بلاگ

جملاتی که نباید به کودکتان بگویید

تک تک واژه هایی که هر روز به زبان می آورید می توانند شخصیت فرزندتان را بسازند. پس به جای اینکه با امر و نهی کردن برای تربیت او تلاش کنید ، مراقب جمله هایی که به زبان می آورید باشید. بچه ها با هوش تر از آنند که شما فکر می کنید.

جمله هایی که نباید به کودکان گفته شود

دختر بد

هیچ وقت پس از آن که فرزندتان اشتباهی را مرتکب شد ، بر چسب « دختر بد » ، « پسر بد ! » روی او نچسبانید. شاید بدون آن که منظور خاصی داشته باشید و از سر عادت چنین جملاتی را به زبان بیاورید ، اما با این کار به کودک تان می گویید که تنها در صورتی که بی عیب و نقص باشد از محبت شما بهره مند می شود و به او ناخواسته آموزش می دهید که نقد رفتار هر کس ، مساوی است با نقد شخصیت او و یک رفتار نادرست به معنای داشتن شخصیتی منفی و غیر قابل پذیرش است.

رژیم دارم

می خواهید وزن کم کنید؟ بهت راست این خیال را در ذهن خودتان نگه دارید و برای کودک تان باز گویش نکنید. نگذارید کودک تان با وسواس لاغر کردن رشد کند و از همین کودکی به جای درک کردن مفهوم رژیم غذایی سالم ، با عذاب وجدان لقمه ها را در دهانش بگذارد. کودکی که با این نگرش بزرگ می شود ، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بی اشتهایی مرضی یا پر خوری بیمار گونه است. پس خودتان بروز این بیماری ها را در او فراهم نکنید.

به بابات بگو …

به هیچ قیمتی کودک تان را واسطه جنگ های میان خود و همسرتان نکنید. درست است که دعواهای شما تأثیر منفی بر روان فرزندتان می گذارند اما واسطه کردن فرزندتان در این جنگ های زن و شوهری یا قاضی قرار دادن او می تواند به مراتب تأثیر بدتری را بر روانش بگذارد. اگر از فرزندتان بخواهید حق را به یکی از شما دو نفر بدهد یا از او بخواهید میان شما و همسرتان یکی را انتخاب کند ، کودک تان را به بحران های روانی وارد می کنید که تا پایان عمر می توانند بر نگرش و زندگی اش تأثیری منفی بگذارند.

من مامانت نیستم

برای اصلاح اشتباهات رفتاری فرزندتان و متنبه کردنش ، هرگز محبت خود را از او دریغ نکنید. حتی اگر فرزندتان پس از شنیدن این جمله ، هرگز اشتباهش را تکرار نکند ، نمی توانید آن را عبارتی تربیت کننده بدانید. شما به عنوان والدین او ، باید محبتی بی قید و شرط را نثارش کنید. کودک شما باید بداند در صورت اشتباه کردن ، همه محبت شما را از دست نمی دهد و تنها دلخورتان می کند. او باید بداند با یک اشتباه همه وجودش زیر سؤال نمی رود و باید باور کند احساساتی که نسبت به او دارید ، ناپایدار و تغییر پذیر نیستند.

تو بی مسئولیتی !

هرگز روی کودک تان به خاطر انجام یک رفتار نادرست ، برچسب کلی نزنید. اگر در درسی نمره پایین گرفته ، از او به خاطر همین کاستی گلایه کنید نه به خاطر « بی مسئولیتی » اش. یادتان نرود این برچسب های کلی ، حاصل مجموعه ای از رفتارهاست و فرزندتان تنها به خاطر آویزان نکردن روپوش مدرسه اش « شلخته » نشده و تنها به خاطر یک بی دقتی « سر به هوا » نمی شود. پس این عبارت های کلی را فراموش کنید و از او تنها به خاطر همان اشتباهی که در لحظه انجام داده انتقاد کنید.

پولم نمی رسه

کودک تان به شما برای خرید یک اسباب بازی گران قیمت یا وسیله غیر ضروری اصرار می کند و شما می گویید که به اندازه خریدنش پول ندارید ؟ مراقب باشید ! شما با گفتن چنین جمله هایی به فرزندتان می گویید که از پس کنترل هزینه های تان بر نمی آیید و نمی توانید به خوبی دخل تان را با خرج تان تنظیم کنید. بهتر است به جای استفاده از چنین شیوه ای به فرزندتان بگویید پول ها را برای هزینه های مهم تر نگه می دارید و از این طریق در صورت تمایلش باب صحبت کردن در مورد این حساب و کتاب ها را باز کنید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری