بلاگ

سرعت رشد سرطان

 

سرعت رشد سرطان

سرعت رشد سرطان :  اکثر سلولها در طی چند روز تقسیم سلولی را انجام می دهند اما بعضی از سلولها بسیار آهسته تر تقسیم می شوند. با در نظر گرفتن  این نکته که تقریباً تمام سرطان ها بر اثر بروز ناهنجاری ژنی در فقط یک سلول شروع می شوند و این که در حجمی به اندازه یک حبه قند از یک توده سرطانی هزار میلیون سلول وجود دارد، می توان فهمید که برای اینکه یک غده سرطانی بتواند خود را نشان دهد نیاز به مدت زمان نستباً طولانی دارد . اکثرا سرطانها در هنکام تشخیص دارای اندازه ای بزرگتر از یک حبه قند هستند و بسیاری از آنهایی که رشد آهسته تری دارند، ده تا بیست سال بعد تشخیص داده می شوند. با این حال، تفاوتهای زیادی بین سرعت دو برابر شدن تومورهای سرطانی مختلف وجود دارد . این  ” زمان دو برابر” شدن که اصطلاحاً به آن دَبِلینگ تایم گفته می شود ممکن است از جند روز تا چند سال متفاوت باشد، با این وجود برای اکثر سرطان های شایع میانگین آن حدود 2 تا 3 ماه می باشد.

اثرات سرطان بر بدن

گاهی اوقات مشکل است که بتوانیم درک کنیم که چگونه فقط زیاد شدن چند سلول غیر طبیعی در بعضی موارد می تواند تهدید کننده حسات باشدو باعث مرگ شود. اثرات جدی و وخیم سرطان بر اثر تهاجم و انهدام بافتهای مجاور و سالم و یا انتشار سرطان به قسمتهای دورتری در بدن مثل کبد، استخوان ها یا ریه ها رخ می دهد. سرطانی که فقط در یک نقطه از بدن متمرکز باشد معمولاً کشنده نیست. اکثر افرادی که بر اثر سرطان از بین می روند بعلت گسترش سرطان به قسمتهای دیگر بدن این اتفاق می افتد. با اینحال به غیر از تهاجم فیزیکی سرطان به قسمتهای دیگر بدن، سرطان ها می توانند با تولید مواد شیمیایی سمی و انتشار آن به سر تا سر بدن، عوارض نامطلوب خود را ایجاد نمایند. پزشکان هنوز از این فرآیند به طور کامل سر در نیاورده اند اما این مواد شیمیایی سمی می توانند مسئول بروز مشکلاتی مثل کم شدن وزن در بیماران سرطانی باشند.

طبقه بندی سرطان ها

سرطان ها بر اساس وسعت تفاوتهایی که بین سلولهای سرطانی و سلولهای طبیعی وجود دارد درجه بندی می شوند. در سلولهای سرطانی که دارای درجه ی یک می باشند بعضی از ساختمان بندی های سلولی طبیعی هنوز حفظ شده اند و سلولها به نظر نمی آیند که در حال تقسیم شدن باشند. از سوی دیگر، سلولهای سرطانی درجه سه بقدری نسبت به سلول طبیعی  اولیه تغییر کرده اند که به طور کامل توانایی های آن را در انجام وظیفه از دست داده اند. این سرطان ها سریعتر رشد کرده و تهاجمی تر هستند و آینده خوبی را برای بیمارشان نخواهند داشت. سرطان ها بر اساس نوع سلول طبیعی که از آن منشاء گرفته اند و نه بر اساس بافتی که به آن گسترش یافته اند طبقه بندی می شوند. سرطان ها را در هر طبقه ای می توان با توجه به آن چیزی که در بالا گفته شد درجه بندی کرد. میزان رشد و وسعت انتشار سرطان ها را نیز توسط فرآیندی که به آن ” مرحله بندی” سرطان گفته می شود ارزیابی می کنند.

با توجه به طبقه بندی اولیه سرطان ها، تقریباً تمام سرطان ها را می توان در یکی از گروه های زیر قرار داد: کارسینوم، سارکوم، لوسمی، لنفوم، تومروهای ژرم سل، ملانوم، گلیوم و پیش سرطانی.

کارسینوم ها

کارسینوم ها شایعترین نوع سرطان ها می باشند. منشاء این سرطان ها، سلولهای پوشاننده سطح بدن شامل پوست و انواع مختلفی از پوشش های داخلی بدن هستند.

انواه مختلفکارسینومها را بر اساس شکل سلولهای طبیعی که از آن منشاء می گیرند نامگذاری می کنند. کارسینوم سلولهای سنگفرشی بویژه از پوست، دهان، گلو، مری و ریه ها ایجاد می شوند. آدنوکارسینومها از قسمت تحتانی مری، معده، روده، پستان و تخمدان ها منشاء می گیرند. کارسینوم سلولهای ترانزیشنال عمدتاً از مثانه و مارسینوم سلولهای کوچک از ریه ها منشاء می گیرند.

سارکو ها

سارکومها سرطانهایی هستند که از بافتهای پشتیبان بدن مثل استخوان ها، چربی ها، عضلات و بافت محکم فیبروز که در اکثر قسمتهای بدن وجود دارد منشاء می گیرند.

لنفوم ها

لنفوم ها از سلولهایی به نام ” لنفوسیت ها” که در سر تا سر بدن، بویژه در غدد لنفاوی و خون منتشر هستند منشاء می گیرند. لنفوسیتها جزء مهمی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند. لنفوم ها بر اساس نوع سلولی که درگیر می شود به دو نوع :

  •  بیماری هوجکین
  • لنفوم غیر هوجکین

لوسمی ها

لوسمی ها سرطان هایی هستند که از سلول های مغز استخوان که تولید گلبولهای سفید خون منشاء می گیرند. گلبول های سفید خون در سیستم دفاعی بدن نقش مهمی در مقابله با عفونتها دارند. افزایش بیش از حد تعداد گلبولهای سفید غیر طبیعی در مغز استخوان باعث می شود که هم گلبول های غیر طبیعی نتوانند بخوبی وظیفه غیر طبیعی در مغز استخوان باعث می شود که هم گلبولهای غیر طبیعی نتوانند بخوبی وظیفه خود را انجام دهند و هم جای را برای تولید گلبولهای طبیعی خون در مغز  استخوان تنگ نمایند.

ملیوم ها

به سرطانی شدن پلاسما سل ها در مغز استخوان اصطلاحاً ملیوم گفته می شود. پلاسما سل ها تولید آنتی بادی می کنند که برای مبارزه با عفونت ها به بدن کمک می نمایند.

تومورهای ژرم سل

تومورهای ژرم سل از سلولهایی که در بیضه ها و تخمدان ها وجود دارند و مسئول تولید اسپرم و تخمک هستند منشاء می گیرند. این تومورهای شامل تراتوم و سمینوم می باشند.

ملانوم ها

ملانوم نوعی سرطان پوست است که اط سلولهای تولی کننده رنگدانه پوست به نام ملانوسیتها منشاء می گیرد.

گلیوم ها

گلیوم ها سرطان هایی هستند که از سلولهای بافت پشتیبان مغز و نخاع منشاء می گیرند. گلیومها به ندرت به جاهای دیگر بدن گسترش می یابند.

پیش سرطان ها

در اینجا لازم است به وضعیت های بالقوه پیش سرطانی نسبتاً شایعی که به طور عمده در افراد به ظاهر سالم در حین آزمایش های معمولی و غربالگری دیده می شود و شامل پاپ اسمیر و ماموگرافی ( از پستانها) می شود اشاره شود. این وضعیت های پیش سرطانی طسح رحم و مجاری پستانها را درگیر می سازند. این موضوع که سلولهایی که در سطح قرار دارند وقتی در زیر میکروسکوپ دیده شوند ظاهری سرطانی دارند اما هیچ نشانه ای از رفتار سرطانی مثل تهاجم به بافت مجاور نشان نمیدهند، از اهمین زیادی در تشخیص زودرس بیماری برخوردار است. به این وضعیت اصطلاحاً کارسینوم این سایتو گفته می شود. “کارسینوم این سایتو” احتمال زیادی دارد که در نهایت و در صورتیکه دمران نشود واقعاً به سرطان تبدیل شود.

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری