بلاگ

زردی نوزاد

پرستار کودک

پارسیان آوید (پرستار کودک در منزل): زردی نوزاد: در هفت اول بعد از تولد، بسیاری از نوزادان به ویژه نوزادان نارس دچار زردی می شوند که اغلب در روز دوم یا سوم زندگی شروع  و تا روز دهم برطرف می شود. نباید بترسید زیرا این مساله در اکثر موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

پرستار بیمار در منزل

پرستار سالمند در منزل

زردی در نوزادان

این مساله باعث زرد رنگ شدن پوست و چشم ها می شود. این وضعیت، بیماری نیست و معمولا به این علت رخ می دهد که کبد نوزاد شما به قدر کافی بالغ نشده است که ماده ای به نام « بیلی روبین» را بشکند. اگر سطح بیلی روبین به طور غیر معمولی بالا نرود، زردی به فرزند شما آسیب نمی رساند و بیشتر زردی ها، درمان لازم ندارند. اما اگر سطح بیلی روبین در خون نوزاد از حد مشخصی برای سن و وزن او بالاتر رود ممکن است باعث ایجاد عوارض غیر قابل برگشت و جبران ناپذیر در سیستم عصبی مرکزی و مغز وی می گردد  لذا پزشک متخصص اطفال در مراجعات مشخص شده در صفحات مشخص شده در صفحات قبلی در معاینه فرزند شما به دنبال علایم زردی خواهد بود. ضمن آنکه شما باید در صورت هر گونه تغییر رنگ پوست نوزاد به زردی، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه های خانگی

زردی در کودکان شیر مادر خوار، بیشتر دیده می شود. این امر معمولا به این دلیل است که نوزادان شیرمادر چند روز طول می کشد تا به خوبی پستان بگیرند و مکیدن را درست انجام دهند. گذشته از این تولید شیر  مادر چند روز طول می کشد که به اندازه نیاز شیر خوار افزایش یابد. دفعه های بیشتر شیردهی بعث تحریک پشتان ها برای تولید شیر بیشتر می شود. دفعه های بیشتر شیردهی همچنین می تواند به دفعه های بیشتر اجابت مزاج شیرخوار منجر شود. این دو عامل به پایین نگه داشتن میزان بیلی روبین کمک می کند.

اگر شیردهی به نوزاد برای شما دشوار است، می توانید از یک متخصص در امر شیردهی کمک بگیرید. شیر دادن را متوقف نکنید! شیر مادر بهترین غذا برای شیر خوار است . زردی ممکن است در نوزاد شیر مادرخوار کمی بیش از نوزاد شیر خشک خوار طول بکشد که مساله مهمی نیست.

در صورت زردی شدید ممکن است پزشک توصیه کند نوزاد را زیر نور آبی قرار دهید. هر چند نور خورشید به درمان زردی کمک می کند اما توصیه نمی شود که شما نوزاد را لخت کنید و در معرض نور آفتاب قرار دهید. برای موثر بودن این روش، بهتر است که از لامپ های مخصوص نور درمانی استفاده شود. در موقع نور درمانی چشم و آلت تناسلی نوزاد را بپوشانید. توصیه می شود در خصوص نور درمانی در بیمارستان یا در منزل با پزشک خود مشورت نمایید.

به نوزاد خود به دفعه های بیشتر شیر دهید. این کار باعث می شود نوزاد شما به دفعه های بیشتری اجابت مزاج داشته باشد و احتمال جذب بیلی روبین از روده کمتر می شود. دادن آب یا آب قند کمکی به کاهش زردی نیم کند بلکه مصرف شیر مادر را نیز کم می کند بنابراین استفاده از آب قند توصیه نمی شود.

خوشبختانه برای کنترل زردی، آزمایشگاه ها معمولا نتیجه آزمایش سطح بیلی روبین در خون را در کمتر از 2 ساعت به شما تحویل می دهند. ضمن آنکه دستگاه هایی اندازه گیری زردی به روش پوستی و بدون نیاز به خون گیری در حال حاضر در برخی مراکز درمانی به کار می روند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری