بلاگ

شیردهی طولانی مدت

آیا می خواهید با مزایای شیردهی طولانی مدت و نقش شیر مادر در برنامه غذایی کودک دربزرگسالیو چگونگی دستیابی به اهداف بالاتر آشنا شوید؟ به شما تبریک می گوییم که به مدت یک سال کودکتان را با شیر خود تغذیه کرده اید. اکنون اگر قصد دارید بیش از یک سال به او شیر دهید سوالاتی درباره این فرایند برای شما مطرح می شود. بهتر است حقایق شیردهی طولانی مدت را بدانید.

شیردهی طولانی مدت

آیا شیردهی پستانی مدت طولانی ضرر دارد؟

آکادمی اطفال آمریکا شیردهی در شش ماه اول را به صورت ویژه توصیه می کند و ترکیب شیر مادر با غذای کمکی را تا یک سالگی بهترین انتخاب می داند. ادامه شیردهی تا زمانی که خودتان با فرزندتان تماسل داشته باشید امکان پذیر است و نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه دارای مزایای بسیاری برای سلامت کودک است.

مزایای تغذیه طولانی مدت با شیر مادر چیست؟

  • دریافت مواد مغذی لازم

گفته می شود شیر مادر بهترین نوع تغذیه استاندارد برای کودکان است. با مرور زمان که کودک بزرگتر می شود ترکیب مواد سازنده شیر مادر نیز بر اساس نیاز کودک تغییر می کند تا بتواند پاسخگوی نیازهای بعدی او نیز باشد. در هیچ سنی شیر مادر از نظر مواد مغذی بی خاصیت نمی شود و در هر زمانی و در همه شرایط دارای بالاترین ارزش غذایی است.

  • تقویت سیستم ایمنی کودک

تا مادامی که با شیر خود کودک تان با شیر مادر طولانی تر شود و نوزاد ماه های بیشتری از شیر مادر تغذیه کند، وضعیت سلامت او بهتر خواهد بود.

  • ارتقاء سلامت نوزاد

محققان عنوان می کنند اگر تغذیه کودک با شیر مادر طولانی تر شود و نوزاد ماه های بیشتری از شیر مادر تغذیه کند، وضعیت سلامت او بهتر خواهد بود.

  • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های خاص

مطالعات نشان می دهند به طور کلی شیردهی پستانی به مدت دوازده ماه یا حتی بیشتر می تواند خطر ابتلاء مادر به سرطان پستان، سرطان تخمدان، رماتیسم روماتوئید، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و دیابت را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

  • ارتقاء سلامت مادر

محققان معتقدند اگر تغذیه کودک با شیر مادر طولانی تر شود و او در ماه های بیشتری شیر دریافت کند وضعیت سالمت مادر نیز ارتقا می یابد.

نقش شیر مادر در رژیم غذایی آینده کودک چیست؟

این مسئله بستگی به میزان شیری است که نوزاد از مادر خود دریافت کرده است. ممکن است کودک پس از یک سالگی تمایل داشته باشد که به طور مرتب و به میزان متوسط از شیر مادر تغذیه کند. در این صورت شیر مادر منبع اصلی غذایی کودک می شود. برخی از کودکان علاوه بر شیر مادر غذای کمکی نیز مصرف می کنند به همین دلیل شیر کمتری می خورند، اما هر چه میزان و مدت شیر دهی پستانی بیشتر باشد، فواید بیشتری نیز در سالمت کودک خواهد داشت.

آیا شیردهی طولانی مدت روند از شیر گرفتن کودک را سخت تر می کند؟

لزوماً به این شکل نیست. معمولاً هر زمانی که کودک علاقه خود را به شیر مادر از دست بدهد، می توانید او را از شیر بگیرید، اما همیشه زمان آن را نمی توان پیش بینی کرد. روند از شیر گرفتن کودک به طور طبیعی زمانی آغاز می شود که در 6 ماهگی غذای کمکی را شروع می کنید، برخی از کودکان از یک سالگی به آرامی شروع به تغییر روش تغذیه از شیر مادر به مواد مغذی دیگر می کنند. برخی دیگر نیز در سنین بالاتر و در نوپایی خود دست از شیر می کشند، درست زمانی که نمی توانند در یک جا بمانند شیر بخورند و تمایل دارند حرکت کنند یا راه بروند.

چگونه باید با واکنش های منفی اطرافیان نسبت به شیردهی طولانی مدت برخورد کنم؟

شیردهی پستانی طولانی مدت می تواند رابطه عاطفی و صمیمیت بین شما و کودک تان را چندین برابر کند، اگر تصمیم دارید که به مدت بیشتری کودکتان را با شیر خود تغذیه کنید، به فواید آن و تمام مزیت های آن برای سلامت آینده کودک تان بیاندیشید و سعی کنید از تمامی این لحظات لذت ببرید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری