بلاگ

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری : اغلب خانم های باردار در سه ماهه دوم بارداری حالشان بهتر است. با اینکه تغییرات جدید جسمی در حال وقوع است، ولی حالت تهوع و بیحالی به پایان رسیده است. شکم هنوز آن قدر برآمده نشده که ایجاد ناراحتی کند. با این حال، بیشتر خانم ها در سه ماهه دوم بارداری نگرانی هایی دارند که در این مقاله به مهمترین آنها اشاره می کنیم و در ادامه راه حل هایی برای رفع آنها ارائه می دهیم.

 

چه زمانی می توانم از جنسیت فرزندم با خبر شوم؟

بهترین راه برای تشخیص جنسیت فرزندتان بی شک منتظر ماندن تا لحظه تولد است. ولی اگر نمی خواهید مدت زمان طولانی منتظر بیمانید، می تواندی از هفته ی هفتم بارداری به وسیله انجام آزمایشات و روش های متنوع پزشکی از جنسیت فرزندتان با خبر شوید. بیشتر افراد در اواسط بارداری از طریق سونوگرافی به جنسیت فرزندشان پی می برند. این عکس برداری با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا جنین را به تصویر کشیده و عکس نهایی اندام های تناسلی او به وضوح دیده شود.  و اگر پزشک شما قادر به گرفتن نمای واضح نشد، مجبور خواهید بود تا قرار ملاقات بعدی صبر کنید. تست غربالگری غیر تهاجمی جنین روش دیگری است که درآن با بررسی کروموزوم های جنسیت نر در خون مادر به جنسیت جنین پی می برند.

در ضمن این آزمایش خون، دی ان ای خصوصیات ژنتیکی جنین، جنسیت و اختلالات کروموزومی را نشان می دهد. تست غربالگری دی ان ای آزاد جنینی در هفته هفتم بارداری انجام می شود. در بعضی از موارد برای تشخیص جنسیت نوزاد و اختلالات کروموزومی از آمونیو سنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی استفاده می شود. در این روش یا نمونه گیری از جفت یا مایع آمینیوتیک جنسیت جنین را تشخیص می دهند. این نمونه برداری با این که دقیق است اما به دلیل احتمال خطر سقط و عوارض دیگر توصیه نمی شوند.

هنگام سرماخوردگی چه دارویی می توانم مصرف کنم؟

مصرف گایافنزین و دیگر شربت های سرفه بدون نسخه معمولاً بی خطر هستند. مصرف متعادل سدوفرین برای آ
ب ریزش بینی نیز بی خطر است. همچنین برخی از قطره های بینی و مرطوب  کننده های برای رهایی از علائم سرماخوردگی موثرند. اگر علائم زیر را داشتید، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید:

  1. علائم سرماخوردگی که بیشتر از یک هفته طول بکشد.
  2. سرفه ای که همراه با خلط زرد یا سبز رنگ باشد.
  3. تب بالای 37 درجه سانتی گراد

برای درمان یبوست و سوزش معده چه باید کرد؟

یبوست و سوزش معده در دوران بارداری بسیار شایع هستند. داروهای خنثی کننده اسید معده مانند کربنات کلسیم برای سوزش معده بسیار مفیدند. می توانید آنها را به راحتی داخل کیف، ماشین یا روی میز کار کنار دستتان نگه دارید تا به محض سوزش ناگهانی معده مصرف کنید.

باری برطرف کردن یبوست بهتر است:

  • آب فراوان بنوشید.
  • آلو سیاه، سبزیجات سبزرنگ و برگ دارد مانند کلم پیچ و اسفناج مصرف کنید.
  • داروی دو کوزات سدیم، دو کوزات کلسیم و سیلیوم مصرف کنید.

اگر با روش های ذکر شده مشکل حل نشد ، ممکن است پزشک شیاف بیزاکودیل یا تنقیه را تجویز کند

آیا در دوران بارداری می توانم ورزش کنم؟

چنانچه قبل از بارداری به طور منظم ورزش می کردید، به همان روال ادامه دهید. با این حال مراقب باشید ضربان قلبتان از 140 بار در دقیقه بالاتر نرود. در انجام ورزش زیاده روی نکنید و از تمرینات بیش از حد و سنگین خودداری کنید. همچنین باید از فعالیتهایی که خطر آسیب رسانی دارند، مانند اسکی، اسکیت روی یخ و … پرهیز کنید. بزرگ شدن شکم بعد از نیمه دوران بارداری، دویدن و پریدن را مشکل می کند، به همین دلیل پیاده روی روی قدرتی یا فعالیتهای کم فشار را جایگزین کنید. شنا و رقص ورزش های کم خطری هستند که در این دوران توصیه می شوند. همچنین ورزش یوگا و تمرینات کششی برای تمدد اعصاب مفید هستند. اگر قبل از بارداری کم تحرک بودید، بدون دستور پزشک ورزش عادی را آغاز نکنید. یک برنامه ورزشی جدید می تواند خطر محدودیت رشد جنین را بالا ببرد، زیرا اکسیژنی که باید صرف رشد تکامل جنین شود، برای عضله سازی ماهیچه ها استفاده می شود.

آیا در دوران بارداری می توانم به دندانپزشکی مراجعه کنم؟

مشکلات دهان و دندان می تواند به زایمان زودرس یا زایمان قبل از هفته 37 بارداری منجر شود. به همین دلیل باید به سرعت دندانهای خراب را درمان کرد. داروهای بی حی کننده و عکس برداری با اشعه ایکس در صورت استافده از روپوش سربی محافظ بی خطر است.

خونریزی خفیف لثه در این دوران طبیعی است. با این حال اگر خونریزی شدید شد، حتما، باید به پزشک مراجعه کنید. بعضی از خانم های بارداری به عارضه افزایش بیش از حد بزاق مبتلا می شوند که آنها را مجبور به بیرون اندانختن آب دهان می کند. متاسفانه درمانی برای این عارضه وجود ندارد اما معمولاً بعد از تولد نوزاد از بین می رود. بسیاری از خانم ها با مکیدن نعنا توانسته اند بر آن غلبه کنند.

آیا می توانم موهایم را رنگ یا فر کنم؟

معمولاً پزشکان اشکالی در رنگ کردن مو در دوران بارداری نمی بینند، زیرا مواد شیمیایی از راه پوست نمی شوند. اما اگر به مواد شیمیایی حساسیت دارید، از رنگ یا فر کردن موها خودداری کنید و این کار را به بعد از زایمان موکول کنید. می توانید به جایمحصولات آمونیاک دار از رنگ های طبیعی مانند حنا استفاده کنید. در نهایت اگر تصمیم گرفتید موهای خود را رنگ یا فر کنید، این کار را حتماً در محیطی با تهویه مناسب انجام دهید.

باید در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنم؟

اگر به شرکت در چنین کلاسهایی علاقه مند هستید، بهترین زمان برای ثبت نام سه ماهه دوم بارداری است. کلاسهای مختلفی تشکیل می شوند که در بسیاری از آنها به کنترل درد زایمان و در برخی دیگر به مراقبتهای بعد از آن می پردازند . بسیاری از بیمارستان های دارای کلاسهای آموزشی مخصوص زایمان هستند که درآن شما را با پرسنل بیمارستان آشنا می کنند. از این طریق می توانید اطلاعات بیشتری راجع به زایمان، تولد نوزاد، ریکاوری، و بیهوشی مواردی هستند که در بیمارستان توسط مربیان این کلاسها به شما آموزش داده می شود.

کلاسهایی که خارج از بیمارستان بشکیل میشوند بیشتر بر روی موارد خاص روش شیردهی، کنترل درد زایمان، بهداشت پس از زایمان و … تاکید دارند. در دسترس بودن کلاسها نباید معیاری برای انتخاب کلاس باشد، بلکه باید به کیفیت و کمیت کلاس توجه کنید. در دسترس بودن کلاسها نباید معیاری برای انتخاب کلاس باشد، بلکه باید به کیفیت و کمیت کلاس توجه کنید. اگر اولین بارداری را تجزیه می کنید، کلاسی را انتخاب کنید که درآن تمام موارد کنترل درد زایمان مورد بررسی قرار می گیرد. از اقوام و دوستان و پزشک خود برای پیدا کردن کلاس مناسب کمک بگیرید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مورد از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری