بلاگ

سوالات رایج در مورد شیردهی

پرستار کودک

سوالات رایج در مورد شیردهی

سوالات رایج در مورد شیردهی: چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

این سوال یک پاسخ درست ندارد. تنها می توان گفت زمانی کودک را باید از شیر بگیرید که آماده ان باشید. بسیاری از مادران تحت فشارهای بیرونی قرار دارند و این موضوع استمرار شیردهی را دشوار می کند، بنابراین اگر پس از مشورت با پزشک تان مجبور هستید زود کودک را از شیر بگیرید، احساس  گناه نکنید، متخصصان توصیه می کنند، بهترین غذای ضروری کودک تا 2 سالگی شیر مادر باشد.

 

سوالات مهم درباره شیردهی

اگر زیر یک سالگی، کودک را از شیر می گیرید باید دست کم تا 12 ماهگی به او شیر مصنوعی بدهید. برای شروع اغذیه با شیر مصنوعی و نیز برای شروع استفاده از غذای کمکی در سن مناسب با پزشک مشورت کنید. شیر همونیزه کم چرب (2درصد) یا شیر کامل را می توان پس از یک سالگی به جای شیر مصنوعی مصرف کرد. از شیر 1 درصد یا شیر بدون چربی بعد از 2 سالگی استفاده کنید.

آیا مادران شیرده باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند؟

رژیم مادر چندان روی ترشح شیرش تاثیری ندارد. یعنی به طور کلی مادران در هر شرایطی که هستند قادرند شیری تولید کنند که از نظر کمی و کیفی رشد و سلامتی شیرخوارشان را تامین کند حتی اگر دریافت غذای آنان محدود باشد. همچنین مادران لازم نیست حتما شیر بخورند تا شیر داشته باشند. مادران شیرده باید برای پیشگیری از این که کلسیم زیادی از استخوان هایشان را از دست بدهند، منابع کلسیم بیشتری بخورند. ساده ترین منبع کلسیم شیر گاو است بنابراین نوشیدن 3 لیوان با حجم هر لیوان 250 سی سی شیر در روز به مادران شیرده توصیه می شود.در صورت عدم دسترسی یا عدم تحمل شیر می توان از ماست، دوغ، کشک و پنیر به میزان مناسب استفاده کرد. به غیر از این، رژیم مادر باید متوازن و متنوع باشد . گاهی اتفاق می افتد که شیرخوار پس از این که مادر غذا یا ادویه خاصی را می خورد، ناارام می شود بنابراین متخصصان توصیه می کنند مادران تا پایان شیردهی از خوردن چنین غذایی پرهیز کنند.

آیا شیرخوار روزانه همیشه یک مقدار ثابت شیر می خورد؟

خیر، شیرخواران هر 4 تا 6 هفته یک «جهش رشدی» را تجربه می کنند و ممکن است مادران حس کنند شیرشان برای سیر کردن شیرخوار کافی نیست. بهترین راه شیر دادن به شیرخوار بر اساس خوایت اوست. وقتی شما دفعه های شیر دادن را افزایش می دهید، معمولا غدد شیری پستان پاسخ می دهند و میزان شیر تولیدی را ظرف 1 تا 2 روز به سطح نیاز شیرخوار می رسانند. افزایش دفعه های شیردهی، نیاز دادن شیر مصنوعی مکمل یا دیگر مایعات را کم می کند.

چرا شیشه شیر نوزاد باید استریل شود؟ چرا مادر نباید نوک پستان خودرا پیش از شیردادن بشوید؟

شستشوی نوک پستان با اسفنج یا لیف نرم پارچه ای هنگام استحکام روزانه برای حفظ سلامت آن کافی است. شیر درون پستان استریل است. استفاده زیاد از کرم ها، لوسیون ها یا صابون می تواند به خشکی نوک پستان و ایجاد شقاق های دردناک بیانجامد. در هر حال چنانچه به هر دلیلی نوزاد نتواند مستقیما از پستان مادر تغذیه کند می توان شیر مادر ذخیره شده در یخچال یا فریزر را با استفاده از فنجان به نوزاد داد. بهتر است از بطری شیر و یا پستانک برای تغذیه نوزاد استفاده نشود و در صورت استفاده از بطری، باید هر نوزاد حداقل 2 بطری داشته باشد تا هر بار استریل و سپس استفاده شود.

با درد نوک پستان چه باید کرد؟

درد نوک پستان پس از شروع شیردهی بسیار شایع است. تکنیک نامناسب شیردهی، وضعیت نادرست بغل کردن و به پستان گذاشتن شایع ترین علت درد نوک پستان بلافاصله بعد از زایمان است. نوک پستان معمولا ظرف یک هفته به این شرایط عادت می کند. ممکن است اگر مقداری از شیر را پس از شیردهی به نوک پستان بزنید و بگذارید خودش خشک شود،مشکل تا حدی برطرف شود. گاهی درد نوک پستان به دلیل عفونت قارچی است. دهان شیرخوار خود را بررسی کنید و دنبال نقاط سفیدی بگردید که کنده می شوند ولی پاک نمی شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری