بلاگ

زردی نوزادان در بدو تولد

زردی نوزادان در بدو تولد آیا مساله نگران کننده ای است؟ معمولا ابتلا به زردی در نوزادان خوش خیم بوده و جز در موارد نادر عارضه ای برای نوزاد ایجاد نمی کند. زردی در اثر بالا رفتن غلظت ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین در خون رخ می دهد.

زردی نوزادان

نوزادم به زردی مبتلا شده است. زردی در اثر افزایش رنگدانه های بیلی روبین در خون نوزاد ایجاد می شود. ابتلا به زردی عارضه ای بسیار شایع در میان نوزادان است. زیرا در حدود ۶۰ درصد از “نوزادان ترم ” سالم و ۸۰ درصد از “نوزادان زودرس” این عارضه را در نخستین روزهای زندگی خود تجربه میکنند. زردی از جمله مشکلات کم اهمیت و اکثرا خوش خیم نوزادی به شمار میرود که در اغلب موارد به سهولت و در مدت کوتاهی بهبود یافته و عارضه خاصی نیز برای نوزاد در پی ندارد.

آیا این عارضه خوش خیم است یا خیر؟
معمولا ابتلا به زردی در نوزادان خوش خیم بوده و جز در موارد نادر عارضه ای برای نوزاد ایجاد نمی کند. زردی در اثر بالا رفتن غلظت ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین در خون رخ می دهد. این ماده شیمیایی به طور طبیعی در کبد تجزیه شده و سپس از طریق ادرار و مدفوع از بدن دفع می شود. اما گاهی کبد نوزاد به دلیل عدم رشد و تکامل کافی قادر به دفع بیلی روبین های اضافه خون در بدو تولد نخواهد بود. این مساله منجر به تجمع رنگدانه های بیلی روبین در زیر پوست نوزاد و در نتیجه زرد شدن رنگ بافت های بدن او خواهد شد. این عارضه در اغلب موارد بی خطر بوده و مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند.

روش های تشخیص زردی چیست؟
یکی از روش های تشخیص این عارضه بالینی و مشاهده زرد بودن رنگ پوست و سفیدی چشم های نوزاد است. بروز زردی در هفته اول تولد در صورت طبیعی بودن اندازه کبد و نرمال بودن رنگ ادرار و مدفوع پدیده ای کاملا طبیعی بوده و اصطلاحا به ان زردی فیزیولوژیک گفته می شود. در صورت ابتلا نوزاد به این عارضه مقدار بیلی روبین به تدریج کاهش یافته و حداکثر در مدت سه هفته به مقدار طبیعی خود باز خواهد گشت.

راه های درمان زردی چیست؟
پزشک در ابتدا با قرار دادن یک دستگاه الکترونیکی کوچک بر روی پوست نوزاد یا آزمایش خون میزان بیلی روبین خون او را اندازه گیری می کند. چنانچه با وجود مشاهده غلظت بیلی روبین مقدار آن از حد “طبیعی”  بالاتر نرفته باشد انتظار می رود این عارضه بدون نیاز به درمان خاصی خود به خود بهبود یابد. در صورت بالاتر بودن درجه زردی از حد استاندارد درمان با فتوتراپی ضرورت خواهد یافت. در این صورت چشمان نوزاد را پوشانده و او را بدون لباس (فقط با پوشک) به مدت چندین ساعت در روز در مقابل منبع نور آبی رنگی که از لامپ های فلورسنت یا هالوژن ساطع می شود قرار می دهند. این اشعه ماوراء بنفش موجب می شود که ملکول های بیلی روبین به قطعات کوچکتری شکسته شده و به راحتی از طریق ادرار دفع شوند. این درمان معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت.

ابتلا به زردی چه عوارض و مشکلاتی را به دنبال دارد؟
معمولا در صورت ابتلا نوزاد به زردی های شدید دلایل مختلف پاتولوژیک عامل اصلی بروز آن به شمار می روند. برخی از شایعترین علل زردی پاتولوژیک در نوزاد عبارتند از:
ناسازگاری گروه های خونی مادر و نوزاد: این نوع زردی در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد به وجود می آید. شایع ترین نوع ناسازگاری میان مادر با گروه خونی O و نوزاد با گروه خونی A مشاهده می شود. این مساله منجر به عدم تعادل میان تولید و پاکسازی بیلی روبین در خون نوزاد خواهد شد. در صورت بروز این نوع زردی بسته به شرایط نوزاد و صلاحدید پزشک درمان از فتوتراپی تا تعویض خون متغیر خواهد بود.

هپاتیت ویروسی: التهاب بافت کبد به دلایل گوناگون از جمله ابتلا به عفونت های میکروبی یا ویروسی منجر به اختلال عملکرد کبد و در نتیجه بروز زردی در نوزاد می شود. در صورت ابتلا پزشک متخصص با انجام آزمایش های مربوطه و تشخیص نوع بیماری نسبت به درمان های لازم اقدام خواهد کرد.

کرن ایکتروس: این نوع زردی از موارد بسیار حاد و اورژانسی است. این عارضه زمانی رخ می دهد که غلظت بیلی روبین در خون بسیار بالا رفته و به سطوح سمی برسد. در این صورت بیلی روبین های اضافه در سلول های مغز رسوب کرده و منجر به آسیب های مغزی شدیدی مانند آنسفالیت (التهاب حاد مغز) خواهند شد. زرد شدن شدید رنگ پوست، خمیدگی سر به عقب، حرکات غیر طبیعی چشم ها و گریه با صدای زیر از علایم اولیه ابتلا به کرن ایکتروس است که در این صورت باید بلافاصله نزدیکترین مرکز اورژانس پزشکی مراجعه کرد. البته این اطمینان به شما داده می شود که وقوع این عارضه در نوزادان بسیار نادر است!

پارسیان آوید مفتخر است که با سابقه ی طولانی و درخشان، در زمینه پرستاری از کودکان در منزل آماده ی خدمت رسانی میباشد.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری