بلاگ

سوالات کودکان درباره زناشویی

شاید اولین سوالی که اغلب والدین به آن با شرم و اشتباهی عمدی پاسخ می دهند ، « من از کجا آمده ام ! » اما سوال های بچه ها ، همیشه به این مورد و سال های اول زندگی محدود نمی شود. فرزند شما بعد از وارد شدن به مدرسه به اقتضای سن و البته وارد شدن به اجتماعی که آدم هایش با تجربه های متفاوتی در کنار او می نشینند ، با سوال های بی شماری رو به رو می شود که گاهی از سر ترس و گاهی شرم ، خارج از محدوده امن خانه به دنبال پاسخ شان می گردد. اما اگر نمی خواهید پاسخ سوال های فرزندتان ، مثل نوش داروی بعد از مرگ سهراب ، دیر به او برسد یا این که پاسخی اشتباه و گنراه کننده را خارج از خانه برای سوال هایش پیدا کند ، باید خودتان آستین ها را بالا بزنید و گاهی به خواسته او و گاهی داوطلبانه برخی موضوعات را برایش شرح دهید. ما در این مطلب ، چهار اسمشو نبر مهمی که اغلب کودکان و حتی نوجوانان به دنبال یافتن پاسخی برای شان هستند را با شما مطرح کرده ایم و به شما می گوییم چه طور باید در مورد آن ها با فرزندتان صحبت کنید.

چه زمانی باید در مورد اسمشو نبرها با فرزندتان حرف بزنید و به سوالات او پاسخ دهید ؟

اسمشو نبرهای عاشقانه

فرزند شما هنوز معنای دقیق عشق را نداند و آن قدر در این مورد بی تجربه باشد که هر احساسی را با عشق اشتباه بگیرد ؛ اما چه فرزند شما واقعا عاشق شده باشد ، چه در مورد این احساس از دوستانش شنیده باشد ، شما نباید در برابر سوال هایی که در این زمینه می پرسد سکوت کنید یا به خاطر به زبان آوردن این واژه ، او را سرزنش کرده یا شرمنده کنید. وقتی در مورد این احساس با کنجکاوی یا شرم از شما سوال می کند ، دستپاچه نشوید و او را دست به سر نکنید. مهم نیست که فرزند شما پنج ساله است یا 15 ساله ، شما باید در هر سن با توجه به قدرت درک او به سوالاتش پاسخ دهید. اگر فرزند شما هنوز به سن مدرسه نرسیده ، نیازی نیست که برای پاسخ دادن به این سوال وارد جزئیات شوید. باید با کلمات و جملاتی ساده ، دوشت داشتن و دلیل شکل گرفتن این احساس را برایش شرح دهید اما اگر با یک نوجوان طرف هستید باید پیش از آن که شروع به صحبت کنید ، مثل یک شنونده خوب و بی قضاوت ، حرف هایش را بشنوید ، به سوالاتش با جزئیات بیشتری پاسخ دهید و برای ایجاد صمیمیت بیشتر در خلال صحبت های تان نظر او را هم بپرسید.

هر جا که احساس کردید حرفی برای گفتن ندارید به جای این که با دادن پاسخ نا مناسب یا اشتباه فرزندتان را نا امید یا بی اعتماد کنید ، به او این گونه بگویید : « سوال خوبی پرسیدی. باید بیشتر به آن فکر کنم و بعدا مفصل در موردش صحبت کنیم. » بعد هم اگر جواب مناسبی برای این سوال پیدا نکردید ، سراغ یک روان شناس بروید و با کمک او بهترین پاسخ را انتخاب کنید.

* شما بادیگارد و نگهبان فرزندتان نیستید. به او در هر سن ، آزادی های متناسب با سنش دهید و بیش از اندازه نگران فرزندتان نباشید. اگر با مراقبت های بیش از اندازه راه ورود فرزندتان به اجتماع را ببندید و سوال های ذهنی اش را بی جواب بگذارید ، او را در آینده به مشکلات فردی و اجتماعی بی شماری دچار خواهید کرد.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های 22697906 الی 08 تماس حاصل فرمائید

اسمشو نبرهای زناشویی

اگر فرزند شما که سال های آخر دبستان را می گذراند ، با سوال هایی در مورد رابطه زناشویی و آینده بعد از ازدواج سراغ شما آمد ، باید با یک پیش فرض بسیار مهم آماده جواب دادن به سوال هایش شوید. پیش فرض شما باید میزان رشد و بلوغ ذهنی فرزندتان باشد. از یاد نبرید سن ، همیشه معیار درست و دقیقی برای قضاوت نیست و فرزند شما با وجود پا گذاشتن به دوران نوجوانی ، ممکن است از بلوغ فکری پایین تری برخوردار باشد. به همین دلیل پیش از پاسخ دادن به سوال هایش ، قدرت درک او را در نظر بگیرید. اصل دوم برای صحبت کردن در این موارد ، دادن اطلاعات لازم و کافی است. اگر مبهم و سربسته با فرزندتان صحبت کنید و سوال هایش را بی جواب بگذارید ، او برای دریافت اطلاعاات سراغ منابع دیگری مثل دوستان یا اینترنت می رود و بعید نیست در جریان این جست و جو ، اطلاعاتی را بدست بیاورد که برای سن و شرایطش نامناسب باشد یا راهنمایی های نادرست ، اطلاعات نادرستی را به او بدهند. پس بپذیرید شما می توانید بهترین گزینه برای پاسخ دادن به سوالات فرزندتان باشید و به جای طفره رفتن به دنبال بیان درست موضوع باشید.

اصل سوم برای پاسخ دادن به این سوالات ، دادن جواب های لازم و کافی است. زیاده روی نکنید و نگذارید اطلاعات سرریز کنند. اصل آخر هم که مثل همیشه ، باز گذاشتن راه گفت و گوست. با آرامش با فرزندتان صحبت کنید و به او بگویید اگر باز هم سوالی برایش مطرح شد ، شما آماده پاسخ دادن به آن هستید.

برخی مادران معتقدند حتی فرزندی که روی جزئی از بدن شان بوده ، نباید برخی بخش های بدن آن ها را مشاهده کند اما برخی معتقدند کنار گذاشتن این پرده پوشی ها ، می تواند به کنجکاوی کودکان در بعضی موارد پایان دهد و موضوعی مثل دیدن قسمت های مختلف بدن و سوالاتی که در این مورد در ذهن شان شکل می گیرد را عادی کند. از نظر شما حق با کدام گروه است ؟ این موضوع باید همیشه به عنوان یک اسمشو نبر و حیطه به شدت شخصی شناخته شود یا این که برای کودک عادی شود ؟

حق با گروه اول است. بدن هر شخص ، جزئی مهم از حریم شخصی اوست و نباید به سادگی در معرض دید دیگران قرار گیرد. اگر شما به بهانه این که مادرش هستید و بر همه چیز او محرم هستید به این حریم وارد شوید ، نمی توانید مفهوم شخصی بودن آن را به خوبی به کودک القا کنید. از زمانی که در ذهن فرزند شما سوالاتی در مورد بدن ، تفاوت های بدن خانم ها و آقایان و رابطه زن و مرد مطرح می شود ، بهتر است که در انتخاب لباس های راحتی تان دقت بیش تری به خرج دهید و هم خودتان و هم همسرتان با پوشش قابل قبولی در مقابل او ظاهر شوید.

گذشته از این ، از زمانی که کودک تان توانایی تنها حمام کردن را به دست می آورد ، بهتر است این مسئولیت را به خودش واگذار کنید و قبل از آن هم هنگام همراهی کردن او در حمام ، لباس زیر خود را حفظ کنید.

اسمشو نبرهای بهداشتی

به کودک تان توضیح داده اید که باید خودش را بعد از شست و شو خشک کند ؟ او چنین موضوع بهداشتی مهمی را از چه کسی باید یاد بگیرد ؟ باید سال ها بگذرد تا شاید مربیان مدرسه در این مورد برایش توضیح دهند؟

می دانیم برای بسیاری از مادرهایی که خودشان با چنین شرمی بار آمده اند و هرگز با مادرشان در این مورد حرف نزده اند ، صحبت کردن در این مورد آسان نیست اما وقت آن است که بنا به ضرورت گاهی شرم را کنار بگذارید و اطلاعاتی که فرزندتان به آن احتیاج دارد را در اختیارش قرار دهید. به او این موضوع را القا کنید که خصوصی ترین سوالاتش را می تواند از شما بپرسد.

اگر در مورد موضوعات بهداشتی زنانه با دخترتان صحبت می کنید ، با اشاره مختصر از کنار این موضوع نگذرید. برایش توضیح دهید که در صورت انجام ندادن این کار ، چطور سلامتش به خطر می افتد و به قارچ ها اجازه حمله کردن به بدنش را می دهد. به چشم های متعجب فرزندتان نگاه کنید و تا زمانی که احساس می کنید قانع نشده ، برایش در این باره توضیح دهید.

دختر شما قبل از 10 ساله شدن باید در مورد عادت ماهیانه خانم ها بداند. اگر هم فرزند پسر دارید ، باید قبل از 12 سالگی در مورد تغییراتی که در بدن پسرها رخ می دهد و نعوظ آقایان با او صحبت کنید. بهتر است والد هم جنس برای صحبت کردن در این مورد سراغ دختر برود و بد نیست که به او در مورد جنس مخالف و تغییرات بدنی اش هم اطلاعاتی دهد.

از زمانی که در ذهن فرزند شما سوالاتی در مورد بدن ، تفاوت های بدن خانم ها و آقایان مطرح می شود ، در انتخاب لباس های راحتی تان بیش تر دقت کنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری