بلاگ

سرفه

سرفه

سرفه : سرفه یکی از شایع ترین علامت ها در کودکان است. سرفه گهگاهی،یک واکنش طبیعی برای پیشگیری از ورود مایعاتی مثل مخاط و بزاق به ریه هاست. ولی اگر سرفه تداوم یابد اغلب نشانه ای از مشکلات راه های هوایی کودک است. این مشکل می تواند به علت تکامل ناهنجار راه هوایی، وجود جسم خارجی در راه هوایی یا عفونت باشد. مشکل می تواند در هر جایی از بینی تا حلق، راه های هوایی فوقانی و حتی ریه ها باشد. اغلب از نوع سرفه می توان متوجه شد که کدام بخش از راههایی هوایی مشکل دارد و مشکل چیست. شایع ترین مشکل راه های هوایی فوقانی، عفونتی ویروسی است که کروپ خوانده می شود. مشکلات شایع راه های هوایی تحتانی عبارتند از برونشیت، عفونت ریه و آسم. هر کودکی که سرفه اش تداوم داشته باشد یا به مشکل تنفسی مبتلا باشد به پزشک مراجعه کند.

سرفه در کودکان

مشکل در تنفس

 • تعداد زیاد تنفس، بیش از 60 بار در دقیقه
 • فرورفتن پوست اطراف گردن هنگام تنفس
 • فرورفتن عضلات بین دنده ای یا زیر دنده ها
 • رنگ کبود لب ها، دست ها یا پاها

مشکل در بلع

 • عدم امکان بلع حامد یا مایع بدون ایجاد حالت خفگی
 • آبریزش مداوم از دهان

توصیه های خانگی

 1. برای تب خفیف و ناخوشی از مسکن ها مانند استامینوفن استفاده کنید.
 2. بخور سرد می تواند به کاهش تورم راه هایی هوایی فوقانی که باعث آزردگی و به دنبال آن سرفه می شود، کمک کند. در معرض هوای خنک شب یا بخور ناشی از دوش سرد قرار گرفتن کودک می تواند باعث بندآمدن سرفه ظرف 10 تا 15 دقیقه شود. این کار را می توان در صورت نیاز تکرار کرد. اگر در کاهش علایم موفق نبودید در بیمارستان درمان دارویی اختصاصی برای این موقعیت وجود دارد.
 3. از قرار گرفتن کودک در معرض دود سیگار یا دیگر مواد محرک محیطی جلوگیری کنید.
 4. به شیر دادن به شیرخوار ادامه دهید. بالا بردن تعداد دفعات شیردهی و کم کردن حجم هر وعده ممکن است به تحمل بهتر کودک کمک کند.
 5. معمولا داروهای ضد سرفه برای کودکان بالای 1 سال، با نظر پزشک تجویز می شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری