بلاگ

زگیل

زگیل

زگیل : زگیل ها برجستگی های کوچکی هستند که بر اثر ویروس های پاپیلومای انسانی (human papilloma)  ایجاد می شوند. این ویروس ها به سلول های پوست حمله نموده و آنها را وادار به تکثیر شدن می‌کنند و در نتیجه باعث می گردند که قسمتی از پوست ضخیم شود. ویروس ها معمولاً در دستها و پاها ایجاد می‌شوند و عموماً بی ضرر هستند. با اینحال  بعضی از انواع آنها دستگاه تناسلی را گرفتار می‌کند و باعث بروز مشکلات جدی تری  می‌شوند. زگیل ها با تماس مستقیم با فردی که دچار عفونت یا این ویروس ها شده است و یا تماس پیدا نمودن با اجزای از بیرون که اخیراً از ریزش پوسته های پوست فرد دچار عفونت ایجاد شده است بروز می کند.

 

زگیل و انواع آن

این عفونت معمولاً در محیط‌های گرم و مرطوب بیشتر گسترش پیدا می کنند. اکثر افراد تا زمانی که به سن ۲۰ سالگی برسند حداقل به یک زگیل دچار  می شوند ،اما در بعضی از افراد این زگیل ها دوباره عود می نماید افرادی که دچار کاهش سطح ایمنی بدن به علت ابتلا به بیماری ایدز هستند ممکن است دچار تعداد خیلی زیاد زگیل شوند.

انواع زگیل ها

سه نوع عمده زگیل وجود دارد .این انواع زگیل ها بر اساس ظاهر آنها و محلی از بدن که ایجاد می شوند طبقه بندی می گردند انواع زگیل ها عبارتند از: زگیل معمولی زگیل کف پا و زگیل مسطح

زگیل معمولی(common wart): این نوع زگیل ها بیشتر در دست ها ایجاد می شوند علائم این زگیل‌ها عبارتند از:

 • سفت بوده و سطح آنها زبر و برآمده می باشد.
 • معمولاً گرد هستند.
 • روی آنها نقطه های سیاه رنگ ریزی وجود دارد این نقطه های سیاه رنگ عروق خونی کوچک می باشند زگیل های  معمولی اغلب به صورت گروهی ظاهر می‌شوند.

زگیل کف پا(plantar wart): همانگونه که از اسم این زگیل مشخص می باشد  این زگیل‌ها در کف پاها ایجاد می‌شوند گرچه زگیل های کف پا همانند زگیل های معمولی هستند اما به خاطر فشاری که بر اثر وزن بدن به طور مداوم بر آنها وارد می‌آید این زگیل‌ها به سمت داخل پوست رشد می کنند گروهی از زگیل های کف پا که به یکدیگر متصل می باشند را اصطلاحاً زگیلهای موزائیکی(mosaic wart) می نامند.

علایم زگیل های کف پا عبارتند از:

 • به سمت داخل پوست کوبیده و صاف شده اند.
 • سفت  بوده و سطح  آن ها ضخیم می باشد.
 • معمولاً در هنگام راه رفتن درد میگیرند.
 • نقاط سیاه رنگ ریزی روی آنها وجود دارد.

زگیل مسطح:(flat wart) زگیل هایی هستند  بیشتر بر روی مچ دستها، پشت دستها و صورت ایجاد میشوند. اندازه این زگیل‌ها متفاوت میباشد و

علایم آنها عبارتند از:

 • به رنگ خود پوست هستند.
 • سطح آنها صاف بوده و خیلی جزئی بر آمده است.
 •  اغلب  خارش دار هستند.
 • این زگیل ها اغلب به صورت ردیفی و خطی ایجاد می شوند زیرا ویروس های آنها در هنگام خاراندن در خط خارج انتشار پیدا می‌کنند.

نحوه درمان زگیل ها

اکثر  زگیل ها  بدون درمان ناپدید می شود ،اما ممکن است چندین ماه یا چندین سال باقی بمانند. برای درمان زگیل های معمولی و زگیل کف پا می توانید از ژل ها یا لوسیون های حاوی اسید سالیسیلیک که  بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند استفاده نمایید که باعث حل شدن لایه ضخیم پوست می‌شوند ابتدا دست یا پای که دچار زگیل شده است را مدتی در آب قرار دهید تا نرم شود سپس به آرامی با کمک یک سنگ پا روی آن را بسائید. سپس با دقت روی آن اسید سالیسیلیک بریزید ، مراقب باشید که سایر قسمت‌های پوست از این اسید محافظت شوند.

این درمان را هر روز و به مدت چندین هفته تا زمانی که زگیل از بین میرود ادامه دهید ،اگر با انجام این کارها زگیل تان بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه نمایید پزشک می تواند با روش های مثل سوزاندن، انجماد ،لیزر و یا جراحی این زگیل ها را بردارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری