بلاگ

زخم ها و خراشیدگی ها

پارسیان آوید (پرستار بیمار در منزل): یک خراشیدگی، توسط خراشیدن، سائیدن یا بریدن خارجی ترین لایه پوست ایجاد می شود. خراشیدگی یک جراحت سطحی درنظر گرفته میشود ولی اغلب موارد دردناک است و خون از زخم نشت داشته که به راحتی به وسیله فشار مستقیم قابل کنترل است. درحالی که خراشیدگی های کوچک ممکن است تهدید کننده نباشند ولی خراشیدگی هایی که در سطح بزرگی از بدن ایجاد می شوند جای نگرانی دارند. دراین موارد، خونریزی ممکن است خطر جدی به حساب نیاید ولی آلودگی و جراحات نیازمند توجه است. زخم ها وخراشیدگی ها بسیار شایع هستند و به آسانی در خانه قابل درمانند. اگر محدوده خراشیدگی بزرگ است یا زخمها عمیق هستند یا به نظر می رسد عفونت وجود داشته باشد، بایدبه پزشک مراجعه کنید. اکثر خراشیدگی ها ظرف 1 تا 2 هفته بهبود می یابد.

پرستار کودک در منزل

پرستار سالمند در منزل

خراشیدگی ها و جراحات

جراحات نفوذی/ سوراخ شدگی عموماً توسط یک جسم نوک تیز که با فشار به داخل بافت نرم رانده می شود، ایجاد میشوند. زخم ورودی ممکن است در ظاهر کوچک بوده و خونریزی کمی ایجاد کند. به هرحال چنین جراحاتی ممکن است عمیق و تخریب کننده بوده و خونریزی شدید داخلی ایجاد کنند. شدت آسیب دیدگی به محل، اندازه جسم سوراخ کننده، عمق نفوذ و نیروهایی که در ایجاد آن دخیل بوده اند، بستگی دارد. تعیین شدت و گستردگی آسیب بر اساس زخم خارجی که دیده می شود مشکل است بنابراین پس از اقدامات ذکر شده در توصیه های خانگی، جهت درمان به مراکز درمانی مراجعه کنید.

علائم ممکن در همه ی سنین:

  • پوست زخم شده که مکن است خونریزی بکند یا نکند.
  • وجود گرد و خاک و اجسام خارجی در خراشیدگی ها
  • پوست از هم جدا نشده است.

توصیه های خانگی

  1. خراشیدکی را با آب گرم بشویید تا خون و ضایعات پاک شود. بگذارید آب، روی محدوده خراشیدگی روان گردد. اگر ناراحتی ناشی از شست شو مانع از شستن ناحیه می شود، ناحیه را با حوله مرطوب گرم خیس کنید. برای پاک کردن محل خراشیدگی از گاز استریل و یا تمیزترین پارچه موجود استفاده کنید. ممکن است لازم باشد ناحیه را با کشیدن گاز روی آن از اجسام خارجی تمیز کنید. می توان شستن را هر چقدر که برای تمیز کردن کامل منطقه خراشیده لازم است، ادامه داد، برای این کار آب تمیز و صابون لازم است.
  2. خونریزی را با کمک فشار مستقیم و بالا بردن محل آسیب دیده کنترل کنید.
  3. اگر درد مانع تمیز کردن همه اجسام خارجی از خراشیدگی است می توان از یک بی حس کننده موضعی برای کاهش درد بهره گرفت اما در هر صورت باید از آلودگی بیشتر جلوگیری کرد و تا آن جا که ممکن است زخم را تمیز نگه داشت. اگر در اطراف زخم ذرات مواد خارجی وجود دارد، به وسیله یک گاز استریل یا پارچه تمیز آنها را پاک کنید. همیشه تمیز کردن را از زخم به سمت خارج و اطراف آن انجام دهید. هرگز ذرات یاضایعات فرو رفته در زخم را شخصا از آن جدا نکنید.
  4. زخم را پانسمان و بانداژ کنید. از یک پانسمان استریل و خشک استفاده کنید و پانسمان را در محل به وسیله بانداژ ببندید. مطمئن شوید که بانداژ خیلی محکم نیست.
  5. می توانید برا ی کاهش درد استامینوفن، آسپیرین یا بروفن استفاده کنید. افراد زیر 20 سال نباید آسپیرین مصرف کنند.
  6. بررسی کنید که آیا در 10 سال گذشته ایمن سازی یادآور کزاز انجام شده است؟ اگر نشده باید به پزشک مراجعه کنید. یادآور کزاز معمولا طبق برنامه آخرین ایمن سازی در سن 14 سالگی انجام می گیرد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری