بلاگ

سر درد در دوران بارداری

اغلب سردردهای دوران بارداری ناشی از تغییرات هورمونی بوده و سردردهای خارج از این دوران نیز در اغلب خانم ها با سیکل ماهانه آنها در ارتباط است. یائسگی و حاملگی نیز از جمله عوامل محرک سردرد به شکار می روند. به همین علت برخی از خانم های باردار در این دوران سردردهای زیادی را تجربه می کنند.

در صورت داشتن سابقه ی قبلی احتمالا سردرد شما در طول اولین هفته های باردرای تشدید خواهد شد ولی معمولاً این عارضه به تدریج کاهش یافته و در طول دومین و سومین سه ماهه بارداری به طور کامل از میان می رود. این سردردها خطری برای جنین به همراه ندارند ولی معمولاً برای مادر آزاردهنده اند.

مقابله با سردردهای دوران بارداری

تغییر در سبک زندگی در پیشگیری از بروز سر درد بسیار موثر است. بنابراین سعی کنید به طور منظم استراحت کرده و به انجام تکنیک های تن آرامی بپردازید. به طور مثال می توانید در یک کلاس یوگای بارداری ثبت نام کنید. در صورت ابتلا به مشکلات بی خوابی سعی کنید در خصوص روش های مقابله با خستگی و بهبود خواب در این دوران اطلاعات جامع تری کسب کنید.استفاده از پاراستامول مشروط بر مصرف آن می توانید از پزشک داروساز، ماما، پزشک عمومی و یا پرستار خود سوال کنید. داروخانه ای در نزدیکی محل زندگی خود بیابید تا به این ترتیب بتوانید در مورد امکان مصرفف ایبوپروفن و پاراستامول در دوران بارداری اطلاعات بیشتر و جامع تری کسب کنید.

سردرد میگرنی

مادرانی که سسابقه میگرن داشته اند، ممکن است با باردار شدن سردردهایشان افزایش و یا کاهش یابد. خانم هایی که اولین سردرد میگرنی را در دوران بارداری تجربه می کنند، باید حتماً بعد از زایمان تحت درمان جدی قرار بگیرند، زیرا احتمال مزمن شدن (طولانی شدن) این سردرد در آنها وجود دارد. سردر میگرنی ممکن است به دلیل استرس، شرایط محیطی گرم یا پرنور،خستگی، بی خوابی یا مواد غذایی هیستامین دار مثلا تخم مرغ و گوجه فرنگی شروع شود. بنابراین خانم هایی که قبلا سابقه میگرن داشته اند و حالا می خواهند باردار شوند، بهتر است قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا علت میگرن آنها مشخص و از آن دوری شود، زیرا در دروان بارداری امکان افزایش شدت و تکرر این سردرد ها وجود دارد که به مسکن های معمولی هم جواب نمی دهند، مثلا اگر کسی با قرار گرفتن در نور شدید آفتاب یاشلوغی، دچار سردرد می شود، بهتر است مراعات کند تا در دوران بارداری دچار این دردسرهای شدید نشود تا بخواهد از مسکن استفاده کند. خانم هایی که در دوران قاعدگی دچار تشدید سردرد می شوند، به احتمال زیاد در دوران بارداری هم دچار افزایش حملات میگرنی می شوند. این سردردها در سه ماهه دوم و سوم شایع ترند.

مادرانی که در بارداری میگرن را تجربه می کنند به خصوص اگر سن آنها بالای 35 سال باشد، امکان مواجهه با مخاطرات دیگری هم برایشان وجود دارد، مثلا افزایش خطر لخته شدن خون در رگ های محیطی و سکته های مغزی و قلبی، به همین دلیل به بانوانی که در دوران بارداری میگرن دارند توصیه می شود سایر عوامل تهدیدکننده مثل فشار خون و چربی خون، چاقی و افزایش وزن ناگهانی را به طور دقیق کنترل کنند. خانم هایی که اولین  سردرد میگرنی را در دوران بارداری تجربه می کنند، باید حتما بعد از زایمان تحت درمان جدی قرار بگیرند، زیرا احتمال مزمن شدن (طولانی شدن) این سردرد در آنها وجود دارد.

درچه صورت برای سردرد باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه اغلب دچار سردردهای شدیدی می شوید این مساله را با پزشک متخصص یا مامای خود در میان بگذارید. آنها توصیه های لازم را در این خصوص به شما خواهند کرد. برخی از سردردهای شدید این دوران می توانند ناشی از فشار خون بالا باشندکه در این صورت باید بلافاصلهبه پزشک متخصص خود مراجعه کنید. زیرا این علائم می وانند مشخصه ابتلا به عارضه خطرناکی به نام پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی باشند.

پره اکلامپسی از جمله عوارض دوران بارداری است که برخی از خانمها در نیمه دوم بارداری خود و یا بلافاصله پس از زایمان به آن مبتلا می شوند.

شایع ترین علائم ابتلا به پره اکلامپسی در خانم های باردار عبارتند است از :

  • فشار خون بالا
  • احتباس مایعات بدن
  • دفع پروتئین در ادرار (پروتئینوری)

این عارضه در صورت عدم درمان عوارض جدی تری را به دنبال داشه و می تواند منجر به بروز مشکلاتی در رشد جنین شود.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری