بلاگ

سرگیجه در بارداری

پرستار بیمار

سرگیجه در بارداری

سرگیجه در بارداری : در دوران باردرای، پروژسترون سبب افزایش جریان خون به سمت جنین می شود. در نتیجه فشار خون کاهش یافته و جریان خون در مغز نیز کاهش پیدا می کند. این مساله باعث ایجاد سرگیجه در مادران باردار می شود.

در طول دوره ی بارداری، عدم تعادل یا سرگیجه، ممکن است باعث شود که مادران باردار احساس ضعف و تلو تلو خوردن کنند. یا حتی زمین بخورند، اما نگران نباشید، این مشکل یکی از علایم نسبتا شایع بارداری است که با رعایت چند نکته، می توان آن را پشت سر گذاشت.

 

علت سرگیجه در دوران بارداری

در اوایل بارداری، احساس سبکی سر، احتمالا به این علت است که بدن هنوز خون کافی برای پر کردن سیستم گردش خون که به سرعت در حال گسترش است، تولید نکرده است. بدن هم اکنون باید نیازهای دو نفر را بر طرف کند، هم مادر و هم جنین. به همین دلیل در حدود هفته ی 12 بارداری یا در سه ماهه ی دوم، رحم در حال رشد ممکن است به عروق خونی بدن مادر فشار وارد کند، به خصوص هنگامی که مادر به پشت بخوابد.

سطح بالای پروژسترون نیز می تواند سبب شل و باز شدن عروقی خونی شود، که در نتیجه گردش خون گردش خون به سمت جنین افزایش یافته اما در بدن مادر کاهش می یابد و سبب کاهش فشار خون می گردد. این مساله باعث می شود خون کمتری به مغز برسد و در نتیجه احساس سرگیجه ایجاد شود. از علل دیگرسرگیجه در این دوران، افت قند خون یا از دست دادن آب بدن است. یکی دیگر از احتمالات ضعف در دوران بارداری این است که بدن در این دوران به علت نیاز جنین، گرم و پر حرارت و در حال صرف انرژی بیشتری است. بنابراین اگر زمان طولانی در اتاق بیش از اندازه گرم و گرفته سپری کنید، و علاوه بر آن لباس های تنگ و خیلی گرم نیز پوشیده باشید، ممکن است احساس سبکی در سر ایجاد گردد.

نکته ی مهم: احساس سرگیجه در دوران بارداری بسیار رایج است، اما در صورت تداوم یا همزمان شدن آن با ضعف شدید، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد.در نظر داشته باشید که در این دوران مشکل هر چقدر هم عادی و رایج باشد اما نباید آن را نادیده گرفت. بنابراین عقل سلیم ایجاب می کند گه از رانندگی، کار کردن بیرون از خانه، یا پرداختن به هر کاری که ممکن است باعث آسیب شود، پرهیز کنید.

راه حل ها:

  • به محض احساس سبکی در سر، برای جلوگیری از ایجاد سرگیجه،دراز بکشید. این کار باعث می شود از خطر زمین خوردن و آسیب به خودتان و جنین محافظت شوید. بالابردن پاها در حالت خوابیده نیز باعث رسیدن جریان خون به مغز می شود.
  • راه حل بعدی این است که بنشیدنید و تا آنجا که می توانید به جلو خم شوید، اگر می توانید سر خود را بین زانوان بگیرید و سپس آرام و عمیق نفس بکشید.
  • اگر فضایی برای خوابیدن یا نشستن وجود نداشت، روی یکی از زانوان خود بنشینید و زانوی دیگر را به عقب خم کنید، به شکلی که گویا می خواهید بند کفش خود را ببندید.

در صورت نیاز به کمک، بدون احساس خجالت از دیگران کمک بخواهید.

روش هایی برای پیشگیری از ایجاد سرگیجه

  • آهسته بلند شدن: وقتی نسشته یا خوابیده اید،خیلی با سرعت بلند نشوید، زیرا باعث افت فشار خون و در نتیجه سرگیجه می شود.
  • رژیم غذایی مناسب: در این دروان باید از یک رژیم غذایی سالم و مناسب پیروی کنید. ترکسبی از پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده (مانند نان گندم کامل یا ماکارونی)، به حفظ ثبات سطح قند خون کمک می کند.
  • وعده های غذایی زیاد: وعده های غذایی که حجم اما به تعداد زیاد مصرف کنید. این کار باعث می شود قند خون در طول روز حفظ شود. همیشه تنقلات سالم هرماه خود داشته باشید تا رد صورت نیاز به افزایش سریع قند خون از آنها استفاده منید. نمونه هایی از این تنقلات، کشمش، میوه یا کراکر گندم است.
  • نوشیدن مایعات به مقدار کافی: از مصرف مایعات به اندازه ی کافی غافل نشوید، زیرا یکی از علل سرگیجه، کم شدن آب بدن است. روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید، به خصوص در روزهای گرم یا در صورتی که بیرون از منزل کار می کنید.
  • پوشیدن لباس های مناسب: لباس هایی بپوشید که بتوانید هر زمان احساس گرما کردید به آسانی آنها را تعویض کنید. از پوشیدن لباس های بیش از تنگ و گرم پرهیز کنید.
  • به پشت نخوابید: در سه ماهه ی دوم و سوم، بهتر از که از خوابیدن به پشت اجتناب کنید. زیرا رحم در حال رشد ممکن است به ورید اجوف تحتانی فشار وارد کند. فشار به این رگ سبب تداخل در گردش خون و در نتیجه احساس سرگیجه می گردد.
  • کمی هوای تازه تنفس کنید: قرار گرفتن طولانی مدت در فضاهای بسته ای همچون اتوبوس، اداره، فروشگاه و غیره. می تواند سبب سرگیجه شود. بنابراین تا جایی که احساس ضعف به شما دست ندهد، هر چند ساعت یکبار،پنج دقیقه در فضای باز راه بروید. این کار به کاهش علایم مشکلات بارداری هم چون یبوست و ادم نیز کمک می کند. در صورت تداوم سرگیجه، در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری