بلاگ

شیردهی

پرستار کودک

شیردهی

شیردهی : شیرمادر بهترین غذا برای فرزند است. شیر مادر مغذی ، مناسب و ارزان است. شیر مادر می تواند در برابر عفونتها از نوزاد حفاظت کند و از بیماری هایی مانند آسم و دیابت پیشگیری می کند. از طرفی شیردادن از مادران در برابر سرطان پستان و تخمدان حفاظت کند. همچنین باعث کاهش وزن مادر پس از زایمان می شود.

 

شیردهی مادران شیرده

هر چند شیر دادن امری طبیعی است  اما شروع آن تقریبا برای تمام مادران دشوار به نظر می رسد. آنچه در پی می آید گام هایی است که می تواند به شیردهی موفق بیانجامد.

 • پیش از زایمان در مورد شیر دادن بیاموزید. گروه های حمایت از مادران شیرده را بیابید، در کلاس های پیش از زایمان شرکت کنید. کتاب بخوانید و فیلم های آموزشی ببینید.
 • پس از زایمان، بخواهید که نوزاد را هر چه زودتر روی شکمش قرار دهند. مطالعات نشان داده اند که ساعت های پس از تولد، نوزادان به طور غریزی به سمت سینه مادر حرکت می کنند وآن را به دهان می گیرند.
 • تغذیه با شیر خود را پس از زایمان در اولین فرصت (درساعت اول بعد از زایمان) آغاز نمایید. بعد از زایمان نوزاد حدود4-30 دقیقه بیدار است و سپس برای استراحت می خوابد.
 • کمک و حمایت همسر، خانواده، پرستاران، متخصص و دوستان علاقهمند را بپذیرید.

شیر مادر چگونه تغییر می کند؟

 1. از تولد تا روز سوم پس از ان، شیر تولیدی مایعی غلیظ و زردرنگ است. این مایع «آغوز» نامیده می شود و میزان زیادی ویتامین و پروتئین برای حفاظت از نوزاد شما در برابر عفونت دارد. این مایع، ملین ملایمی است که به راه افتادن روده ها و اجابت مزاج نوزاد هم کمک می کند.
 2. از روز 3 تا روز 10، شیر اولیه تولید می شود . این شیرآب بیشتری دارد.
 3. از روز 10 به بعد، شیر کامل تولید می شود. این شیر از این نظر منحصر به فرد است که ترکسب آن در طول روز تغییر می کند به گونه ای که محتوای چربی در طول یک نوبت تغذیه افزایش می یابد یعنی اکثر چربی در انتهای وعده شیر خوردن نوزاد به وی می رسد تا در پایان یک نوبت شیردهی سیر شود و مدتی بخوابد.
 4. از تغذیه توام شیر مادر و شیر مصنوعی در هفته های اول باید ممانعت نمود مگر آنکه پزشک به شما توصیه نماید.
 5. در صورت محرومیت نوزاد از شیر مادر، شیر مصنوعی مغذی است هر چند مزایای شیر مادر را ندارد.
 6. بنا به توصیه پزشک در برخی موارد نادر قطع دایمی یا گذرای شیر مادر لازم است.

روش صحیح شیر دادن به کودک

پستان گرفتن مناسب، شیر خوردن را برای شیرخوار آسان تر و مشکلات کمتری برای مادر ایجاد می کند.

 • شیر خوار را محکم در آغوش بگیرید به طوری که دهان شیرخوار روبروی پستان شما قرار بگیرد. با یک دست تکیه گاهی برای سر شیرخوار ایجاد کنید و در همان حال پایین تنه شیرخوار را به سینه خود بچسبانید.
 • صبر کنید تا شیرخوار دهانش را خوب باز کند. سپس او را به سمت پستان تان بکشید به طوری که اول چانه اش با پستان تماس پیدا کند. نوک پستان را وارد دهان شیر خوار نکنید. لب های شیرخوار باید دور هاله پستان بچسبد.
 • نوک پستان باید مقابل کام بالای شیرخوار قرار داشته باشد. هنگامی که شیرخوار آن را می مکند نباید دردی وجود داشته باشد.
 • دهان شیر خوار باید هاله را کاملا بپوشاند. مهم تر این که نیمه پایینی هاله کاملا با دهان نوزاد پوشیده شده باشد.
 • هنگام شیردهی چانه شیرخوار باید کاملا زیر پستان و بینی شیرخوار بسیار نزدیک به پوست پستان باشد اما نوک بینی شیرخوار در پستان فرو نرود و بتواند به راحتی تنفس کند.
 • اگر شیرخوار به خوبی پستان را گرفته باشد، با کشیدن ملایم سر به عقب پستان را ول نمی کند. نوک پستان نباید هیچ دردی داشته باشد.
 • اکثر مادران وضعیتی را که خود نشسته اند و شیرخوار را در آغوش گرفته اند آسان ترین وضعیت شیردهی می دانند. شیردهی در سایر وضعیتها مثل درازکش و نیمه نشسته را تنها زمانی که شیر دهی مناسب و با ثبات شد، امتحان کنید.
 • می توانید یک بالش روی ران خود بگذارید تا به عنوان تکیه گاه دست تان برای نگه داشتن شیرخوار- وقتی شیرخوار بزرگتر و سنگین تر می شود- از آن استفاده کنید. این بالش به خصوص اگر زایمان با روش سزارین انجام شده باشد، بسیار موثر است.
 • اگر شیرخوار به درستی پستان را نگرفته است، او را جدا و دوباره امتحان کنید. اگر اجازه دهید شیرخواری که به خوبی پستان را نگرفته است به شیر خوردنش ادامه دهد، نتیجه آن تغذیه ناکافی و ایجاد درد برای شما خواهد بود.
 • اگر احساس درد می کنید، شیرخوار را جدا و دوباره شروع کنید. اجازه ندهید کودک با مکیدن فقط نوک سینه شیر بخورد.
 • هنگام شیر دادن به شیر خوار، نگران امور دیگر نباشید.
 • آسوده باشید! نوشیدنی گرم بنوشید. اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند.

نشانه های پستان گرفتن صحیح و درست شیر خوردن نوزاد

مکیدن مناسب

هنگامی که شیرخوار پستان را بگیرد، شروع به مکیدن می کند. این عمل شامل توالی خاصی از حرکات است:

 1. شیر خوار دهان را بازتر می کند. چانه در تماس با پستان و لب پائینی به سمت بیرون برگشته است.
 2. شیرخوار مکث می کند، مکیدن های آرام و عمیق همراه با وفقه های کوتاه مدت دارد تا شیر به دهان یابد.
 3. شیرخوار دهان را می بندد. این توالی تکرار می شود تا وقتی که دهان پر از شیر شود و شیرخوار شیر را فرو دهد. شما باید بتوانید فرو دادن شیر را ببینید و صداهای قورت دادن شیر را بشنوید.
 4. مادر هیچ گونه دردی در پستان احساس نمی کند.
 5. نوزاد وقتی احساس سیری می کند، خودش پستان را رها می کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری