بلاگ

صدای مادر

پرستار کودک

صدای مادر

صدای مادر : مطالعات جدید نشان می دهد، کودک با شنیدن صدای مادر خود در مقایسه با صداهای دیگر نوار وسیع تری از مغزش فعال می شود و با توجه به این واکنش ها می توان توانایی برقراری ارتباط جمعی نوزاد را پیش بینی کرد.

 

قسمت های مختلف مغز کودک را فعال می کند.

تحقیقات جدید نمشان می دهد هنگامی که کودک صدای مادر خود را میشنود قسمت های مختلف مغز او فعال می شود. تحقیقی که در دانشکده پزشکی دانشگاه استن فورد انجام گرفت، نشان داد مغز کودکان هنگام شنیدن صدای مادر خود را در مقایسه با خانم های غریبه، فعال تر می شود.

بخش هایی از مغز که پاسخ بیشتری به صدایمادر می دهند فراتر از قسمت شنیداری او است که شامل قسمت های احساسی، پردازش پاداش، کارکردهای اجتماعی، تشخیص خصوصیات شخصی و شناخت چهره می شود. یک تحقیق نشان میدهد قدرت برقراری ارتباط  بین قسمت های مختلف مغز با صدای مادر بیشتر می شود. همچنین پیش بینی شده توانایی برقرا برقراری ارتباط های اجتماعی کودک نیز افزایش می یابد.

دکتر دانیل ابراهام استاد روانپزشکی و علوم رفتاری معتقد است کودک بسیاری از فرایند های احساسی، زبانی و اجتماعی را با گوش دادن به صدای کادر خود یاد می گیرد. اما جای تعجب دارد که اطلاعات کمی درباره چگونگی سازمان دهی مغز، با این منبع بسیار مهم صدا وجود دارد. ما نمی دانستیم صدای مادر بتواند با این سرعت روی سیستم های بسیار مختلف مغز کودک تاثیر گذارد.

ترجیح صدای مادر

چندین دهه تحقیق نشان میدهد، کودکان صدای مادر خود را به بقیه صداها ترجیح می دهند. در یک تحقیق قدیمی مشاهده کردند نوزادان یک روزه وقتی صدای مادر خود را  می شوند در مقایسه با صدای خانم های دیگر، پستانک را محکم تر می مکند، در حالی که هنوز چگونگی مکانیزم ترجیح صدا مشخص نشده است. دکتر وینود منون پروفسور روان شناسی و علوم رفتاری می گوید هنوز کسی موفق به دیدن قسمت های مختلف مغز کودک، که با شنیدن صدای مادر فعال می شود نشده است.. او عنوان می کند ما می خواهیم بدانیم فقط قسمت شنیداری و انتخاب صدا پاسخ متفاوت می دهد یا قسمت های وسیع تری از مغز مانند قسمت واکنش عاطفی و کشف محرک های اساسی نیز درگیر هستند؟

در یک پژوهش روی بیست و چهارم کودک بین هفت تا دوازده سال آزمایشی انجام گرفت. آی کیو همه آنهاحداقل هشتادبود، هیچ یک از آنها ناهنجاری رفتاری نداشتند و همه آنها توسط مادر بیولوژیکی خود بزرگ شده بودند. پدر و مادر انها به پرسشنامه استانداردی که درباره توانایی های فرزندانشان در برقراری ارتباط و تعامل با دیگران تهیه شده بود پاسخ دادند. قبل از این که مغز مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد مادر کودکان سه کلمه بی معنا گفتند و کارشناسان این کلمات را ضبط کردند.

دکتر منون پروفسور مراکز راچل، والتر و نیکول معتقد است در این رده سنی کودکان از مهارت های زبانی خوبی برخوردارند. بنابراین نباید از کلمات معنا دار استفاده می شد زیرا در این صورت همه قسمت های مختلف مغز درگیر و  فعال می شد.

دو مادر که کودکان آنها در این بررسی شرکت نکرده بودند و هیچ یک از کودکان مورد بررسی را نمی شناختند سه کلمه گفتند و صدای آنها به عنوان شاخص کنترل ضبط شد.

اسکن ام آر آی

مغز کودکان از طریق تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، مورد بررسی و اسکن قرار گرفت. کودکان به کلیپ های کوتاه مدتی که کلمات بی معنا در آنها ضبط شده بود گوش دادند، برخی از صداها، صدای مادر خودشان و بقیه صداهای کنترل شاخص بود. با وجود اینکه مدت زمان کلیپ ها بسیار کوتاه و کمتر از یک ثانیه بود، بیش از نود و هفت درصد کودکان صدای مادر خود را به درستی تشخیص دادند.

قسمت هایی از مغز کودکان که با صدای مادر خودشان نسبت با شاخص کنترل فعال تر می شد شامل قسمت شنیداری مانند قشر شنوایی اولیه، قسمتی که کنترل احساسات را بر عهده دارد، مانند آمیگدال قسمت هایی که محرک پاداش را تعیین و مشخص می کند، مانند مسولیمبیک و قشر میانی جلوی مغز قسمت هایی که اطلاعات مربوط به خود شخص را پردازش می کند که شامل شبکه های از پیش تعریف شده می باشد و قسمت هایی که شامل درک و پردازش شناخت چهره ها است. پروفسور منون می گوید فعال بودن قسمت های زیاد مغز هنگام شنیدن صدای مادر بسیار شگفت انگیز است، همچنین ما می دانیم شنیدن صدای مادر بهترین و مهمترین منبه برای احساس آرامش در کودکان است. در این بخش ما قسمت های اساسی و مهم زیستی که تحت قرار می گیرند را به شما نشام می دهیم.

یک الگوی مهم و جدید

پروفسور منون می گوید: این یک الگوی مهم و جدید برای بررسی و تحقیق در زمینه نقص های برقراری ارتباطات اجتماعی در کودکانی که ناهنجاری هایی از قبیل اتیسم دارند بشمار می آید. تیم او قصد دارد مطالعات مشابهی را روی کودکان اتیسمی انجام دهد، همچنین فرآیند بررسی چگونگی پاسخ نوجوانان به صدای مادرشان، تا از این طریق بفهمند آیا تغییر پاسخ های مغز مانند افراد بالغ به بزرگسال است. پروفسور منون معتقد است، صدا یکی از مهمترین علائم ارتباط اجتماعی است. کشف این مسئله که طنین صدای مادردر بسیاری از سیستم های مغزی فرد وجود دارد بسیار جالب است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری