سردرد

سردرد

سردرد

در کشور انگلستان از هر ده نفر، هشت نفر آنها حداقل در هر سال دچار یک بار سردرد می شوند. اکثر سردردها فقط به مدت چند ساعت طول می کشند اما بعضی از آنها تا چندین هفته نیز باقی می ماند.

درد ممکن است فقط در یک قسمت از سر ایجاد شود و یا اینکه ممکن است در تمام قسمتهای سر گسترش داشته باشد. نوع درد نیز در انواع سردردها متفاوت می باشد. درد ممکن است به صورت ناگهانی و تیر کشنده ایجاد شود و یا اینکه به صورت مبهم و دائمی بروز نماید. گاهی اوقات در هنگام سردرد ممکن است علایم دیگری نیز مثل تهوع در فرد ایجاد شود.

علل بروز سردردها

علل مختلف بسیاری برای بروز انواع سردردها وجود دارد که محل درد و شدت درد در آنها متفاوت می باشد. از هر چهار سردردی که در افراد ایجااد می شود سه سردرد به علت فشارها و کشیدگی هایی است که در عضلات گردن و جمجمه بوجود می آید. به این نوع سردردها اصطلاحاً سردردهای تنشی گفته می شود. این سردردها به طور مکرر در افراد رخ می دهند و به صورت درد متوسطی در هر دو طرف سر ایجاد می شوند. سایر انواع سردردها مثل سردرد میگرن و سردردهای خوشه ای دارای علل مختلف دیگری هستند.

تعداد اندکی از سردردها دارای یک علت زمینه ای وخیم و جدی می باشند که نیاز به توجهات فوری پزشکی دارند. برای مثال، بروز یک سردرد شدید ممکن است نشانه ای از مبتلا شدن به بیماری مننژیت باشد. در بیماری مننژیت، غشاء پوشاننده مغز و نخاع دچار التهاب می شود. همچنین ممکن است علت بروز یک سردرد شدید، خونریزی ساب آراکنوئید باشد که در این وضعیت خونریزی در بین غشاهایی که مغز را پوشاننده اند ایجاد می گردد. در یک فرد سالخورده، سردردری که همراه با درد یا حساس شدن پوست سر و یا گیجگاه باشد ممکن است بخاطر بیماری التهاب شریان تمپورال (گیجگاهی) ایجاد شده باشد، گاهی اوقات، سردردها بخاطر مصرف طولانی مدت داروهای مسکن قوی نیز ممکن است رخ دهند.

اگر شما دچار سردرد شدیدی شده اید که بیش از 24 ساعت طول کشیده است و یا اینکه همراه با علایم دیگری مثل اختلالات بینایی یا استفراغ می باشد شما باید بدون معطلی به پزشک مراجعه نمایید.

نحوه درمان سردرد

پزشک، بیمار مبتلا به سردرد را باید به طور کامل معاینه نماید. اگر به نظر برسد که علت سردرد شما به خاطر مشکلات و بیماریهای زمینه ای می باشد ممکن است نیاز باشد که بررسی ها و آزمایشهایی کثل انجام سی تی اسکن و یا ام آر آی از مغز انجام دهید.

درمان بر اساس نوع و علت ایجاد کننده سردرد انجام می شود. سردردهای تنشی معمولا با انجام استراحت و مصرف داروهای مسکن بر طرف می شوند. سردردهای میگرنی و سردردهای خوشه ایی را می توان با تجویز داروهای خاصی مثل داروهای تریپتان یا ارگوتامین درمان نمود.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه در"سردرد"

  1. […] استفراغ، خستگی، احساس ناخوشی، درد مفاصل و عضلات، سر درد، ترس از نور، گلو درد، سرفه و زکام هستند که 1 تا 2 هفته […]

دیدگاه خود را بنویسید