بلاگ

ساعات پیش از زایمان طبیعی

ساعات پیش از زایمان طبیعی

ساعات پیش از زایمان طبیعی :  هر مادر بارداری با اشتیاق فراوان در انتظارروز تولد فرزندش است، مادرانی که روش صحیح زایمان یعنی زایمان طبیعی را انتخاب گرده اند، معمولاً با دقت به بررسی علائم و نشانه های نزدیک شدن به زایمان هستند. ولی واقعاً چه زمانی اتفاق می افتد؟ چگونه خواهد بود؟ چقدر طول خواهد کشید؟

علائم نزدیک شدن زایمان

  • رنگ و حجم ترشحات واژن تغییر می کند

در روزهای پایانی بارداری و روزهای پیش از زایمان، ترشحات واژن غلیظ تر و بیشتر می شوند. ممکن است با خروج پلاگ های مخاطی مواجه شوید. این ماده در طول بارداری دهانه رحم را به طور کامل بسته بود تا مانع ورود موارد خارجی به رحم شود. ماده مخاطی پلاگ ممکن است به شکل یک تکه بزرگ یا چندین تکه کوچک شبیه به خلط بینی اما همراه با رکه های خونی کمرنگ خارج شود. اگر دقت نکنید و به سرعت توالت را ترک کنید، شاید اصلاً آن را نبینید و متوجه آن نشوید. نام دیگر این ترشحات ضخیم و صورتی رنگ “بادی شو” است که به معنای نشانه ی خونی است که از علادم زایمان بشمار می رود.

  • انقباضات رحم مکرر و شدیدتر می شوند

از علائم اولیه زایمان طبیعی می توان به انقباضات رحم اشاره کرد، با این حال برخی از مادران باردار دچار انقباض نمی شوند. نوعی انقباضات کاذب رحم با نام “براکستون هیکس” وجود دارد که ممکن است از ابتدای بارداری تا روزها و ماه های پایانی بارداری وجود داشته باشند. عضلات رحم برای آمادگی زایمان کشیده و منقبض می شوند تا بتوانند نوزاد را با فشار خارج کنند.اما چگونه می توان انقباضات حقیقی زایمان را از انقباضات کاذب تشخیص داد؟

  1. اگر فرد فعالی هستید،انقباضات حقیقی شدیدتر می شوند.
  2. با تغییر موقعیت بدن، از بین نمی روند.
  3. درد انقباضات حقیقی از پایین کمر آغاز می شود و به سمت پایین شکم و احتمالاً پاها حرکت می کند.
  4. انقباضات خقیقی با مرور زمان بیشتر می شوند، مکرر و دردناک هستند و گاهی طبق یک الگوی منظم پیش می روند.
  • کیسه آب پاره می شود

آنچه از پاره شدن کیسه آب مادر باردار هنگام صرف شام در یک رستوران شلوغ در فیلم ها دیده اید را فراموش کنید زیرا این امر به ندرت رخ می دهدف چرا که در اکثر مادران پارگی کیسه آب آخرین نشانه ی زایمان است و تنها در 15 درصد زایمان ها رخ داده است . به همین دلیل آن را تنها نشانه زایمان تلقی نکنید.

آیا وقت زامیان رسیده است ؟

معمولاً پزشکان در جلسات معاینه اواخر بارداری به مادر توصیه می کنند که هنگام مواجهه با انقباضات مکرر و منظم چه باید انجام دهد. به طور مثال برخی از پزشکان به مارد گوشزد می کنند که اگر انقباضات به مدت یک ساعته با فاصله پنج دقیقه از یکدیگر ادامه داشتند، حتماً بااو تماس بگیرید.

چه زمانی حتما باید با پزشک تماس گرفت:

  1. هنگامی که ترشح خونی یا قرمز روشن مشاهده کردید.
  2. اگر کیسه آب پاره شود، بخصوص اگر آب سبز یا قهوه ای از واژن خارج شود، این مورد نشانه ی دف مدفوع جنین در رحم است که می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا ممکن است هنگام زایمان جنین مدفوع خود را ببلعد یا قورت دهد این مدفوع مکونیوم نام دارد.
  3. اگر بینایی شما دچار اختلال شود یا دچار سردرد یا ورم شدید ناگهانی شوید، این علائم نشان دهنده ی پره اکلامپسی یا افزایش فشار خون بارداری هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری