بلاگ

روز واکسیناسون

تزریق اولین واکسن نوزاد اغلب از دشوراترین وظایفی است که والدین خود را ملزم به انجام ان می دانند ولی چنانچه اولین روز واکسیناسیون نوزاد به خوبی سپری شود دیگر نه نوزادان و نه والدین نسبت به واکسن های بعدی احساس ترس و نگرانی نخواهد داشت.

توصیه ها و راهکارهای مفیدی را برای گذر موفق از این مرحله می خوانید:

واکسیناسیون کودک

از روز واکسیناسیون نوزاد یک واقعه غمگین نسازید

تزریق واکسن در حفظ سلامت نوزادان بسیار ضروری است! واکسن با تولید آنتی بادی بر علیه بیماری ها موجب تقویت سیستم ایمنی نابالغ نوزاد می شود. چنانچه از تصور واکسن زدن به نوزادتان دچار ترس و اضطراب شدیدی می شوید از همسر یا یکی از بستگان نزدیک خود تقاضا کنید که انجام این کار را به عهده بگیرد. زیرا ترس و استرس همانند یک بیماری مسری است و اضطراب والدین بر کودک نیز تأثیر خواهد گذاشت.

از سلامت نوزاد خود اطمینان حاصل کنید

آبریزش بینی، تب مختصر، اسهال و … علائم خفیف و کم اهمیتی هستند که منعی برای واکسیناسیون نوزاد محسوب نمی شود. ولی با این وجود بهتر است برای راحتی نوزاد و واکسیناسیون او را چند روز به تعویق بیندازید تا از این طریق اطمینان حاصل کنید که این علائم نشان دهنده بیماری مهم یا قابل توجهی در کودک نیست.

علاوه بر آن خوب است بدانید که هیچ واکسنی موجب تشدید علائم یک بیماری خفیف نخواهد شد. بر عکس واکسنی نظیر واکسن کنژوگه پنوموکوک (پره نار) می تواند حملات عفونت اوتیت مدیا یا گوش میانی را کاهش دهد.

زمان مناسبی را برای مراجعه به پزشک انتخاب کنید

تحمل درد واکسن برای یک نوزاد خسته یا گرسنه دشوارتر است. بنابراین روز و ساعت مراجعه به پزشک اطفال را با دقت انتخاب کرده و فراموش نکنید که علاوه بر آن مدت زمان انتظار در مطب را نیز در این برنامه ریزی لحاظ کنید. تا حد امکان قبل و پس از انجام واکسیناسیون از عجله و شتاب بیش از حد خودداری کنید زیرا مطمئناً نوزاد برای کنار آمدن با درد نیاز به احساس آرامش خواهد داشت.

به کودک در مورد علت رفتن به مطب توضیح دهید

نوزاد علی رغم کوچک بودن قادر به درک گفته های شماست پس به او بگویید که قرار است چه اتفاقی بیفتد و توضیح دهید که ممکن است این کار در نظر او چندان خوشایند نباشد ولی شما او را تنها نگذاشته و لحظه لحظه در کنارش هستید. بی تردید لحن آرام و ملامی به او اطمینان و آرامش خواهد بخشید.

از داروهای مسکن استفاده کنید

استفاده از یک کرم بی حس کننده موضعی در محل واکسن یک یا دو ساعت پیش از تزریق در پیشگیری یا تسکین درد مؤثرخواهد بود. علاوه بر ان محصولاتی نیز در داروخانه ها موجودند که با نسخه پزشک به فروش می رسند ولی برخی از پزشکان انجام این عمل را بیهوده می دانند. عده ای دیگر از متخصصان نیز فقط استفاده از محلول آب قند را توصیه می کنند.

عروسک کودک را فراموش نکنید

عروسک، اسباب بازی مورد علاقه… دیدن یک شی ء آشنا نوزادتان را آرام خواهد کرد. بنابراین چنانچه نوزاد عادت مکیدن پستانک دارد آن را همراه خود ببرید درست پیش از واکسیناسیون نوزاد می توانید به او اندکیآب قند و سپس شیر بدهید. عمل مکیدن همراه با محلول آب قند موجب تحریک ترشح اندورفین که اثری تسکین دهنده و آرام بخش بر بدن دارد خواهد شد.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری