بلاگ

شایع ترین اختلال روانی قرن حاضر

شایع ترین اختلال روانی قرن حاضر

شایع ترین اختلال روانی قرن حاضر : در قرن حاضر افسردگی یکی ازشایع ترین اختلالات روانی در تمام دنیا می باشد.افت کارائی و خسارتیکه افسردگی به افراد ، خانواده ها و جامعه وارد می آورد، در صورت محاسبه خسارات مستقیم و غیر مستقیم آن، ارقام نجومی را نشان می دهد. در ضمن توجه به این نکته ضروری است که احساس اندوه و غم معمولا در موقعیت های ناراحت کننده برای هر کس پیش می آید و از تجارب طبیعی بشر است و باید از اختلال افسردگی مجزا شود.

شیوع:

شیوع افسردگی در طول عمر در مردان 12-5 درصد و در زنان 20-10 درصد می باشد. حداقل10 درصد بیماران مراجعه کننده به پزشکان عمومی و 15 درصد بیماران درمانگاه تخصصی داخلی را بیماران افسرده تشکیل می دهند.

 

عوامل موثر در بروز افسردگی

افسردگی ممکن است در هر سنی بروز نماید، لیکن این بیماری در افرادی که ارتباطات بین فردی خوبی ندارند و همچنین در مطلقه ها شایع تر است. احتمال بروز افسردگی در فامیل درجه اول بیماران افسرده نیز دو تا سه برابر بیشتر از سایر افراد است. روشهای نامطلوب تربیت فرزند مثل سختگیری بیش از حد و سایر مشکلات موجود در خانواده نظیر فقر، تشنج و درگیری بین بزرگترها، حمایت اجتماعی نامناسب، سابقه ی از دست دادن والدین بخصوص مادر در کودکی مرگ هر یک از عزیزان و هر حادثه ی ناگوار دیگری در زندگی می تواند زمینه را برای بروز افسردگی در فرد مهیا کند.

تحقیقات نشان داده اند که این حوادث با تغییراتی که در سیستم عصبی و مواد شیمیایی نظیر هورمونها در بدن ایجاد می کنند باعث افسردگی می گردند.

علائم و نشانه ها

خلق افسرده (احساس غم و اندوه) و فقدان علاقه و لذت در فعالیتها و سرگرمی هایی که قبلاً لذت بخش بوده اند، علائم کلیدی افسردگی هستند. تقریباً همه بیماران افسرده از کاهش انرژی که منجر به بروز اشکال درانجام تکالیف، اختلال در تحصیل، حرفه و کاهش انگیزه برای انجام طرح های تازه می گردد شکایت می کنند.

حدود 80 درصد بیماران از اختلال خواب بخصوص سحرخیزی و بیداری های مکرر شبانه که ضمن آن به مرور ذهنی رویدادهای منفی گذشته می پردازند رنج می برند. بسیاری از بیماران دچار بی اشتهائی و کاهش وزن می شوند.

لیکن بعضی ها افزایش اشتها و اضافه وزن و پرخوابی دارند. از دیگر علائم افسردگی اختلال در قاعدگی، کاهش میل جنسی، اضطراب،  سوء مصرف مواد،  شکایات جسمی (یبوست، درد اندامها ، … ) می باشد ضمن اینکه 94 درصد بیماران از اختلال تمرکز و 67 درصد از دشواری در تفکر شاکی هستند.

کاهش اعتماد به نفس و انتظار بروز بدترین اتفاقات در آینده و احساس گناه و بدبختی از مشکلات عمده ی بیماران است.

زمانی که افسردگی به اوج خود می رسد، تمام علائم فوق با شدت بیشتری ظاهر می گردد و خطر خودکشی نیز افزایش می یابد.

تقریبا دو سوم بیماران افسرده به خودکشی می اندیشند و 10-15 درصد آنها به خودکشی می نمایند.

چگونه با افسردگی برخورد کنیم؟

در صورتی که علائم  بیان شده به مدت دو هفته در فردی بروز یافت، توصیه می شود که با مراجعه به مراکز مشاوره و یا مراکز بهداشتی درمانی و یا مطب روان پزشک سریعا نسبت به رفع اختلال و درمان خود اقدام نماید تا از شدت یافتن بیماری و یا مزمن شدن علائم که درمان را با مشکل مواجه می کند، پیشگیری گردد.

پر کردن اوقات فراغت با تفریحات سالم

ورزش

دید و بازدید

کارهای فوق برنامه ی آموزشی

و…

از بروز افسردگی پیشگیری می کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری