بلاگ

شوک

 

شوک

شوک : شوک یک وضعیت بالقوه خطرناک تهدید کننده زندگی می باشد که نیاز به درمان فوری دارد. اصطلاح پزشکی شوک بیانگر رنگ پریدگی و سردی پوست و از حال رفتن می باشد که بر اثر پایین آمدن فشار خون به علت صدمه و یا بیماری شدید ایجاد می گردد. اگر شوک درمان نشود، کاهش خونرسانی باعث می گردد که بافتها و اعضای حیاتی بدن از خون اکسیژن دار محروم شده و در نهایت مرگبار باشد. این وضعیت هیچ ربطی به آن چیزی که اصطلاحاً شوک روانی گفته می شود و در مواقع استرس زا ممکن است پدید بیاید ندارد.

 

علل ایجاد شوک

شوک ممکن است بر اثر هر بیماری یا وضعیتی پیش آید که سبب می شود قلب قادر به تلمبه  کردن موثر خون نباشد و یا اینکه میزان خون برای تلمبه کردن کافی نباشد. اگر قلب به علت سمته قلبی و یا نامنظم بودن غیر طبیعی ضربانقبی ببیند قادر به انجام عملکرد طبیعی خود نمی باشد.

شوکی که بر اثر ناکافی بودن مقدار جریان خون در سیستم گردش خون پدید می آید ممکن است به علت خونریزی زیاد و یا صدمه دیدن شدید ایجاد شود.. همچنین حجم خون در گردش ممکن است بر اثر دست دادن مایعات به علت سوختگی شدید و یا اسهال شدید بروز نماید.

در بعضی از وضعیتها مثل واکنش های شدید آلرژیک و یا در عفونت خون ممکن است رگهای خونی در بدن گشاد شده و باعث کاهش شدید فشار خون و شوک شوند.

علایم شوک

شوک ممکن است تا چند ساعت بعد از بروز آسیب و یا بیماری ایجاد نشود اما به محض اینکه فشار خون سقوط می کند، علایم شوک به طور ناگهانی ظاهر می شوند. علایم  آن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • حالت گیجی یا اضطراب
  • سرد و چسبناک شدن پوست و عرق ریزش
  • تند شدن نفس کشیدن
  • تند شدن ضربان قلب
  • از دست رفتن هوشیاری

علایم علت زمینه ای شوک نیز ممکن است وجود داشته باشند مثلا وجود درد در سینه بخاطر وقوع سکته قلبی، اگر شوک به سرعت درمان نشود، اعضای داخلی بدن ممکن است صدمه دیده و منجر به بروز بیماریهای مختلفی مثل نارسایی کلیه و سندروم دیسترس تنفسی حاد شود.

فردی که دچار شوک شده است را باید فوراً برای درمان و مراقبتهای ویژه در بخش آی سی یو بستری نمود. اولویت درمانی آن است که صرف نظر از علت ایجاد شوک، اقدام به خونرسانی و اکسیژن رسانی مجدد به اعضای حیاتی بدن نماییم. درمان فوری معمولاً شامل اکسیژن تِراپی و تزریق مایعات، خون یا فرآروده های خونی و داروهایی که باعث افزایش فشار خون می شوند، می باشد.

وقتی که علت بروز شوک معلوم شد، درمانهای خاص را می توان اجرا نمود . برای مثال، برای درمان عفونت خون باید آنتی بیوتیک تجویز شود. در صورت وجود خونریزی ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باشد. برای این که درمان با موفقیت همراه باشد، خونرسانی به اعضای حیاتی بدن باید قبل از این که صدمات جدی برای آنها رخ بدهد صورت پذیرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری