بلاگ

رژیم های درمانی سالمندان

عوامل مربوط به دارو: به‌ندرت دیده می‌شود سالمندان به علت 1 یا 2 بیماری دارو مصرف کنند. اغلب آنها دچار چند عارضه جسمی یا روانی هستند که برای هر یک باید داروهای خاصی تجویز شود. هر چه تعدد دارو بیشتر باشد، شیوه تنظیم مصرف دارو یعنی زمان، تعداد و دوز دارو برای سالمند پیچیده‌تر می‌شود و هر چه شیوه مصرف دارو دشوارتر شود، سالمند سردرگم‌تر و نسبت به ادامه مصرف داروها مایوس‌تر خواهد شد.

رژیم های درمانی برای سالمندان

عوامل مربوط به کادر درمان: نوع ارتباط پزشک با بیمار، صحبت کردن با سالمند درباره مصرف داروها و توضیحات کامل از سوی کادر درمانی می‌توانند در روند ادامه درمان سالمند بسیار تاثیرگذار باشند. سالمند بیمار ممکن است به دلایل مختلفی از صحبت درباره بیماری و چگونگی شیوه مصرف دارو امتناع و وانمود کند که از عهده این کار برمی‌آید ولی نتایج آزمایشات و تست‌های تشخیصی مورد‎ دیگری را نشان دهد، بنابراین فردی که از تیم درمانی برای مشاوره با سالمند انتخاب می‌شود باید به همه نکات توجه کند و در وهله اول سعی در برقراری ارتباطی دوستانه با بیمار داشته باشد تا اعتماد او را به خود جلب کند.

عوامل مربوط به ضعف سیستم درمانی: بالا بودن قیمت داروها و وجود نداشتن شکل‌های دارویی مناسب برای مصرف سالمندان 2 مورد مهم ضعف در سیستم درمانی هستند که سالمندان را درگیر می‌کنند. درآمد اغلب سالمندان به دلیل بازنشستگی و … کاهش یافته و نمی‌توانند داروهای گران را تهیه کنند. گرچه در سال‌های اخیر و با شروع طرح نظام سلامت این مشکل تا حدود زیادی حل شده ولی به هر حال این مورد همواره یکی از مشکلات اساسی برای سالمندان است که مانع تبعیت سالمند از شیوه مصرف درست دارو می‌شود. مشکل دیگر شکل‌های مختلف دارویی است. بعضی از داروها بسته‌بندی بسیار محکمی دارند و سالمند نمی‌تواند به راحتی آنها را باز کند. گاهی هم قرص یا کپسول‌ها خیلی بزرگ هستند. این داروها اصلا برای سالمندانی که مشکل بلع دارند، مناسب نیستند. پزشکان باید این نکته را در نظر بگیرند و در صورت امکان اشکال دارویی دیگری (مثلا شربت) برای سالمندان تجویز کنند.

اما برای اینکه سالمندان از رژیم درمان دارویی تبعیت کنند باید راهکارهایی ارائه شود.

نکته مهم و مشترک در همه سالمندان این است تا وقتی بیمار را تشویق نکنیم و تا وقتی بیمار خودش خواهان تبعیت از مصرف دارو نباشد، هیچ یک از راهکارهای پیشنهادی ثمربخش نخواهد بود، بنابراین ملاحظه می‌کنید که اولین قدم صحبت کردن با بیمار و آگاهی دادن درباره وضعیت بیماری، امید دادن و جلب اعتماد اوست. راهکارها چند گروه هستند؛ راهکارهایی که کادر درمانی باید آنها را رعایت کنند و راهکارهایی که به خود سالمندان توصیه می‌شود.

10 توصیه دارویی به کادر درمانی
1 باید کمترین و ساده‌ترین اقلام دارویی برای سالمندان تجویز شود، داروهایی که روزی یک بار تجویز می‌شوند، خیلی بهتر از داروهایی هستند که روزی چند بار تجویز می‌شوند.

2 پزشکان و پرستاران بهتر است درباره فهم مصرف دارو از سالمند سوال کنند. داروسازان نیز باید به سالمندان کمک کنند. بعد از اینکه دستور دارویی با خط درشت و واضح روی دارو نوشته شد، یک بار آن را برای بیمار توضیح دهند و از او نیز بخواهند مطالب گفته‌شده را دوباره تکرار کند. این قضیه در سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد.

3 گاهی لازم است به زبانی ساده درباره رژیم درمانی دارویی و مراحل آن برای سالمند توضیح داده شود. این کار کمک می‌کند بیمار خود را جزیی از پروژه درمانی‌اش به حساب آورد و همکاری‌اش هم با تیم درمانی بیشتر شود. آموزش‌ها و اطلاعات باید به زبان قابل‌فهم برای بیمار باشد.

4 وقتی سالمند نمی‌تواند اطلاعات را به خاطر بسپارد، لازم است اعضای خانواده به او کمک کنند.

5 کادر درمانی یا یک فرد آگاه و نزدیک به بیمار باید مشکلاتی مانند بی‌بضاعت بودن، مشکلات روانی، جسمی و … را تشخیص دهند تا بتوان بر اساس آن به بیمار کمک کرد، مثلا اگر سالمند نمی‌تواند از عهده هزینه دارو برآید باید به مراکزی معرفی شود و از آنها کمک بگیرد.

6 برای هر بیمار به طور جداگانه برنامه فردی تهیه شود. مثلا برای سالمندان مبتلا به آرتروز بهتر است جعبه‌ دارویی تهیه شود تا مجبور نباشند مدام به سمت قفسه دارو بروند یا برای بیمارانی که ضعف بینایی دارند، عینک مناسبی تهیه شود تا راحت‌تر ببینند.

7 بیماران باید تحت بررسی منظم و مداوم باشند تا مطمئن شویم داروهای خود را به درستی مصرف می‌کنند. متاسفانه عمده ضعف مربوط به مصرف نکردن درست دارو توسط سالمندان در این زمینه است. سالمندان بعد از دریافت دارو رها می‌شوند و هیچ نظارتی بر شیوه مصرف دارویی آنها نیست.

8 وقتی سالمند برای دریافت مجدد دارو به داروخانه مراجعه می‌کند باید نگاهی به نسخه قبلی او داشته باشیم تا ببینیم آیا علت مراجعه بیمار مشکلی در درمان قبلی بوده یا به علت دیگری مراجعه کرده است. در همین هنگام می‌توان سالمند را ترغیب کرد تا مثلا یک هفته بعد برای اطمینان از شیوه درست دارو به داروخانه یا مطب پزشک برگردد.

9 مرحله بعدی ایجاد تغییر در برنامه درمانی بیمار در صورت لزوم است. داروها عوارض جانبی دارند که در بعضی از بیماران دیده می‌شود. سالمندان ممکن است در مواجهه با عوارض دارویی سرخود دارو را قطع کنند. اگر کنترل و پایش درستی روی بیمار وجود داشته باشد، کادر درمانی مانند پزشک یا داروساز می‌تواند مطمئن باشد که بیمار با شکایت عوارض جانبی دارو برخواهدگشت. در این مواقع دارو یا دوز آن تغییر داده می‌شود تا عارضه از بین برود و سالمند به مصرف دارو ادامه دهد.

10 اطلاعات داروها که روی بسته‌بندی درج شده باید کاملا خوانا باشد به‌خصوص وقتی که عامل هشداری مانند تداخل دارو با داروی دیگری وجود دارد. اگر دارو دستور مصرف خاصی دارد، بهتر است دستور مصرف روی جعبه از سوی شرکت دارویی نوشته شده باشد نه اینکه دکتر داروساز هر بار دستور مصرف را بنویسد. حتی اگر لازم بود از رنگ‌های مختلف هم استفاده شود.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری