بلاگ

سینوزیت چیست؟

سینوزیت چیست؟

سینوزیت چیست؟ :  اگر شما در خال خوندن این نوشته هستید، احتمالا یا خودتان یا یکی از بستگان شما دچار سینوزیت می باشد و شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتری راجع به این بیماری هستید تا برای بعضی سوالهایتان پاسخی پیدا نمایید. سینوزیت یکی از شایعترین بیماری های جهان می باشد که فقط در کشور آمریکا حدود 30 میلیون نفر به آن مبتلا هستند. حتی شاید برایتان تعجب برانگیز باشد بدانید افرادی که به سینوزیت مبتلا هستند بیشتر از کسانی که به بیماری قلبی و یا کمر دردهای مزمن دچار هستند دچار افسردگی و خستگی در زندگی شان می شوند. این وضعیت شاید به این خاطر می باشد که افراد مبتلا به سینوزیت، اغلب از این بیماری چیز زیادی نمی دانند و به تنهایی با این مشکل برخورد می کنند و از تشخیص و درمان آن نیز بهره مند نیستند.

سینوزیت

سینوزیت به التهاب مخاط غشاهای پوشاننده یک یا چند سینوس در جمجمه (استخوان های صورت) گفته می شود . در طی ده سال اخیر، بیماری سینوزیت افزایش بیشتری یافته است. گرچه هنوز کسی علت دقیق این افزایش را نمی داند اما متخصصین گمان می کنند که افزایش آلودگی محیط بشر و اختلالات ایمنی بدن در این مورد نقش دارند. هر سال در آمریکا حدود ده میلیون نفر به خاطر مشکل سینوزیت به پزشک مراجعه می کنند. پزشکان نیز هر ساله بیش از سیزده میلیون نسخه آنتی بیوتیک تجویز می کنند که قیمت آن بیش از سه میلیارد دلار می شود. بیماران مبتلا به سینوزیت هر سال میلیون ها روز از مدرسه و سرکار خود غیبت می کنند. با اینحال هنوز بسیاری از موراد ابتلا به سینوزیت در آمریکا بدون تشخیص باقی می ماند و بسیاری از افراد فکر می کنند که مشکل آنها سرماخوردگی و یا آلرژی های عود کننده می باشد.

علل ایجاد سینوزیت

عفونت و التهابی که باعث انسداد سینوس ها می شود علت اصلی ایجاد بیماری سینوزیت می باشد. با این شرایط، تعجبی ندارد که بدانیم عفونت سینوس ها اقلب به دنبال یک سرماخوردگی ساده ایجاد میشوند. اما احتمال مبتلا شدن به مشکلات سینوس ها با وجود عوامل متعدد دیگری مثل آلرژِ ها، اختلالات ایمنی بدن، پولیپ ها و بزرگ شدن لوزه ها بیشتر می شود. از آنجایی که در سالهای اخیر، آلودگی های هوای شهر ها بیشتر شده است اختلال در سیستم ایمنی افراد که یک عامل مهم در بروز سینوزیت ها می باشد نیز افزایش یافته است. امروزه همه متخصصین بر این نکته توافق دارند که بیماری هایی که مرتبط با سینوزیت بوده و یا این که احتمال ایجاد آن را افزایش می دهند در حال افزایش بوده و با افزایش آلودگی محیط بشر در ارتباط هستند. جنبه دیگری که دانشمندان بر روی آن تمرکز کرده اند نقش قارچها در بروز سینوزیت می باشد که تقریباً همیشه در سینوسها  دیده می شوند. اگر شما سیگاری هستید و یا اگر شما در کنار افرا سیگاری می نشینید احتمال ایجاد سینوزیت در شما افزایش می یابد. تغییراتی که درفاشر هوا ایجاد می شود ( مثلاً در هنگام مسافرت با هواپیما و یا غواصی کردن در زیر آب ) همچنین می توانند باعث بروز مشکلاتی در سینوسها شوند.

عفونت یک سینوس

البته همه کسانی که به یک سرماخوردگی و یا آلرژی مبتلا می شوند دچار سینوزیت نمی گردند اما در صورتی که یکی از عوامل زیردر آنها وجود داشته باشد احتمال زیادی دارد که گرفتار سینوزیت شوند:

  • اگر شما داراری انسدادی در سینوس هایتان باشید. این انسداد ممکن است بر اثر التهاب و یا گرفتگی مکانیکی سینوس ها مثل بزرگ شدن لوزه ها و یا وجود یک پولیپ در بینی ایجاد شود.
  • اگر شما دچار نوعی اختلال سیستم ایمنی باشید.
  • اگر شما دچار عفونت باشید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری