بلاگ

شناسایی رفلاکس در کودکان

پرستار کودک

شناسایی رفلاکس در کودکان

شناسایی رفلاکس در کودکان : استفراغ، گریه، سرفه و بیدار شدن های متعدد شبانه این مشکلات م یتواند تشانه های ناشی از رفلاکس فرزندتان باشد. در اکثر بچه ها تشخیص رفلاکس ساده است کوچولیتان پس از تغذیه غذا را بالا می آورد و این اتفاق می تواند هم در بچه های شیردهی شده با پستان یا شیشه رخ دهد. اما گاهی تشخیص ریفلکس دشوارتر است.

اگر برگشت محتویات معده، از معده به داخل مری زیاد تکرار شود یا پایدار بماند به علت خاصیت اسیدی محتویات معده، تماس این مواد با بافت مری باعث سوزش و ایجاد التهاب در بافت مری خواهد شد که دراین شرایط شیرخوار بی قرار و تحریک پذیر می شود.

 

رفلاکس در نوزادان

جز تف کردن شیر، نشانه های دیگر از این جمله اند:

  • ناراحتی هنگام تغذیه، مثل  پیچ و تاب خوردن، خم کردن پشت یا رو برگرداندن.
  • سرفه های مزمن یا سرفه های متعدد شبانه، گاهی همراه با آبریزش بینی.
  • بد خلقی یا گریه کردن پس از تغذیه
  • عادات بد خواب و اغلب بیدار شدن شبانه
  • تنفس با بوی ترشیدگی، آروغ های مرطوب و حمله های متعدد سکسکه
  • افزایش وزن ضعیف

علت چیست؟

رفلاکس بر حدود 50 درصد از بچه های زیر سه ماهه اثر می گذارد. ولی گاهی در دوازده ماهگی نیز حدود 10 درصد از کودکان همچنان دچار این مشکل هستند.

تصور می شود که علت اصلی رفلاکس در نوزادان سیستم گوارش نا بالغ آنها باشد، آنچه رخ می دهد، این است که طی گوارش دریچه ی ماهیچه ای که شکم را از مری جدا می کند، هنوز کاملاً رشد نکرده است، در نتیجه به مخلوط شیر و مایعات گوارشی اجازه می دهد تا در مجرای غذا به سمت بالا حرکت کنند و وارد گلو و دهان شوند. همان طور که فرزندتان بزرگ می شود، این دریچه قوی تر خواهد شد و غذاهای در حال گوارش نمی تواند به سمت بالا حرکت کند. در مواردی، رفلاکس به علت آلرژی یا ناسازگاری غذایی بوجود می آید. پس تا رفلاکس مشکلی جدی به وجود نیاورده است، با پزشک مشورت کنید تا علت واقعی مشخص شود.

چه باید کرد؟

از تغذیه بیش از حد پرهیز کنید

برنامه غذایی فرزندتان را به دفعات بیشتر و میازن کمتر تنظیم کنید، زیرا در غیر این صورت، بچه بیش از جد پر می شود و شیر اضافه در مری به طرف بالا فشار داده می شود. اگر فرزندتان پس از تغذیه استفراغ کرد، سعی نکنید شیر بیشتری به او بنوشانید؛ ترجیحاً تا نوبت تغذیه بعدی صبر کنید. همچنین بعد از غذا از تکان دادن و خارج کردن شدید باد شکم بچه خودداری کنید. اگر فرزندتان پس از پنج دقیقه آروغ نزد، او را رها کنید.

بچه را راست قامت نگه دارید

هنگام شیردهی و پس از هر تغذیه بیست تا سی دقیقه کوچولویتان را در وضعیت راست قامت نگه دارید به محتوای شکم اجازه دهید تا ثبات یابند. اگر تغذیه در روز اجرا می شود و به دست های آزاد خود نیاز دارید، از حمل کننده ی آویزی بچه استفاده کنید. شب ها نیز می تواند بالای گهواره را بلند کنید یا از بالشتک مخصوص خواب بچه یا ننوی بچه استفاده کنید.

همچنین زمان روی شکم ماندن بچه روی زمین را به اوقاتی محدود کنید که شکم او پر نیست.

شیر خشک را عوض کنید

اگر به فرزندتان شیر خشک می دهید، درباره ی تعویض آنها با انواع ضد حساسیت، ضد رفلاکس یا عاری از لاکتوز با پزشک کودکان مشورت کنید. نشانه های رفلاکس مشابه علایم حساسیت یا ناسازگاربه شیر گاو است. مادرانی که شیردهی پستانی می کنند، شاید بخواهند مصرف شیر گاو را کاهش دهند تا ببینند که آیا تفاوتی به وجود می آید. خوراکی های دیگری که می تواند رفلاکس را در بچه های شیردهی پستانی شده بدتر کند، عبارتند از: مرکبات، گوجه فرنگی، خوراکی های چرب یا پر ادویه، شکلات و نوشابه های گازدار.

شیوه ی لباس پوشیدن

مطمئن شوید لباس هایی که کمر کشدار زیاد تنگ نباشد و همین امر درباره ی پوشک نیز صادق است. همیشه پیش از تغذیه پوشم را عوض کنید، مراقب باشید که سر و شانه های بچه بالاتر باشند و پاهای بچه را بیش از حد بلند نکنید ترجیحاً آنها را به پهلو برگدانید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری