بلاگ

زندگی بعد از تولد بچه

بسیاری از والدین که پیش از بچه دار شدن زندگی منظم و با برنامه ای دارند و پس از ورود فرزندشان به جمع خانوادہ اتفاقاتی مثل خواب نامنظم نوزاد یا تغذیه ی او موجب آشفتگی و پریشانی آنها میشود. طبیعی است که والدین تمایل دارند، روزشان منظم و پیش بینی پذیر باشد.
اما آیا ضرورتی را که برای برنامه ی روزانه خود احساس می کنید، برای فرزند تان نیز بهترین گزینه است؟ پاسخ این است که برنامه ی روزانه می تواند کارایی مطلوبی داشته باشد، اما باید زمان شروع برپایی برنامه ی روزانه و بهترین روش برای تداوم بخشیدن به آن را با دقت بررسی کنید. نوزادان از دنیایی می آیند که برنامه ای برای تغذیه وجود نداشته و آنها بر اساس زمان ساعت بدن خود می خوابیدند و بیدار می شدند. بنابراین در روزهای نخست تولد فرزندتان فشار آوردن به او برای پیروی از برنامه ی روزانه احتمالا کاری دشوار است و اگر به درستی پیشرفت نکند، باعث احساس استرس و آشفتگی شما خواهد شد.

زندگی مادر بعد از تولد بچه

اکثر مادران می خواهند دو مورد را مدیریت کنند – زمان تغذیه و خواب فرزندشان:

زمان تغذیه
از آنجا که شیردهی پستانی برای کوچولویتان بسیار مفید است، ارزشش را دارد که بر تثبیت تولید شیر خود تمرکز کنید. بهترین روش برای این کار شیردهی پستانی بر اساس درخواست نوزاد است. پس برای حداقل شش تا هشت هفته ی نخست باید فرزند تان را بنابر تقاضایش تغذیه کنید، بدون اینکه اصلا برنامه ی تغذیه ای در نظر داشته باشید.

برای مدیریت زمان در تغذیه نوزادتان به نکات زیر توجه داشته باشید.
اگر نوزاد زودهنگام متولد شده است یا وزن کسب نمی کند، شاید توصیه شود که او را از خواب بیدار کنید تا مطمئن شوید که او شبانه روزی حداقل هر سه ساعت یکبار تغذیه می شود.
اگر نوزاد رشد نمیکند شاید به شما توصیه شود که هنگام روز بر اساس درخواست تغذیه کنید، اما شب هنگام برای تغذیه او را از خواب بیدار کنید.

اجازه ندهید که فواصل تغذیه ای فرزنداتان هنگام روز بیش از چهار ساعت شود ترجیحاً سه ساعت و نیم پس از شروع تغذیه ی قبلی، اگر بچه هنوز خواب است، او را برای تغذیه از خواب بیدار کنید.
از شش هفتگی، اگر فرزندتان با شیر مادر در حال رشد است و هنوز هر دو ساعت شیر درخواست می کند، می توانید فواصل را به سمت تغذیه هر سه تا چهار ساعت افزایش دهید و برنامه ی تغذیه را در نظر بگیرید.

زمان خواب
از سوی دیگر اغلب برنامه ی خواب از همان آغاز باید مدیریت شود. در روزهای نخست، نوزاد به خواب زیادی نیاز دارد و احتمالا متوجه می شوید که بدون کمک شما، فرزندتان برای ده تا چهار ده روز نخست زندگی اش خوب میخوابد. اما حدود همین زمان، اکثر نوزادان هوشیارتر می شوند و شاید برای خوابیدن مبارزه کنند.

اگر فرزند تان خوابی را از دست داد یا برای مدت طولانی بیدار است، طبیعتا بیش از حد خسته یا ناراحت خواهد شد. این زمان خوبی برای شروع آشنا کردن فرزند تان با برنامه ی خواب است.
مسئله ی ضروری برای برنامه ی خواب بچه ها توجه کردن به زمان بیداری آنهاست. فقط پس از چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت از بیداری، نوزاد باید برای خوابیدن آرام گیرد.

با توجه کردن به زمان بیداری او، آهنگ خواب روزانه ی انعطاف پذیری را برقرار می سازید که در حدود چهار ماهگی (که فواصل بیداری او طولانی تر می شوند) به برنامه ای روزانه بدل می شود.

شروع برنامه ی روزانه
زمانی که فرزند تان چهار ماهه است، می توانید برنامه ی روزانه ای را شروع کنید که پیش بینی پذیر و مناسب سن او باشد. این برنامه شامل موارد زیر خواهد بود:

تغذیه ی روزانه
سه تا چهار ساعت بین تغذیه های روزهنگام.

خواب روزانه
یک ساعت و نیم بین خوابهای روزهنگام.

برنامه ی خواب شبانه
زمان خواب منظم ساعت شش و نیم عصر، با برنامه ی استوار شبانگاهی که شامل موارد زیر باشد:
– حمام

– ماساژ بچه

– ماندن در اتاق بچه پس از حمام

– تغذیه به آرامی

– گذاشتن بچه در بستر هنگامی که او خواب آلوده، اما بیدار است.

برنامه ی خواب مادر
در روزهای نخست، برنامه ی شما پیرامون کوچولویتان می چرخخد و اگر انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید، به احتمال زیاد برنامه ی جدید خود را با سهولت بیشتری می پذیرید. با در نظر داشتن این موارد، شما نیز نیازهایی دارید، پس برای آسان تر ساختن زندگی خود از این راهکارها بهره گیرید:

تغذیه ی شبانه را همیشه یک والد انجام دهد (که برای بچه های شیردهی پستانی شده مادر است)، در حالی که والد دیگر می خوابد.

والدی که شیردهی شبانه را انجام میدهد، پس از اولین تغذیه ی صبحگاهی می تواند بخوابد (خصوصا در تعطیلات آخر هفته).

برای ورزش برنامه ریزی کنید. اگر حامی یا شخصی را ندارید که فرزندتان را نزد او بگذارید، بین ساعت چهار و پنج بعد از ظهر پیاده روی با فرزند تان در کالسکه یا اویزی را برنامه ریزی کنید. به این ترتیب، از هوای تازه لذت می برید و از خانه بیرون می روید؛ به علاوه، این تحرک برای خواب فرزند تان مفید است.

برنامه ی شبانه را تعویض کنید تا مطمئن شوید که ساعت هشت و نیم شب به بستر می روید تا وقتی فرزند تان در خواب است، از خواب طولانی تری بهره برید.

خواب میان روز نیز برایتان عالی است. اما وقتی فرزندتان خوابید است، باید منظم باشید و از رسانه های اجتماعی، پست الکترونیک و خانه داری و کار دور بمانید.

پنج نکته ی مهم برای برپاسازی برنامه ای روزانه
۱. برای تنظیم و برقراری ،برنامه ی خواب روز هنگام ، به زمانهای بیداری فرزندتان توجه کنید.

۲. در چهار ماهگی، بر اساس زمان بین شیردهی ها، تغذیه ی روز هنگام باید نسبتا برقرار شده باشد.

۳. بنابر سن او، از فرزندتان انتظارات معقولی داشته باشید.

۴. انعطاف پذیر باشید؛ فرزند تان اطلاعات شما در مورد لزوم خواب و تغذیه منظم را ندارد!

۵. برای وقت به بستر رفتن شامگاهی  برنامه ای  را برپا سازید که آهنگ خواب شبانه را تنظیم کند.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری