بلاگ

سکته قلبی

 

سکته قلبی

سکته قلبی : منظور از سکته قلبی یا آنفارکتوس میوکارد مرگ قسمتی از عضله قلب می باشد که به دنبال بند آمدن خونرسانی آن قسمت ایجاد می گردد. سکته قلبی یکی از علل عمدهمرگ و میر در مشورهای پیشرفته می باشد. با اینحال میازن مرگ و میز از اوایل دهه 1980 میلادی تا امروز به مقدار زیادی رو به کاهش گذاشته است که علت آن، پیشرفتهایی است که در درمان آن ایجاد شده و نیز افزایش آگاهی های مردن برای پیروی کردن از یک شیوه زندگی سالم می باشد تا از بروز سکته قلبی پیشگیری کنند.

 

علل ایجاد سکته قلبی

سکته های قلبی معمولا به علت بیماری شریان کرونری ایجاد می شوند. در بیماری شریان کرونری، شریان های کرونری که باعث خونرسانی به عضلات قلب می شوند تنگ و باریک می گردند، این تنگ شدن معمولاً بخاطرر تصلب شرائین می باشد. در بیماری تصلب شرائین، رسوب چربی مثل کلسترول در دیواره داخلی شریان تجمع می یابد. این مواد رسوبی که به آن اصطلاحاً آتروم گفته می شود سپس با یک لایه فیبروز پوشانده می شود که ممکن است پاره شده و یا سفت گردد. سلولهای خونی که به آنها پلاکت گفته می شود می توانند به این رسوب چسبیده و باعث ساخته شدن لخته خون شوند. وقتی لخته خون تشکیل می شود ممکن است باعث انسداد کامل شریان شده و در نتیجه منجر به بروز یک سکته قلبی شود.

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری شریان کرونری دارید، شما نیز در خطر ابتلاء به این بیماری هستید بخصوص اگر یک یا چند نفر از اعضای خانواده شما دچار این بیماری بوده اند و یا اینکه در سنین کمتر از 55 سال دچار مشکلات قلبی شده اید، این خطر برای شما بیشتر خواهد بود.

 

علایم سکته قلبی

علایم سکته قلبی معمولاً به طور ناگهانی ایجاد شده و عبارتند از:

  • بورز درد شدید در وسط سینه که ممکن است به طرف گردن و به دستها انتشار پیدا کند.
  • رنگ پریدگی و عرق ریزش
  • تنگی نفس
  • تهوع و گاهی اوقات استفراغ
  • اضطراب و گاهش اوقات ترس از مردن
  • بی قرار شدن

اگر شما دچار این علایم شده اید همیشه باید فرض را بر این بگذارید که یک سکته قلبی برای شما رخ داده است و باید سریعاً خود را به بیمارستان برسانید. هیچگاه در خبر کردن آمبولانس و اورژانس تاخیر نکنید تا ببینید بعداً چه اتفاقی رخ خواهد داد. یک آمبولانس مجهز، مناسبترین وسیله برای رسیدن به بیمارستان می باشد زیرا نجات بیمار بعد از سکته قلبی ممکن است در همان آمبولانس شروع شود. هنگامی که منتظر اورژانس هستید، در صورت امکان باید نصف یک قرص آسپیرین را بجوید. آسپیرین باعث کاهش چسبندگی خون می شود و از بروز لخته های خون بیشتر جلوگیری می کند.

گاهی اوقات سکته های قلبی ممکن است علایم متفاوتی از خود نشان دهند. اگر دچار درد سینه آنژین قلبی هستید، درد شما ممکن است بدتر شده و به غیر از اینکه در هنگام فعالیت درد ایجاد می شود در زمان استراحت نیز درد بروز می کند. یک حمله آنژین که به دمرانهای معمول پساخ نمی دهد و یا درد آن بیشتر از 10 دقیقه طول کشیده است ممکن است به علت سکته قلبی ایجاد شده باشد و نیاز به رفتن فوری به بیمارستان دارد.

از هر 5 نفری که دچار سکته قلبی می شود سک نفر آنها دچار درد سینه نمی شود. با اینحال ممکن است علایم دیگری مثل تنگی نس، از حال رفتن، عرق و ریزش و رنگ پریدگی وجود داشته باشد. چنین الگویی از علایم را اصطلاحاً سکته قلبی ساکت می نامند.این نوع از سکته قلبی معمولا در افراد سالخورده و در بیماران دچار مرض قند (دیابت) بیشتر دیده می شود.

عوارض سکته های قلبی

در طی چند ساعت و چند روز اولیه پس از سکته قلبی، خطرات عمده عبارتند از بروز بی نظمی  در ضربان قلب که ممکن است تهدیدکننده حیات باشد و نیز بروز ایست قلبی. بر اساس شدت و محل صدمه دیدن عضله قلب، مشکلات دیگری نیز ممکن است بروز نماید. برای مثال، در طی هفته ها یا ماههای پس از سکته قلبی، عمل تلمبه کردن عضلات قلب ممکن است به قدری ضعیف باشند که باعث بروز وضعیتی به نان نارسایی قلبی شوند. عوارض کمتر  شایع سکته های قلبی عبارتند از آسیب دبدن دریچه های قلب و التهاب غشاء پوشاننده قلب که به آن اصطلاحاً پریکاردیت گفته می شود. هر دوی این مشکلات ممکن است باعث بروز نارسایی قلبی شوند.

نحوه تشخیص سکته های قلبی

در بسیاری از موارد، تشخیص سکته های قلبی کاملاً واضح می باشد. یک نوار قلبی اغلب تغییراتی را نشان می دهد که تایید کننده روز یک سکته قلبی می باشد. با استفاده از نوار قلبی می توان فهمید که کدام قسمت از عضله قلب و چه مقدار از آن صدمه دیده است و نشان می دهد که آیا ضربانهای قلب هنوز طبیعی هستند و یا دچار بی نظمی شده اند. برای اینکه تشخیص سکته های قلبی تایید شوند. آزمایشهای متعدد خون انجام می شود تا میزان یک ماده شیمیایی که پس از سکته قلبی از عضلات صدمه دیده قلب در خون ریخته می شود اندازه گیری شود.

نحوه درمان سکته های قلبی

اهداف فوری درمان سکته های قلبی عبارتند از تسکین درد و دوباره بازگرداندن خونرسانی به عضلات قلب تا میزان صدمات وارده بهآن به حداقل خود برسد و نیز پیشگیری از بروز عوارض جانبی بیشتر. با بستری سریع بیمار در بخش سی سی یو یا آی سی یو که ضربان قلب و علایم حیاتی بیمار به طور مرتب کنترل می شود می توان به این اهداف دست یافت. اگر شما دچار درد خیلی شدید در سینه هستید ممکن است یک آمپول مسکن قوی مثل مورفین به شما تزریق شود. در طی 6 ساعت اول پس از بروز سکته های قلبی، ممکن است بک داروی ترومبولیتیک به بیمار تزریق شود که لخته خونی که باعث انسداد شریان کرونری شده است را حل نماید. راه دیگر آن است که شکا سریعاً تحت آنژیوپلاستی کرونری قرار بگیرید تا شریان باریک شده دوباره گشاد شود. اگر بتوان در عرض 6 ساعت پس از سکته قلبی، دوباره خونرسانی به عضله صدمه دیده قلب را برقرار نمود، احتمال زیادی دارد که بهبودی کامل ایجاد شود.

هنگامی که شما در بخش سی سی بو بستری هستید، ضربان قلب شما زیر نظر قرار دارد و در صورتی که بی نظمی  درآن ایجاد شود و یا علایم نارسایی قلب پدیدار شوند، درمانهای خاص انجام می شود. اگر پیشرفت در بهبودی شما به خوبی انجام گردد به شما اجازه داده  خواهد شد که بعد از 24 تا 48 ساعت مدت کمی از تخت پایین بیایید. بوزدی شما می توانید یک برنامه بازتوانی را اجرا نمایید و به تدریج مدت بیشتری را خارج از تخت بگذرایند.

به محض اینکه از سکته قلبی بهبودی حاصل گردید، وضعیت شریانهای کرونری و عضلات قلب شما ارزیابی می شود. از آزمایشهای مثل اکوکاردیوگرافی و تست ورزش استفاده می شود تا نحوه درمانهای بعدی تصمیم گیری شود. برای مثال، اگر عمل تلمبه کردن قلب مختل شده است ممکن است یک داروی ادرار آور (دیورتیک) و یا یک داروی مهار کننده ACE تجویز شود. اگر یک شریان کرونری نسدود شده باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی بای پس  در مرحله بعد داشته باشید. اگر آزمایشهای نشان دهند که ضربان قلب به طور پیوسته دچار نامنظمی شده است ممکن است نیاز به یک ضربان ساز داشته باشید که در سینه شما کار گذاشته می شود.

بعضی از داروها مثل داروهای بتابلوکر و یا آسپیرین به مدت طولانی باید مصرف شوند تا احتمال وقوع یک سکته قلبی دیگر را کاهش دهد. به شما همچنین توصیه می شود که از یک رژیم غذایی کم چربی استفاده نمایید و داروهای پایین آورنده چربی نیز برایتان تجویز می گردد تا کلسترول خونتان کاهش یابد. حتی اگر میزان کلسترول خون شما در حد طبیعی هم باشد ، این داروها تجویز می شوند زیرا تحقیقات نشان داده است که مصرف آنها دارای منافع زیادی می باشد. اهمیت زیادی دارد که به توصیه های پزشک در مورد از سرگیری هر چه سریعتر فعالیتهای طبیعی روزمره توجه نمایید. طبیعی است که این افراد اط سلامتی خود احساس نگرانی می کنند و بسیاری از آنها تا حدودی دچار افسردگی می شوند. لازم است که از ناتوان شدن بر اثر ترسی که از وقوع یک سکته قلبی دیگر ممکن است ایجاد شود جلوگیری نمایید. بسیاری از بیمارستان ها دارای برنامه های بازتوانی بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان هستند تا به این وسیله به بیمار کمک نمایند تا دوباره اعتماد به نفس خود را پیدا نماید و یک زندگی طبیعی را دنبال کند.

افراد معمولاً پس از 8 تا 12 هفته زعد از سکته قلبی می توانند به سر کار خود بازگردند. البته اگر کار دفتری باشد زودتر از این مدت هم می توان به سر کار برگشت. در ابتدا لازم است که کمتر از حد معمول (پارت تایم) سر کار حاضر شوید. سعی کنید که از وضعیت های استرس زا دوری نمایید. شما می توانید بعد از چهار هفته که از سکته قلبی تان می گذرد دوباره رانندگی نمایید. همچنین قادر خواهید بود که بعد از چهار هفته که از سکته قلبی تان می گذرد مقاربت جنسی انجام دهید.

عاقبت بیماران پس از وقوع سکته قلبی

اگر قبل از این سکته قلبی تان، سکته قلبی دیگری قبلاً نداشته اید، شما  به سرعت درمان شده و هیچگونه عوارض جانبی نخواهید داشت و عاقبت خوبی خواهید داشت. پس از دو هفته از وقوع یک سکته قلبی  دیگر به میزان زیادی کاهش می یابد و شانس زیادی خواهید داشت که حداقل ده سال دیگر زندگی نمایید. اگر سیگار کشیدن را کنار بگذارید، تمرینات

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری