بلاگ

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19: بیماری کووید ۱۹ به دلیل ویروس کرونا بروز می نماید که از روز های نخستین سال میلادی ۲۰۲۰ در کشور چین در شهر ووهان شایع گردید.

و با سرعت زیادی به دیگر کشورهای دنیا انتقال یافت. در کشور ما نیز از بهمن ماه 1398 گزارشاتی از ابتلا به این بیماری شده است.

هم اکنون بیماری کووید 19 در جهان بیماری جهانگیر (اپیدمی) می باشد و در همه نقاط دنیا منتشر شده است.

روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

نشانه های این بیماری عبارتند از :

 • سرفه هایی خشک
 • مشکلات حاد تنفسی مثل تنفس تند یا تنگی نفس
 • تب
 • داشتن آبریزش بینی
 • و در مواردی نادر گزارش اسهال، نارسایی حاد تنفسی، مشکلات پوستی و اختلال های انعقادی خون و مشکلات کلیه ای گزارش شده است و به این دلیل می باشد که عوارض برای همه افراد یکسان نمی باشد.

شدت نشانه ها در بیماری کرونا از درجه خفیف تا شدید بستگی به علائم می باشد و تا مرگ نیز خواهد رسید.

مهمترین روش پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری رعایت اصول بهداشتی مربوط به بیماری می باشد، اصلی ترین این اصول بهداشت شخصی می باشد که شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت سی ثانیه می باش.

رعایت حدود فاصله با دیگران 5/1 متر تا 2 متر می باشد.

بهترین روش برای پیشگیری خارج نشدن از منزل می باشد و در مواقع ضروری خروج از منزل حتما باید ماسک زده شود و در مکان های شلوغ رفت و آمد انجام نداد.

رژیم غذائی سالم و صحیحی باید داشته باشید تا سیستم ایمنی بدن تقویت شده و ابتلا به بیماری گوید ۱۹ را کاهش بدهد.

تغذيه در ماه مبارک رمضان سال و پیشگیری از بیماری کوويد 19
روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

طبق تحقیقات اپیدمیولوژیک  صورت گرفته هم اکنون در تمامی استان های کشور این بیماری دیده شده و در این حال که این روزهای بیماری با ایام مبارک رمضان مصادف شده باید نکاتی را برای  تغذیه در راستای سلامت خود و افراد خانواده برای روزه داری رعایت بکنید و پیشگیری نمائید .

یکی از 5 رکن اساسی اسلام روزه داری می باشد که بر هر مسلمانی برای قرب و بندگی آفریدگار برای تکمیل شدن فرایض دینی می باشد.

تاکنون هیچ گزارشی از خطرناک بودن روزه گرفتن و بیشتر شدن ابتلا به کووید 19 گزارش و دیده نشده است.

فرهنگستان علوم پزشکی با پیشنهادات مرجع های عظام تقلید و مسئولین کشور، در فروردین ماه مورد هایی به شرح ذیل را بر طبق نظر اجتماعی پزشک های متخصص و مراکز موضوع شناسی فقهی برای انجام تکالیف واجب برای مسلمان ها در موقعیت بحران فعلی ویروس کرونا توصیه گردیده است.

 • تمامی پزشکان هم عقیده هستند که تناول نکردن غذا به طور دوره ای منظم در روزه داری اسلامی، نه تنها عوارضی را در اشخاص سالم به وجود نمی آورد بلکه باعث تقویت ایمنی بدن افراد روزه دار، کاهش جواب های التهابی زیان بار و بهبود عکس العمل بدن در مورد های استرس می گردد.

بنابراین تمامی اشخاص سالم و بدون داشتن بیماری خاصی که کمتر از ۶۵ سال دارند با رعایت اصول بهداشتی – تغذیه ای می توانند روزه بگیرند،

اشخاصی که پیوند اعضاءی می باشند نباید روزه بگیرند، روزه گرفتن برای افرادی که پیوند قرنیه شده اند مانعی ندارد.

می توانید از پرستار بیمار درباره امور تغذیه ای نیز راهنمائی بخواهید.

 • در افراد بیماری که مبتلا به دیگر بیماری ها می باشند و قبلا روزه داری برایشان مضر نبوده، مانعی ندارد،

و روزه داری در موقعیت فعلی بحران ویروس کرونا تفاوتی با دیگر سال ها نمی باشد و در مورد های ویژه با تشخیص پزشک متخصص بیمار می توانند تکلیف خود به روزه داری را اجرا بکنند.

درباره مریضانی که ویروس کرونا گرفته بوده و بهبود یافته اند توصیه می گردد دست کم تا شش هفته بعد از بیماری تصمیمی به روزه داری نکنند.
 • اشخاصی که ابتلا به بیماری های زمینه ای از قبیل فشار خون بالا، بیماری های قلبی- عروقی، سرطان و دیابت می باشند، بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به وضعیت شدید بیماری کووید ۱۹ می باشند، برای پیشگیری کردن از مبتلا شدن به این بیماری، اشخاصی که اطمینان ندارند روزه برایشان مضر می باشند یا خیر برای احتیاط از انجام این تکلیف الهی پرهیز کرده و آن را بعد از مطمئن شدن از به پایان رسیدن همه گیری بیماری کووید ۱۹ قضا آن را با تائید نماینده مگر اینکه با نظر پزشک متخصص مطمئن شوید که بی ضرر بوده و به آن عمل بکنید.
روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19
روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19

بر طبق بحث های گفته شده در سطر های قبل  و هم زمان شدن انتشار بیماری کووید ۱۹ و ماه مبارک رمضان در سال جدید 99 ، مرکز بهبود تغذیه جامعه راهنمای آموزشی تغذیه در روزهای روزه داری را به طبق ذیل برای مصرف روزه داران محترم تهیه نموده اند.

نقش تغذیه در تقویت سیستم ایمنی بدن

بالا بردن سیستم ایمنی بدن برای رویارویی با عفونت های مختلف به ویژه بیماری کووید ۱۹  با رعایت کردن چهارچوب درست و صحیح تغذیه بسیار موثر می باشد.

با متعادل و متنوع کردن برنامه غذایی روزانه خود و با مصرف کردن از گروه های غذایی و جایگزین های مناسب آن مواد غذائی، انرژی مورد نیاز، پروتئین و ریز مغذی های مورد نیاز بدنتان برای بهبود سازکار سیستم دفاعی بدن تامین می گردد.

در ساعت های روزه داری که امسال طول آن به حدود ۱۶ ساعت می رسد، در صورت رعایت نکردن اصول صحیح تغذیه در وعده  های سحر و افطار و یا کم کردن یکی از وعده ها مخصوصا وعده سحری، گرسنه ماندن  می تواند سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و احتمال مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ را بیشتر از سایرین بکند.

تاثیر روزه داری بر سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن:

تحقیقات بسیاری نقش تاثیر گذار روزه داری را در سلامتی به ویژه بر روی میزان فشار خون ، چربی های خون و گلوکز خون، کنترل وزن و بهبود مریضی های متفاوت را نشان داده اند.

در بسیاری از مریضی هایی که عادت های غذایی نادرست، چاقی و بالا رفتن وزن در رخ دادن آنها دخالت داشته اند روزه داری مفید می باشد.

روزه داری می تواند سبب پایین آمدن جواب های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن گردد.

 بعلاوه فعالیت سلول های دفاعی بدن و ترشح ایمونوگلوبولین های مخاطی که از عامل های ایمنی بدن می باشند در طول روزه داری افزایش یافته و در کل، روزه داری درست و رعایت رژیم غذایی صحیح در وعده های سحر و افطار در بالا بردن سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار می باشد.

پس با رعایت تغذیه درست و استفاده از منبع های غذایی که شامل ویتامین های C،E،D،A و بعلاوه منبع های غذایی شامل آهن ، روی و سلنیم است که برای کار کردن طبیعی سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹|، نگران شدن از لحاظ ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در روز های روزه داری و خطر مبتلا شدن به این بیماری کم خواهد شد.

تغذيه در ماه مبارک رمضان سال و پیشگیری از بیماری کوويد 19
تغذيه در ماه مبارک رمضان سال و پیشگیری از بیماری کوويد 19

توصیه های تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی

 • ویتامین A در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش به سزایی دارد پس توصیه می گردد در وعده های سحر و افطار از منبع های غذایی ویتامین A (منبع های متفاوت گیاهی از قبیل : سبزیجات و مرکبات زرد و نارنجی همچون هویج، کدو حلوایی، موز و منبع های حیوانی همچون زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات) مصرف گردد .
 • تلاش کنید منبع های غذایی ویتامین D (لبنیات ، ماهی های چرب و زرده تخم مرغ برای بالا بردن میزان ایمنی بدن استفاده گردد.
 • یکی از آنتی اکسیدان ها و کمک کننده به عملکرد سیستم ایمنی بدن ویتامین E می باشد که برای تامین آن می توان از روغن های مایع همچون کانولا، آفتابگردان و ذرت در پخت غذا و سبزی هایی همچون کلم پیچ، سویا، اسفناج و سیب زمینی در وعده های خوراک سحر، اقطار با اقسام مختلف آجیل مثل فندق، بادام، گردو در بین وعده افطار تا شام مصرف گردد.
 • استفاده از منبع های غذایی شامل ویتامین C همچون میوه ها و سبزیجات از جمله سبزی هایی که برگ سبز دارند مثل سبزی خوردن و نوع های مختلف کلم و گوجه فرنگی، جوانه های گندم، ماش و شبدر، اقسام مختلف مرکب هایی مثل لیمو ترش، لیمو شیرین، پرتقال، نارنگی و نارنج و کیوی در هر 3 وعده افطار، شام و سحر توصیه می گردد.
 • استفاده از منبع های غذایی ویتامین های گروه B مثل اقسام سبزیجات برگ سبز و میوه ها، شیر و لبنیات اقسام مختلف گوشت ها، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات مثل نخود، لوبیا با نوع های مختلف، عدس، باقلا، لپه و ماش، مغزها (پسته، گردو، بادام و فندق) برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در این روزها توصیه می گردد.
 • برای پیشگیری کردن از پیشرفت سریع عفونت های ویروسی و تامین ویتامین B۱۲ توصیه می شود از منابع پروتئین های حیوانی از جمله گوشت قرمز، ماهی و ماکیان، تخم مرغ و لبنیات حتما مصرف شود
 • دریافت آهن کافی از منابع غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در ایام روزه داری توصیه می شود. آهن در منابع گیاهی و منابع حیوانی یافت میشود منابع حیوانی عبارتند از گوشت قرمز، مرغ و ماهی حلوى “أمن هم ” است و منابع گیاهی شامل انواع سبزی ها، حبوبات، میوه های تازه و خشک شده و غلات کامل “آهن غیر هم دارند. اگر چه تخم مرغ از منابع حیوانی آهن می باشد اما آهن آن غیر هم است. اگر منابع غذایی آهن به همراه غذاهای حاوی ویتامین C مصرف شوند، جذب آهن افزایش می یابد.
 • مصرف غذاهای غنی از روی Zn) شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، غلات کامل، حبوبات و تخم مرغ برای تقویت سیستم ایمنی در هر سه وعده غذایی (سحره افطار و شام) در این ایام نیز توصیه می شود.
تغذيه در ماه مبارک رمضان سال و پیشگیری از بیماری کوويد 19
تغذيه در ماه مبارک رمضان سال و پیشگیری از بیماری کوويد 19

توصیه های تغذیه ای در ایام روزه داری

در ماه مبارک رمضان نیز مانند همیشه پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل یعنی تامین انواع مختلفی از مواد غذایی به تناسب با یکدیگر و مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن و رعایت میانه روی با محدود نمودن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند، نمک زیاد و ترکیبات افزودنی توصیه می شود.

غذاها بر اساس محتوای پروتئین، ویتامین و مواد معدنی در ۶ گروه اصلی غذایی قرار دارند. انتخاب انواع غذاها از گروه های مختلف به شرح زیر و همچنین انتخاب مواد غذایی جایگزین در هر گروه غذایی برای برطرف نمودن نیازهای تغذیه ای شامل آب، املاح، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن افراد روزه دار در سه وعده غذایی (سحر، افطار و شام) ضروری است.

شش گروه غذایی اصلی و جایگزین های آنها عبارتند از: گروه نان و غلات: نان ها (شامل سنگک، بربری، نان جو، لواش، تافتون و سایر نان های محلی)، برنج، انواع ماکارونی، رشته ها، غلات صبحانه ، بلغور گندم ، بلغور جو است.

توصیه بر این است که حداقل نیمی از نان و غلات مصرفی روزانه از نوع سبوس دار باشد .

گروه سبزی ها: شامل انواع کاهو، اسفناج، کرفس، سبزی خوردن و سایر سبزی های برگی، انواع کلم، هویج، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، انواع کدو، فلفل، قارچ، خیار، گوجه فرنگی، پیاز و های

گروه میوه ها: شامل انواع میوه های فصل از جمله مرکبات (مانند پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیموشیرین، گریپ فروت)، سیب ، کیوی و  و انواع آب میوه طبیعی و بدون شکر افزوده، کمپوت میوه ها (کم شیرین یا بدون شکر افزوده ) و میوه های خشک (خشکبار) .

مصرف مقادی کافی گروه سبزی ها و میوه ها در ایام روزه داری با تامین ویتامین ها به خصوص ویتامین C و پیش ساز ویتامین A به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ کمک می کنند.

گروه شیر و لبنیات: شامل شیر، ماست، پنیر، کشک و دوغ. این گروه علاوه بر تامین کلسیم و فسفر و بخشی از پروتئین ، ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B۲ و B۱۲ را که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند، تامین می کند.

توصیه بر این است که لبنیات از نوع کم چرب ( کمتر از ۲٫۵ درصد چربی) مصرف شود.

گروه گوشت و تخم مرغ: این گروه منبع تامین پروتئین حیوانی و با کیفیت بالا هستند و شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، میگو، بلدرچین، غاز، اردک، تخم مرغ و تخم سایر پرندگان می باشند.

گروه حبوبات و مغز دانه ها: حبوبات شامل نخود، انواع لوبیا، عدس، باقلا، لپه، ماش و مغزهاشامل گردو، بادام، فندق، پسته، بادام زمینی، بادام هندی و  در ایام روزه داری امسال ، به مصرف منابع کافی پروتئین اعم از حیوانی و یا گیاهی که برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ لازمند، باید توجه شود.

انواع حبوبات منبع پروتئین هستند و وقتی همراه با غلات مصرف می شوند، به عنوان جایگزین گوشت ، مرغ و ماهی می توانند یک پروتئین خوب و با کیفیت را برای بدن تامین می کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری