بلاگ

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سدردهای شدید اما کوتاه مدتی هستند که در قسمت سر ایجاد می شوند. این سردردها دارای الگوی خاصی از نظر عود  کردنهستند و معمولاً در مواقعی که ایجاد می گردند روزی یک تا چهار بار رخ می دهند و ممکن است تا مجموعه ی سردردهای خوشه ای هستند که فواصل بین این مجموعه از دردها کوتاه می باشند. همانند میگرن، در سردردهای خوشه ای نیز افزایش جریان خون بخاطر گشاد شدن رگهای مغزی دیده می شود. سردردهای خوشه ای در یک درصد مردم انگلستان وجود دارد و در مردان بسیار شایعتر از زنان می باشد. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکی، احتمال خطر ابتلاء به این وضعیت را افزایش میدهد.

علایم و نشانه های سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای اغلب از هنگام صبح شروع می شود. علایم اصلی این نوع سردردها که به طور ناگهانی ظاهر شده و یک طرف سر یا صورت را گرفتار می سازد عبارتند از:

  • درد شدید در اطراف یک چشم یا گیجگاه
  • افتادن پلک چشم
  • پر بودن و گرفتگی بینی و گاهی اوقات آبریزش از یک سوراخ بینی
  • گر گرفتگی و قرمز شدن یک طرف صورت

هر مرحله ای از دردهای سردردهای خوشه ای ممکن است از چند دقیقه تا حدود سه ساعت طول بکشد. مدت زمان میانگین هر حمله ی سردرد 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. اگر شما دچار یک سردرد شدید و ناگهانی برای اولین بار شده اید و یا اینکه علایم آن با سردردهایی که قبلاً داشته اید متفاوت می باشد. شما باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید تا احتمال وجود علل زمینه ای وخیم آن بررسی و رد شود.

نحوه درمان سردردهای خوشه ای

پزشک شما ممکن است برا یکم کردن مدت و شدت سردردهای خوشه ای شما، داروی ضد میگرنتجویز نماید.

استنشاق اکسیژن از طریق ماسک می تواند در تسکین یک حمله سردرد شدید و ناگهانی کمک کننده باشد.

اگر مدت سردردهای خوشه ای طولانی تر شوند، تجویز یک دوره کوتاه مدت مورتون می تواند به پیشگیری از عود سردردها کمک نماید. در صورت استفاده از داروهای کورتون دار، این داروها به تدریج باید مصرفشان کم شود و هیچگاه نباید به طور ناگهانی مصرف آنها را قطع نمود. اگر شما مستعد ابتلاء به سر دردهای خوشه ای هستید نباید سیگار بکشید و از نوشیدن مشروبات الکلی حتی به مقدار کم نیز باید خودداری نمایید زیرا هر دوی آنها باعث افزایش خطر حملات سردردهای خوشه ای می شوند.

سردردهای خوشه ای ممکن است تا اخر عمر با شما باقی بماند اما ممکن است فواصل زمانی وقوع بین حملات این سردردها بسیار طولانی باشند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری