بلاگ

صرع

 

صرع

صرع : در افراد مبتلا به صرع بخاطر غیر طبیعی الکتریکی که در مغزشان ایجاد می شود، تشنج های مکرر و یا دوره های کوتاه مدتی از تغییر هوشیاری پدید می آید. صرع یک بیماری شایع می باشد که از هر 130 نفر در انگلستان یک نفر به این بیماری دچار می باشد. بیماری صرع معمولاً در دوران کودکی آغاز می گردد اما ممکن است به تدریج و بعد از چند سال بهبود یابد. با اینحال افراد سالخورده نیز در خطر مبتلا شدن به صرع می باشند زیرا آنها احتمال زیادی دارد که دچار وضعیتهایی شوند که می توانند باعث بروز صرع شوند .

بسیاری از افراد مبتلا یه صرع زندگی طبیعی خود را می گذرانند. با این حال افرادی که دائماً دچار تشنج های مکرر می شوند ممکن است مجبور شوند که در بعضی از جنبه های زندگی شان محدودیتهای اینجاد نمایند.

 

علل ایجاد صرع

در 60 درصد موارد ابتلاء به صرع، علت زمینه ای ایجاد کننده ان مشخص نمی باشد، گرچه یک عامل ژنتیکی ممکن است در ایجاد آن دخیل باشد. در سایر موارد، تشنج های مکرر ممکن است بر اثر وجود یک بیماری یا صدمه ای که به مغز بر اثر یک عفونت، یک سکته مغزی، یک تومور مغزی و یا اختلالی که به علت وارد آمدن یک ضربه به سر ایجاد شده است. روی دهد. در افراد مبتلا به صرع، تشنج ها ممکن است بر اثر بی خوابی یا گرسنگی شروع شوند. سایر عواملی که ممکن است باعث شروع یک تشنج  شود  شامل مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و تاثیر نور بر روی چشمها مثل مشاهده یک نور زیاد و یا نگاه کردن به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر می باشد.

اگر فردی فقط یک بار تشنج نمود نمی توان با قاطعیت گفت که حتماً او صرع دارد. برای مثال، تب بالا در یک کودک می تواند باعث بروز یک تشنج تب دار در او شود. افرادی که در طی یک مدت طولانی از مشروبات الکلی استفاده می کنند نیز ممکن است هم در زمانی که به مقدار زیاد مشروب خورده اند دچار تشنج شوند و هم در زمانی که می خواهند مشروب را ترک کنند. پایین افتادن زیاد قند خون که ممکن است در هنگام درمان افراد دیابتی ایجاد شود نیز می تواند باعث شروع یک تشنج شود.

نحوه درمان صرع

اگر فقط تا کنون یک تشنج ره داده است ممکن است نیازی به دمران وجود نداشته باشد. با اینحال مشکل زمینه ای آن باید درمان شود. برای مثال اگر فردی که دچار مرض قند می باشد و با درمان اشتباهی باعث شده است که قند او به شدت سقوط نماید این وضعیت می تواند باعث بروز تشنج شود. در نتیجه او نباید کاری نماید که قند خونش خیلی پایین بیفتد. اگر شما دچار تشنج های مکرر شده اید، احتمالاً نیاز به درمان با داروهای ضد تشنج خواهید داشت . معمولاً در ابتدا پزشک مقادیر کمی از این داروها را تجویز می نماید و سپس به تدریج مقدار آن را بالا خواهد برد تا تشنج های شما کنترل شوند. گاهی اوقات ممکن است یک داروی ضد تشنج دیگری نیز به داروی قبلی شما اضافه شود.

برای بررسی میزان داروی موجود در خونتان، احتمالاً پزشک بطور منظم برایتان آزمایش خون درخواست خواهد نمود. اگر شما به مدت 2 یا 3 سال هیچ تشنجی نداشته اید پزشک ممکن است اقدام به کم کردن و یا حتی قطع داروهایتان بنماید که این مسئله بستگی به عواملی مثل نتایج نوار مغزی شما و سی تی اسکن از مغز دارد. با اینحال هر گونه تغییری در مقدار مصرف دارو باید تحت نظارت پزشک باشد. حدود 50 درصد افرادی که داروی شان را قطع می کنند در عرض دو سال دوباره تشنج خواهند داشت. اگر داروها باعث کنترل تشنج ها نشوند و مشخص شود که قسمت کوچکی از بافت مغز باعث این تشنج ها می شود ممکن است این قسمت از مغز را با عمل جراحی بیرون آورد.

اگر شما مبتلا به صرع هستید باید از هر چیزی که باعث شروع تشنج ها می شود مثل استرس و بی خوابی جلوگیری نمایید. شما باید همیشه یک کارت شناسایی هماره داشته باشید که در آن آدرس و نوع بیماری تان نوشته شده باشد تا در صورت بروز تشنج در جاهای نا آشنا، مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما شاهد آن هستید که فردی دچار تشنج های صرعی شده است باید  خونسردی خود را حفظ نموده و او را به یک سمت بچرخانید تا آب دهانش وارد نای نشده و از خفگی او جلوگیری نمایید. همچنین باید اطراف او را خالی نمایید تا با حرکاتی که انجام می دهد به خودش آسیبی نرساند. اگر این تشنج بیش از 5 دقیقه طول کشید شما باید اورژآنس را خبر کنید.

از هر سه نفرس که دچار فقط یک تشنج می شوند یک نفرشان دوباره در عرض دو سال آینده دچار یک تشنج دیگر خواهد بود. با اینحال عاقبت اکثر افرادی که به صرع مبتلا هستند خوب بوده و بیش از 70 درصد آنها در طی 10 سال بعد از تشنج شان، هیچگونه مشکلی نخواهند داشت.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری