان لبخند بزنید تا او بفهمد که چقدر از لبخند زدن او خوشحال می شوید.
  • اگر کودکشما از افراد غریبه می ترسد، او را مجبور به معاشرت با آنها نکنید.
  • وقتی می خواهید از خانه بیرون بروید و کودکتان را ترک کنید، یک خداحافظی خیلی سریع انجام دهید و از خداحافظی های طولانی مدت پرهیز نمایید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری