بلاگ

ریزش مو در سالمندان و ارتباط آن با اسید فولیک

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرأت می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید، کم خونی و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل هستند. اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو، نمی توان نادیده گرفت. شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می برند که نتیجه آن بروز این مشکل است. رژیم های مناسب برای رشد مو و جلوگیری از ریزش آن وجو دارد.

ریزش مو با افزایش سن در افراد مسن

ریزش موی مرتبط با افزایش سن، یکی از چهار مشکل رایج موجود در دوران سالخوردگی است که با کاهش سطح اسید فولیک خون ارتباط دارد. ریزش مو یک مشکل بسیار بزرگ در دنیا می باشد که بیش از ۲۸ میلیون فرد آمریکایی بین ۶۰ تا ۷۴ سال از این مشکل رنج می برند. علیرغم شیوع فراوان ریزش مو در افراد، دلایل اساسی بیولوژیکی که رابطه بین افزایش سن و ریزش مو را نشان می دهد، شناخته نشده اند. مطالعات اخیر، نشان می دهد که سطح پایین فولیک اسید خون در افراد مسن با ریزش مو در آنها مرتبط می باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که ریزش موی مرتبط با افزایش سن، ممکن است در اثر فقدان یا کاهش ریز مغذی ها (مانند ویتامین ها و مواد معدنی) در بدن باشد. در این مطالعه که با روش مصاحبه رودررو با افراد بوده، ۱۲۶ فرد مسن نیجریه ای که شامل مردان و زنان بالای ۶۰ سال بوده را مورد بررسی قرار دادند. البته در این مطالعه افرادی که دچار دیابت، سکته، فشار خون بالا، بیماریهای شنوایی بودند و کسانی که از داروهای اتوتوکسیک (مضر برای گوش) از جمله آمینو گلایکوزیدها، آنتی بیوتیکها و دیورتیکها استفاده می کردند، مورد بررسی قرار نگرفتند.

موها نیز با تغییرات هورمونی و افزایش سن دستخوش تغییر می‌شوند. وضعیت موها نیز مانند پوست نشان‌دهنده درجه سلامت فرد است فولیکول‌های مو در قسمت‌های داخلی پوست تغذیه می‌کنند.
ریزش ناگهانی موها، چربی مو، خشکی و فلس فلسی شدن موها همواره علت هورمونی نداشته و ممکن است علل تغذیه‌ای داشته باشد.
اگر موهای شما چرب است گوشت قرمز، کره، غذاهای سرخ کرده و شیرینی‌جات خامه‌ای را حذف کنید. موهای خشک به غذاهای غنی از ویتامین‌های B، E و A و مصرف روزانه ۲ قاشق روغن گیاهی پاسخ می‌دهند. ریزش موها با مصرف پروتئین و آهن و روی بهبود می‌یابند.
تخم‌مرغ و شیر دارای اسید آمینه میتونین هستند که کمبود این ماده موجب ریزش مو است. مصرف اسیدهای آمینه اساسی مخصوصاً برای بانوان یائسه ضروری است و باعث حفظ رطوبت مو و پوست است به این منظور از دانه‌های گیاهی خام مثل پسته، بادام، فندق و گردو بیشتر استفاده کنید حتماً در هفته ۲ـ۱ بار ماهی میل بفرمایید. در صورت وجود تنش‌های عصبی و روحی از ویتامین‌های ب‌کمپلکس، ای، ث و اسید فولیک استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری