بلاگ

سرطانهای خانوادگی

سرطانهای خانوادگی

سرطانهای خانوادگی :  از نظر تئوری منطقی است که افرادی که مستعد به ارث رسیدن یک سرطان هستند را با استفاده از آزمایشهای غربالگری، بررسی نماییم.با این حال فقط کمتر از پنج درصد سرطانها دارای علت ژنتیکی و ارثی هستند. سرطان یک بیماری شایع می باشد و وقتی دو یا چند نفر از اعضاء یک خانواده را گرفتار می کند احتمال زیادی وجود دارد که این فقط یک اتفاق  تصادفی باشد و ربطی به ارث بردن سرطان نداشته باشد. گاهی اوقات ممکن است پیدایش سرطان در بعضی از خانواده ها به علت سهیم بودن افراد آن خانواده در یک عامل محیطی مثل سیگار کشیدن باشد. وقتی دو یا چند نفر از اعضاء یک خانواده دچار یک نوع سرطان و یا دچار سرطان های مختلفی  که از نظر ژنتیگی می توان آنها را به هم ربط داد شوند، به ارثی بودن این سرطان ها مشکوک می شویم. سایر مواردی که ما را به ارثی بودن سرطان مشکوک می کند عبارتند از:  بروز سرطان در سن های پایین، دو طرفه بودن سرطان ها و چند تایی بودن تعداد تومورها.

سرطانها در یک خانواده

بعضی از افرادی که سابقه چند سرطان در خانواده دارند ممکن است بعضی از ژن های غیر طبیعی شناسایی شده را به ارث برده باشند. با این حال حتی اگر این افراد دارای ژن های سرطانی  هم باشند ممکن است اصلاً دچار سرطان نشوند، گرچه دارا بودن بعضی از ژن ها می تواند تا 80 یا 90 درصد خطر ابتلا یه سرطان را در بعضی مراحل بالا ببرد.

سرطان پستان فقط در 5 تا 10 درصد موارد ارثی می باشد. تا کنون دو ژن مهم سرطان پستان کشف شده است که به نام های  BRCA-1  و BRCA-2 معروف می باشند. خانمی که دارای ژن BRCA-1 و یا BRC-2 باشد حدود 85 درصد احتمال ابتلاء به سرطان پستان را دارا می باشد. ژن BRC-1 همچنین باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان تخمدان می شود. با این حال اکثر خانمهایی که دارای سابقه فامیلی ابتلاء به سرطان پستان هستند هیچکدام از ژن های BRCA-1  همچنین باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان را دارا می باشد. ژن BRCA-1 همچنین باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان تخمدان می شود.  با این حال اکثر خانمهایی که دارای سابقه فامیلی ابتلاء به سرطان پستان ها هستند هیچکدام از ژن های BRCA-1 و BRCA-2 را ندارند. این افراد  نیز در خطر ابتلاء به سرطان پستان هستند اما این خطر بسیار کمتر از افرادی می باشد که آن ژن ها را به ارث برده اند.

اگر شما نگران هستید که آیا دارای این ژن های غیر طبیعی می باشید می توانید با مشورت با پزشکتان به یکی از کلینیک های ژنتیک مراجعه و درخواست بررسی این ژن هارا نمایید. بعضی از خانمهایی که دارای این ژن های غیر طبیعی می باشند ممکن است برا یپیشگیری بخواهند قبل از ابتلاء به سرطان، هر دو پستان خود را با عمل جراحی بردارند. با این حال گرچه به نظر می رسد که این کار باعث می شود که احتمال بروز سرطان پستان در انها کاهش یابد اما هیچ تضمینی برای این کوضوع وجود ندارد زیرا تعدادی از خانمهایی که این عمل را انجام داده اند دچار سرطان پستان در بافتهای کم باقیمانده از عمل جراحی شده اند. با اینحال بعضی از خانمها بجای انجام این کار، ترجیح می دهند که به طور منظم توسط یک متخصص تحت معاینه قرار گرفته و ماموگرافی شوند..

خانمهایی که در خطر ابتلاء به سرطان تخمدان هستند ممکن است تصمیم بگیرند که برای پیشگیری، هر دو تخمدان خود را با عمل جراحی خارج کنند اما این کار نیز هیچ تضمینی به آنها نمی دهد که از بروز آن پیشگیری کنند. آزمایشات غربالگری برای پیدا کردن سرطان تخمدان در مراحل اولیه که شامل انجام سونوگرافی و آزمایش پیدا کردن CA-125 در خون آنها می باشد می تواند دراین مورد موثر باشد.

آزمایش های تکمیلی

اگر مشکوک به وجود یک بیماری جدی هستید باید آزمایشات تکمیلی بیشتری انجام دهید. این آزمایشها شامل تکه برداری، آزمایشهای خون، رادیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی می باشند.

تکه برداری

گرچه یک غده ممکن است به نظر سرطانی بیاید اما تشخیص قطعی را معمولا فقط پاتولوژیست می دهد. پاتولوژیست پزشک متخصصی است که سلولها و بافتهای بدن را با میرکروسکوپ بررسی می کند. او با مشاهده تغییراتی که در سلولها پدید می آید. وجود سرطان را تایید می کند. برداشتن تکه ای از بافت را اصطلاحاً تکه برداری یا بیوپسی می گویند. قسمتی از غده و در صورت امکان تمام غده برداشته می شود تا برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود.

آزمایش خون

احتمال گمی وجود دارد که آزمایش خون بتواند اطلاعات مفیدی در مورد تشخیص سرطان به پزشک بدهد مگر این که سرطان گلبولهای سفید خون وجود داشته باشد و یا اینکه یکی از انواع سرطانی باشد که تولید ماده شیمیایی خاصی در خون به نام تومور مارکر می کند و بتوان میزان آن را در خون اندازه گیری نمود. این سرطان ها شامل بعضی از انواع سرطان پرسوتات، بیضه و میلوم می باشد. بااینحال، آزمایش خون می تواند اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت عمومی سلامت شما به پزشک بدهد.

دستگاه های عکس برداری

اغلب اولین نشانه ای که از وجود سرطان در افراد دیده می شود، غیر طبیعی بودن ظاهر یک عکس رادیوگرافی در آنها می باشد. برای مثال یک سایه غیر طبیعی که در عکس رادیوگرافی ریه ها دیده می شود ممکن است نشان دهنده سرطان ریه باشد.

در ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس، تمام قسمتهای بافت پستان مشاهده می شود و در صورت وجود هر گونه توده غیر طبیعی، در ماموگرام می توان آن را دید.

اسکن ایزوتوپ

اشعه های گامایی که از این مواد رادیواکتیو ساطع می شوند جمع آوری می گردد و تصویری از بدن به دست می آید. رایج ترین نوع اسکن ایزوتوپ که در بیماران سرطانی بکار می رود اسکن استخوان می باشد.

مرحله بندی سرطان ها

به محض اینکه با استفاده از روش تکه برداری وجود سرطان تشخیص داده شد، معمولاً بررسی میگردد که سرطان در چه مرحله ای قرار دارد. مرحله بندی سرطان به ما نشان می دهد که اندازه غده چه مقدار می باشد، آیا به بافتهای سالم مجاورش تهاجم کرده است یا خر، آیا از سریق عروق لنفاوی به غدد لنفاوی سرایت کرده است و آیا از طریق عروق خونی به نقاط دروتری از بدن گسترش یافته است. روشهای مختلفی برای مرحله بندی سرطان ها استفاده می شود اما رایج ترین نوع آن ، مرحله بندی TNM می باشد. دراین روش حرف T نشان دهنده تومور اولیه ، حرف N نشان دهنده غدد لنفاوی و حرف  M نشان دهند هگسترش سرطان به جاهای دیگر بدن می باشد . برای هر حرف، عددی در نظر گرفته می شود. برای مثال، خانمی که دارای یک غده در پستان به اندازه 3 سانتی متر و در گیری غدد لنفاوی زیر بغل می باشد، اما هیچگونه انتشاری به جاهای دیگر بدنش نداشته باشد را می توان به صورت T2N1M0 نشان داد. در اینجا T2 یعنی تومور اولیه با اندازه بین 2 تا 5 سانتی متر،N1 یعنی غدد لنفاوی درگیر شده قابل برداشت بوده و فقط محدود به زیر بغل می باشد و M0 هم بیانگر آن است که سرطان به قسمتهای دیگر بدن گسترش نیافته است. مرحله بندی سرطان برای ارزیابی پیش آگهی بیمار، انتخاب روش درمانی بهتر و ارزیابی و مقایسه نتایج مفید می باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری