بلاگ

سوزش سر دل

سوزش سر دل

سوزش سر دل : سوزش سر دل به صورت احساس سوزش سر معده حس می شود که تا قفسه سینه بالا می آید. این ناراحتی بیشتر پس از خوردن ذا، هنگام دراز کشیدن، افزایش فشار داخل شکمی رخ می دهد. ذاهای چرب، غذاهای پر ادویه، نعناع، قهوه، شکلات، الکل و استعمال دخانیات می توانند سوزش سر دل ایجاد کنند. تقریبا 90 درصد افراد گاهش این سوزش را تجرب می کنند ولی عده ای دیگر در اکثر مواقع سوزش سر دل را تجربه می کنند.

 

سوزش سر دل و علایم آن

افرادی که به  سوزش شدید یا مکرر مبتلا هستند ممکن است لازم باشد برای کنترل علایم به پزشک مراجعه و به طور مرتب دارو مصرف کند. هرکس که سوزش سر دل دارد و بلع غذا با دشواری انجام می شود، باید به پزشک مراجعه کند. گاهی بعضی از داروهای تجویزی، سوزش سر دل را افزایش می دهند. اگر داروی جدیدی به شما تجویز شده و این امر با شروع یا تشدید سوزش سر دل هم زمان شده است، به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم ممکن در همه سنین:

  • احساس سوزش سر معده و در پشت جناغ سینه
  • پس زدن غذا و طعم ترش و تلخ در دهان
  • علایم همراه می تواند شامل آروغ زدن بعد از غذا باشد.

توصیه های خانگی

  • داروهای ضد اسید که اسید معده را خنثی می کنند بدون نسخه قابل تهیه هستند. این داروها در دو شکل قرص و شربت در بازار موجودند. این داروها می توانند حاوی هیدروکسیدمنیزیم، هیدروکسیدآلومینیم باشند. میازن مصرف حدود 30 میلی لیتر نیم ساعت بعد از ذا و موقع خواب است. برای رهایی سریع از علایم سوزش سر دل می توان از ضد اسیدها استفاده کرد. این داروها اگر به طور منظم پس از غذا یا در هنگام خواب مصرف شوند می توانند به پیشگیری یا سوزش سر دل کمک کنند ولی اثر بلندمدت ندارند. اگر برای کنترل علایم نیاز دارید بیش از دو باردر روز آنتی اسید مصرف کنید، بایدبه پزشک خودمراجعه کنید.
  • با ایجاد بعضی تغییرات در شیوه زندگی می توانید سبب کاهش بروز علایم شوید:

پس ازصرف غذا 2 ساعت دراز نکشید.

از مصرف ذا یا مایعات 2 الی 3 ساعت قبل از خواب خودداری کنید.

سر تخت را 15 سانتی متر بالا ببرید. بالا نگهداشتن سر با افزودن بالش یا استفاده از بالش بلند به اندازه بالا بردن سر تخت موثر نیست و می تواند خودمشکلاتی را ایجاد کند.

کافئین را حذف کنید یا میزان مصرف آن را محدود کنید. کافئین در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های حاوی کولا وحود دارد. همچنین از مصرف نوشابه های گازدار نیز بپرهیزید.

از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

در صورت امکان مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی را کاهش دهید یا قطع کنید. به جای این داروها از استامینوفن استفاده کنید.

از مصرف غذاهای پر چرب، گوشت های پر چرب، غذاهای سرخ شده، سس ها و غذاهای پر ادویه و ترش، گوجه فرنگی و نعناع خودداری کنید.

در صورتی که چاقی وزن خود را کاهش دهید.

  • بعضی داروها می توانند علایم سوزش سر دل را تشدید کنند. اگر با شروع دارویی جدید علامت دار شدید، با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر یکی از داروها را امتحان کرده اید ولی علایم کاملا رفع نشده است و یا نیاز است که طولانی مدت و منظم به مصرف آنها ادامه دهید تا علایم تخفیف یابند، به پزش مراجعه کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری