بلاگ

سالمندان و زندگی زناشویی

وقتی به دوران سالمندی می رسیم، عده ای دچار برخی بیماری های مزمن می شویم و عده هم خدارو شکر سالم می مانیم، می خواهیم بدانیم که در دوران سالمندی چگونه می توانیم روابط زناشویی خود را حفظ کنیم؟

باید بدانید کسانی که از خودشان مراقبت می کنند، می توانند از بسیاری از بیماری هایی که باعث سالخوردگی زودرس می شوند، جلوگیری کنند. بدین وسیله میتوانند روابط زناشویی خود را تا این دوران ادامه دهند.

زندگی زناشویی و دوران سالمندی

تا به حال بیشتر پژوهش ها درباره سالمندی بر بیماری های وخیم مانند بیماری قلبی، زوال عقلی، آرتریت، مشکلات پروستات و مانند آن متمرکز بوده است؛ در حالی که پژوهشگران در حال گسترش افق های دیدشان هستند تا مسایل کمتر حیاتی را هم در نظر بگیرند.

امور جنسی نمونه مهمی از این موارد است. به تازگی گزارش های متعددی منتشر شده است که موضوع سالمندی و فعالیت جنسی را روشن تر کرده و یکی از آنها بیانگر آن است که فعالیت جنسی به خودی خود ممکن است از اختلال کارکرد جنسی در مردان سالمند جلوگیری کند.

فعالیت جنسی در بیشتر مردان در طول زمان کاهش می یابد. این کاهش معمولا تدریجی است و جلب نظر نمی کند. با وجود اینکه میل جنسی در مردان سالمندتر باقی می ماند، به تدریج میزان اشتغال خاطر آنها به امور جنسی کاهش می یابد.

به عبارت دیگر، با وجود داشتن میل جنسی، میل به انجام این عمل کاهش می یابد. بسیاری از مردان سالمند به امور جنسی فکر می کنند، اما انگیزه ای برای به مرحله عمل در آوردن این فکر ندارند. حتی هنگامی که انگیزه پیدا می کنند، ممکن است بدنشان با آنها همراهی نکند.

کارکرد جنسی مردان نسبت به علاقه یا میل جنسی به طور شاخص با سرعت بیشتری نزول می کند. بیشتر مردان با افزایش وزن، کاهش پاسخ دهی جنسی را تجربه می کنند. نعوظ ها کندتر رخ می دهد و افکار شهوانی برای تحریک جنسی آنها کافی نیست و نیاز بیشتری به تحریک جسمی پیدا می کنند. تغییرات مربوط به سن در فعالیت جنسی مردان مستقل از عوامل میان فردی است. نعوظ های شبانه که رخدادی طبیعی است و حین خواب عمیق رخ می دهد، با افزایش سن کاهش می یابد و مردان 45 تا 54 ساله به طور میانگین 3/3 بار نعوظ در طول شب را تجربه می کنند.

در فاصله سنین 65 تا 75 سال این میانگین به 3/2 بار می رسد. مدت نعوظ های شبانه با افزایش سن کاهش پیدا می کند و شدت آن هم کم می شود.

تغییرات به علت بیماری

در مردانی که وضع سلامت مناسبی دارند، همه این تغییرات باعث کاهش نسبی فعالیت جنسی می شود اما در برخی از مردان این تغییر به صورت ناگهانی و شدیدتر رخ می دهد.

از آنجا که اختلال نعوظ در سالمندان بسیار شایع است، بسیاری از افراد آن را بخش طبیعی فرآیند پیری تلقی می کنند، در حالی که اینگونه نیست. اختلال نعوظ بیانگر اثر بیماری های مزمنی است که به طور فزاینده ای با افزایش سن شایع می شود.

مهم ترین این بیماری ها تصلب شرایین (آتروسکلروز) و فشار خون بالا است که بر عروق خونی اثر می گذارند و دیابت که جریان خون و اعصاب را مختل می کند. استرس، افسردگی و اضطراب درباره داشتن کارکرد کامل جنسی ممکن است فعالیت و ارضای جنسی را با افزایش سن کاهش دهد.

عوامل دیگری مانند مشکلات زناشویی، مشکلهای ارتباطی، نداشتن مهارت های جنسی و ملال و کسالت نیز ممکن است این وضعیت را بدتر کنند. از طرف دیگر هر یک از همسران ممکن است انتظار دارا باشند با ادامه زندگی مشترک ، فعالیت و صمیمیت جنسی شان بالاتر رود و اگر این انتظارات برآورده نشود، هر دوی آنها باید به جستجوی علل و درمان های در دسترس بپردازند.

علل تغییرات جنسی با افزایش سن

رفتار جنسی رویداد پیچیده ای است و دانشمندان همه عوامل موثر در کارکرد جنسی مردان جوان را هم نمی دانند، چه برسد به عوامل دخیل در تغییرات فعالیت جنسی با افزایش سن. باوجود این، روشن است که هورمون ها، اعصاب و عروق خونی در تغییرات فعالیت جنسی مردان با افزایش سن دخالت دارند.

داروهای بهبوددهنده نعوظ

داروهای درمان کننده اختلال نعوظ مانند «ویاگرا» اثر گسترده ای بر فعالیت جنسی، سلامت روانی و روابط زناشویی دارد اما مردان مبتلا به اختلال کارکرد جنسی باید با پزشکشان مشورت کنند تا علل زمینه ساز مشکل آنها روشن شود.

اگر مشکل، اختلال کارکرد نعوظ باشد، باید عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی-عروقی (در اختلال نعوظ هم نقش دارند) از جمله میزان غیرطبیعی کلسترول خون، فشار خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن، چاقی و ورزش نکردن را شناسایی و درمان کرد.

در واقع ابتلا به اختلال کارکرد نعوظی حتی در مردانی که علایمی ندارند، یک عامل قوی پیش بینی کننده بیماری قلبی در آینده است. در مورد اختلال نعوظ هم گرچه درمان ها به فرد کمک می کنند اما بهترین کار پیشگیری است یعنی سیگارنکشیدن، ورزش منظم لاغر باقی ماندن. بالاخره نتایج یک بررسی نشان می دهد که خود فعالیت جنسی ممکن است به حفظ کارکرد نعوظ در مردان سالمند کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری