بلاگ

سرطان پستان

سرطان پستان

سرطان پستان : شایع ترین سرطان در میان مادران باردار سرطان پستان است که بیشتر در دهه سوم سن بانوان بروز می کند. به طوری که در میان 100 مادر باردار، یک مادر به سرطان سینه مبتلا می شود. این بیماری می تواند نه تنها مادر بلکه جنین را نیز تحت تاثیر قرار دهد، به همین دلیل باید به طور مرتب آزمایش های تشخیصی و معاینات لازم جهت بررسی توده های مشکوک پیش از باردار شدن و همینطور در طی بارداری انجام شوند.

سرطان سینه در دوران بارداری

آیا بارداری می تاوند موجب سرطان پستان شود؟ خیر!

هرگز بارداری نمی تواند عامل ایجاد سرطان پستان شود، ممکن است مادر در دوران بارداری به دلایل دیگری دچار سرطان پستان شود. بااین حال می توان با تشخیص زودهنگام در مراحل اولیه براحتی درمان را شروع کرد. در دوران بارداری تغییرات بسیاری در پستان مادران ایجاد می شود، این خود یکی از عمده ترین مشکلات است. زیرا شناسایی توده مشکوک را با مشکل مواجه می کند، با این که توده سرطانی در سینه مادران باردار معمولاً بزرگتر است، با این حال تشخیص آن در بانوان غایر باردار راحت تر از مادران باردار است.

چگونه می توان سرطان پستان را در مادر باردار تشخیص داد؟

در دوران بارداری باید بطور منظم به متخصص زنان مراجعه کنید، معاینات بارداری اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت شما و فرزندتان دارد، پزشک زنان در طی این معاینات، پستان ها را جهت شناسایی توده احتمالی و تغییرات مشکوک بررسی و معاینه می کند.

فراموش نکنید که خودتان نیز باید به طور مرتب در خانه آنها را معاینه کنید. پزشک می تواند روش صحیح آن را به شما آموزش دهد. اگر درون پستان توده مشکوکی احساس شود، پزشک از شما می خواهد که آزمایش ماموگرافی یا سونوگرافی انجام دهید، در طی انجام این دو آزمایش باید دقت از شکم خود مراقبت کنید، زیرا بیشتر این آزمایش ها توسط امواج و اشعه های مضر انجام می شوند. به همین دلیل پزشک ماموگرافیست یا سونوگرافیست با یک روپوش مخصوص شکم شما را می پوشاند تا آسیبی به جنین نرسد.

اگر نتیجه این آزمایشات نشان دهنده توده مشکوک باشند، معمولاً باید بیوپسی یا نمونه برداری انجام داد. در حقیقت حتی اگر نتیجه آزمایشات منفی باشد، پزشکان توصیه می کنند که نمونه برداری انجام شود، در نمونه برداری، توسط یک سوزن یا با برش کوچکی، یک نمونه زیر بافت مشکوک به سرطان برداشته می شود. سپس در آزمایشگاه سلولهای نمونه را تجزیه و تحلیل می کنند تا از عدم وجود هر گونه سلول سرطانی مطمئن شوند.

به خاطر داشته باشید در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایشات باید با تیم متحصص زنان و تیم متخصص آنکولوژی خود به طور مرتب در ارتباط باشید، این دو تیم می توانند در دوران بادرای برنامه مناسب تری برای انتخاب روش درمان و کنترل سرطان پستان داشته باشند.

اگر سرطان پستان داشته باشم باید فرزندم را سقط کنم؟

خیر! سقط جنین هیچ کمکی به درمان سرطان پیتان نمی کند، علاوه بر این، هیچ شواهدی مبنی بر آسیب رساندن سرطان سینه به جنین وجود ندارد، اما این مسئله به میران پیشرفت سرطان بستگی دارد از این رو تشخیص به موقع و زودهنگام سرطان اهمیت فراوانی پیدا می کند.

اگر سرطان در مراحل ابتدایی خود باشد، به احتمال زیاد پزشک توصیه خوهد کرد تا توده سرطانی یا جتی پستان آسیب دیده را توسط عمل جراحی تخلیه کنید، عمل تحلیه توده ” لامپکتومی” و عمل برداشتن پستان “ماستکتومی” نام دارد.

متخصص جراح پستان در حین غده های لنفاوی اطراف پستان را نیز بررسی می کند، اگر سرطان به آنها نیز رسوخ کرده باشد، باید عده ها را نیز تخلیه کرد.اگر پس از جراحی به شیمی درمانی نیاز داشته باشید، معمولا باید تا پایان سه ماهه اول صبر کرد تا احتمال آسیب به جنین به حداقل برسد. اگر سرطان پستان پیشرفت کرده باشد و به درجه 2 یا 3 رسیده باشد، شرایط بسیار پیچیده و بحرانی می شود، زیرا اگر برای درمان به پرتو درمانی نیاز باشد، خطرات بسیاری جنینر ا تهدید خواهد کرد.

علاوه بر این معمولاً درمان سرطان پستان با جراحی و سپس شیمی درمانی همراه است به همین دلیل آسیب بسیار شدیدتری برای جنین دارد .. متاسفانه گاهی سرطان پستا تا جایی پیشرفت می کند که هیچ نوع دمرانی نمی تاوند بیش از یک یا دو سال به ادامه زندگی مادر کمک کند. در این شرایط دردناک تصمیم برای ادامه درمان یا نگاه داشتن کودک، بسیار بحرانی و رنج آور خواهود بود.

چه درمانی برای سرطان پستان در دوران باداری بی خطر است؟

برنامه درمانی به اندازه تومورهای سرطانی و سن بارداری شما بستگی دارد. اولین قدم درمان سرطان پستان خفیف در بانوان غیر باردار جراحی است، عمل جراحی در دروان بارداری می تواند با ککمی خطر یرای جنین همراه باشد، اما معمولا با ایمنی امجام می شود. می توان بسته به نوع و سن بادرای از روش شیمی درمانی استفاده کرد، هنوز تاثیرات هورمون درمانی بر روی جنین به طور کامل مشخص نشده است به همین دلیل اگر این روش تجویز شود، باید برای انجام آن تا پس از تولد نزواد صر کیند. با وجود این که سرطان پستان به خودی خود نیم تواند به جنین انتقال پیدا کند اما گاهیبهترین روش های درمانی نیز می توانند تاثیرات مخربی بر سلامت جنین داشته باشند. انتخاب روش درمان به مشاوره و کارشناسی کمیسیون پزشکی متشکل از متخصص آنکولوژی و متخصص پرتودرمانی نیاز دارد، همچنین شما به یک حامل عاطفی در ماین خانواده یا دوستان خود نیز نیاز دارید، بهتر است برای حمایت روحی در طول دوره دمران یک مشاور با تجربه یا روانشناس خبره نیز داشته باشید.

آیا می توانم با وجود سرطان پستان شیردهی کنم؟

شیردهی با وجود سرطان پستان هیچ آسیبی به نوزاد نمی رساند، علاوه بر این هیچ شواهدی نشان نداده است که توقف شیردهی به بهبود سرطان کمک می کند. با این وجود اگر در دوره انجام شیمی درمانی هستید،نباید شیردهی داشته باشید، زیرا دوره های مضر شیمیایی می توانند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری