بلاگ

روش های القاء زایمان

به طور کلی انتظار برای شروع درد زایمان یکی از بهترین لحظات برای مادر و جنین به شمار می آید. با این حال گاهی اوقات بارداری طولانی مدت در مقایسه با به دنیا آمدن فوری نوزاد خطرات بیشتر به همراه دارد، در چنین شرایطی زایمان به شکل مصنوعی (القاء) آغاز می شود. وقتی در شرایطی قرار می گیریم که با مشکلاتی از قبیل پرہ اکلامیسی، فشارخون بالا، استرس جنینی یا مشکلاتی که سلامت بارداری را به خطر میاندازند (دیابت و بیماریهای کلیوی) مواجه می شویم باید روش مناسبی القاعرابا در نظر گرفتن خطرات و مزایای آن انتخاب کنیم.

نکته: مادر باید بداند انتخاب هر یک از روش های القاء ممکن است به زایمان همراه با کمک یا سزارین منجر شود، این موضوع اهمیت بسیاری دارد. مادر باید این نکته را بپذیرد، زمانی که القاء آغاز می شود، مجبور است زایمان را با هر روشی که لازم و ضروری است انجام دهد.
روش های مختلفی برای القاء وجود دارد، هر مادر و نوزادی روش خاص خود را دارند. بنابراین هیچ گاه دو روش القاء مانند یکدیگر نیستند.

پنج روش پزشکی مختلف برای القاء

استریپ (حرکت) غشاء
اگر دهانه رحم شما کمی باز شده یا در شرایط مناسبی قرار گرفته باشد، کشیدن و جابجا کردن غشا با توجه به اینکه در این روش دارو بکار نمی رود، می تواند روش مناسبی به شمار می آید. در این روش ماما انگشت خود را وارد دهانه رحم و رحم می کند و غشاء اطراف جنین را جابجا یا از دهانه رحم جدا می کند. ممکن است بعد از انجام این کار، شما احساس فشار و گرفتگی کنید یا کمی خونریزی داشته باشید. اگر اولین کشش و جابجایی غشاء به نتیجه نرسید، ماما باید دومین یا سومین جابجایی و کشش را قبل از انجام روش های دیگر القاء، امتحان کند.

مشکلات احتمالی
در این روند شدت درد بستگی به مهارت کسانی که این کار را انجام می دهد و میزان سختی دسترسی به دهانه رحم دارد.

به احتمال ورود باکتری به دهانه رحم حتی اگر از دستکش استریل استفاده شود، وجود دارد. ها ممکن است انقباض موثری رخ ندهد، که باعث خستگی مادر می شود.

پارہ کردن غشاء دور جنین
پاره کردن عمدی و مصنوعی غشاء (ARM) یا کیسه ابا که موجب سرازیر شدن مایع اطراف جنین می شود معمولاً همراه با روشهای دیگر القاء صورت می گیرد. ( مانند روش اکسی توسین مصنوعی)

اگر دهانه رحم شما کمی یا به میزان مطلوبی متساع شده باشد، قلابی را برای ایجاد حفره در کیسه آمینوتیک وارد می کنند. این کار باعث می شود مایع آمینوتیک قطره قطره سرازیر شده و ترشح هورمون پروستاگلاندین افزایش می یابد با انجام این کار سرعت انقباض ها نیز بیشتر می شود.

مشکلات روش (ARM)
با وارد کردن انگشت یا هر وسیله دیگر، خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد.

اگر سر جنین به سمت بالا باشد و یا جای مناسبی قرار نگرفته باشد، این خطر وجود دارد که بند ناف دور سر و گردن جنین پیچیده شود. که حالت اورژانسی پزشکی بوجود می آید.

جنین در شرایط مطلوبی برای زایمان قرار نمی گیرد.

پاره شدن رگ خونی که وارد جفت شده و دهانه رحم را پوشش می دهد.

استفاده از ژل پروستاگلاندین
دینوپروستون و میسوپروستون رایج ترین نوع این هورمون برای القاء زایمان به شمار می ایند که در آمریکا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. ماما ژل را از طریق قسمت بالایی واژن، نزدیک دهانه رحم وارد می کند. اگر این هورمون به صورت ژل مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است دوز بیشتری نسبت به جدول موجود برای تحریک شروع فرایند زایمان استفاده شود، اما اگر به صورت محلول رقیق شده و با استفاده از تیوپ مخصوصی مورد استفاده قرار گیرد هورمون در مدت زمان بیست و چهار ساعت ازاد شده و فقط یک دوز مورد استفاده قرار می گیرد.

خطرات احتمالی
هورمون های ترکیبی می توانند موجب پروستاگلانلاین هورمونی انقباض های زیادی شده که باعث می شود است که باعث تحریک انقباضات شدت درد افزایش یابد و سرانجام منجر بهاستفاده از مسکن یا انجام کارهای پزشکی دیگر می شود.

تحریک بیش از حد رحم می تواند موجب استرس جنینی شود.

تحریک بیش از حد رحم می تواند موجب ایجاد پارگی رحم شود. به ویژه برای مادرانی که پس از انجام عمل سزارین، قصد زایمان طبیعی دارند.

راههایی که برای القای زایمان توصیه نمی شود
روغن کرچک – از روغن کرچک هم برای القای زایمان استفاده می شود. ولی مزه آن وحشتناک بد است و بیشتر حال شما را بد کرده و احساس بیماری به شما دست می دهد و احتمالا تاثیری در شروع درد زایمان نخواهد داشت.
گیاهان و سبزیجات- گیاهان و سبزیجات زیادی هستند که می توان از آنها برای تحریک زایمان استفاده کرد. ولی بدون مشورت پزشک یا ماما هرگز اقدام به استفاده از آنها نکنید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل، و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری،  با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری