بلاگ

سردرد

سردرد

سردرد:سردرد به احساس درد یا ناراحتی در ناحیه سر و گردن اطلاق می شود و یکی از شایع ترین شکایات جسمانی است که معمولاً علت جسمی خاصی برای آن یافت نمی شود.

متخصصان می گویند اکثر مردمی که از سردرد شکایت دارند می توانند با تغییر روش زندگی، یادگیری راههای رسیدن به آرامش و مصرف گاهگاهی داروها از بروز سردرد در امان باشند. به یاد داشته باشید: سردرد درمان نمی شود اما قابل کنترل است.

علل سردرد

 • سردرد تنشی (عصبی)
 • سردرد خوشه ای (کلاستر)
 • میگرن
 • سردردهای ناشی از بیماری های چشم، گوش، دندان و غیره

سردرد تنشی (عصبی)

این نوع سردردها ناشی از انقباضات سفت عضلانی در نواحی گردن، شانه ها، سر و فک می باشدو اغلب با افسردگی، استرس و اضطراب در ارتباط است. درد در نواحی جلوی سر، گیجگاهی و اطراف چشم ها احساس می شود و معمولاً از پشت سر شروع شده و به قسمت های جلو انتشار می یابد. این نوع سردرد ممکن است با مصرف موادی همچون شکلات و یا پنیر شروع شود. افرادری که نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند در مواردی که مصرف شان به کمتر از حد معمول می رسد، دچار این سردرد می شوند.

علل شایع این نوع سردرد عبارتند از:

 • نگهداشتن سر در یک حالت برای مدت طولانی مانند کار با کامپیوتر، میکروسکوپ و …
 • وضعیت نامناسب گردن در خواب
 • کار و فعالیت چشمی بسیار  زیاد
 • به هم ساییدن و محکم فشار دادن دندان ها و آدامس جویدن طولانی مدت
 • مصرف الکل و سیگار
 • سینوزیت، آنفولانزا و سرماخوردگی

این نوع سردرد اغلب با استفاده از مسکن بهبود می یابد. هدف از درمان، رهایی از درد و پیشگیری از سردردهای بعدی است. گرم نگاه داشتن سر، استفاده از بالش های طبی، ورزش کردن و تغییر وضعیت خواب می توانند در پیشگیری موثر باشند.

سردرد خوشه ای (کلاستر)

این نوع سردرد از سردردهای عروقی دوره ای و گاهگاهی است و معمولاً در یک نیمه سر بروز می کند. کیفیت آن شدید،  تیرکشنده و گاهی دارای حالت سوزشی می باشد. محل درد پشت یا اطراف کره چشم است که معمولاً به نواحی پیشانی، گیجگاهی و یا صورت گسترش می یابد.

درد ۲۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و در شبانه روز یک تا چندین بار تکرار می شود. زمان پیدایش آن معمولاً نیمه شب یا اوایل صبح می باشد، به گونه ای که فرد را از خواب بیدار می کند. این نوع سردرد پیدا نشده است، ولی به نظر می رسد که وابسته به ترشح ناگهانی برخی از عوامل شیمیایی (هیستامین و سروتونین) باشد.

علایمی که به طور شایع همراه با این نوع سردرد هستند عبارتند از:

 • اشک ریزش یک طرفه
 • پرخونی و قرمزی چشم
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • برافروختگی چهره و تعریق یک یا دو طرفه صورت

مصرف برخی داروها مانند نیتروگلیسرین، رفتن به ارتفاعات و خواب بعدازظهر ممکن است به تشدید سردرد خوشه ای بیانجامد. انواع دوره ای این سردرد در یک مقطع زمانی، روزها یا هفته ها در ساعات مشخصی آغاز می شود؛ سپس با یا بدون درمان بهبود می یابد و مدت ها بعد با همان ویژگی دوباره بروز می کند. درمان کامل سردرد خوشه ای امکان پذیر نیست و هدف از درمان، تنها از بین بردن علائم و پیشگیری از بروز سردردهای بعدی است. البته گاهی بهبود خودبه خودی نیز رخ می دهد.

میگرن

میگرن شایع ترین سردرد در همه جواع از جمله ایران است و از بیشترین علل مراجعه بیماران به مطب های تخصصی به شمار می رود. میگرن سردردی است دوره ای با زمینه ارثی و خانوادگی که از هنگام کودکی، نوجوانی و یا اوایل میانسالی آغاز می شود و در خانم ها شایع تر است. میزان درد از خفیف تا شدید بوده و ممکن است با یک یا هفته این موارد همراه باشد: نور ترسی و گریز از صدا، احساس ضربان در سر، تهوع و استفراغ.

این نوع درد با فعالیت، تشدید شده و با افزایش سن دفعات پیدایش و شدت آن کاهش می یابد. همچنین ممکن است با برخی علایم اخطار قبل از شروع سردرد همراه باشد که به این علائم «اورا» (Aura) یا پیش درآمد گفته می شود و به گونه های مختلفی توسط بیماران بیان می شود. «اورا» در بینایی به صورت تار شدن دیدف پیدایش لکه های سیاه یا خطوط نورانی زیگزاگی جلوی چشم ها و در اندام ها به شکل احساس بی حسی و کرختی در یک نیمه بدن بروز می کند. ممکن است «اورا» به صورت سرگیجه باشد. به دنبال این حالت که مدت آن ۵ تا ۳۰ دقیقه است، سردرد خفیف تا شدیدی بروز می کند. این سردرد معمولاً در یک نیمه سر متمرکز می شود و با احساس ضربان کوبنده درون سر، تهوع و استفراغ، حساسیت به نور و صدا، احساس بوی عطر، بی اشتهایی، خستگی و سرگیجه همراه است. گاهی شدت درد به اندازه ای است که بیمار باید همه کارهای خود را کنار گذاشته به مکان تاریک و ساکتی پناه ببرد. معمولاً پس از خوابیدن، این نوع سردرد برطرف می شود. نوع دیگری از میگرن، میگرن بدون «اورا» (پیش درآمد) می باشد که شایع ترین نوع میگرن بوده و جنبه ارثی آن کمتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار بیمار بپرسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری