بلاگ

سنگ مثانه

سنگ مثانه

سنگ مثانه : اگر مواد زائد موجود در ادرار، کریستالیزه شوند، درمثانه سنگ ایجاد می گردد. حدود هشتاد درصد سنگ های مثانه حاوی کلسیم می باشد که بخاطر وجود  بیش از حد نمک های ادرار تشکیل می شوند. اندازه بیشتر این سنگ ها بین 2 میلی متر تا 2 سانتی متر می باشد اما بعضی از آنها داراری اندازه های بزرگتری هستند. سنگ های مثانه در آقایان سه برابر بیشتر بیشتر از خانمها ایجاد می شود و در افراد بالای 45 سال شایع تر می باشد.

 

علائم سنگ های مثانه

اگر به خاطر عدم تخلیه کامل مثانه، ادرار در مثانه باقی بماند احتمال ساخته شدن سنگ های مثانه بیشتر می شود. احتمال ساخته شدن سنگ های مثانه در افرادی که دچار عفونتهای ادراری مکرر و دائمی می شوند بیشتر می باشد. بعضی از اختلالات و بیماریهای متابولیک (مثل نقرس) می توانند باعث افزایش میزان مواد زائد در ادرار شده و احتمال تشکیل شدن سنگ را افزایش دهند.

 

وجود یک سنگ کوچک در مثانه ممکن است باعث بروز هیچگونه مشکلی نشود. با اینحال، وقتی که اندازه سنگ بزرگ تر می شود ممکن است باعث تحریک کردن مخاط دیواره مثانه شود که این کار باعث بروز علایم زیر می شود:

  1. مشکل شدن و دردناک شدن ادرار کردن
  2. تکرار ادرار و احساس دفع ادرار به طور فوری
  3. وجود خون در ادرار

اگر هر یک از علایم فوق در شما ایجاد شد باید بدون تلف کردن وقت، به پزشک مراجعه نمایید. اگر سنگهای مثانه را درمان نکنیم ممکن است باعث تحریک عضلات دیوراه مثانه شده و بی اختیاری ادراری نوع فوریتی را ایجاد نماید. سنگی که جلوی دهانه خروجی مثانه را بگیرد می تواند منجر به احتباس ادراری یا سیستیت شود که ممکن است بسیار دردناک باشد.

نحوه درمان سنگ های مثانه

اگر پزشک به وجود سنگهای مثانه در شما مشکوک شود اقدام به انجام آزمایشهایی خواهد نمود. گرفتن یک عکس رادیوگرافی از شکم یا اوروگرافی داخل وریدی ممکن است توسط پزشک درخواست شود. نمونه خون و ادرار نیز بررسی و تجزیه می شوند تا علائم وجود عفونت و یا یک بیماری متابولیک (مثل نقرس) ارزیابی شود. بعلاوه، برای بررسی مخاط دیواره مثانه ، سیستوسکوپی ممکن است انجام گردد.

درهنگام سیستوسکوپی معمولاً میتوان سنگهای مثانه را به قطعات کوچکتری خرد نمود که از طریق ادرار خارج شود. با استفاده از امواج صوتی نیز می توان از طریق دستگاه سنگ شکن، سنگهای مثانه را خرد نمود. اگر سنگهای مثانه خیلی بزرگ باشند ممکن است نیاز به عمل جراحی و درآوردن آنها باشد.

سنگهای مثانه اغلب دوباره عود میکنند. حدود 60 درصد افرادی که سنگهای مثانه شان به طور موفقیت آمیزی درمان و بیرون آورده شده است در عرض 7 سال دوباره دچار این سنگها می شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری