ضربه به سر

ضربه به سر

ضربه به سر

بسیاری از افراد در طول زندگی شان سابقه یک ضربه به سرشان را داشته اند اما اکثر این ضربهها خفیف بوده و هیچ گونه عوارض طولانی مدتی از خود بجای نمی گذارد. برای مثال برای اکثر کودکان بسیار این اتفاق می افتد که از جایی بیفتند و سرشان به جایی اصابت کند. با اینحال،ضربات وارده به سر می توانند بسیار شدید باشند و به عنوان یک علت اصلی مرگ در مردان جوان مطرح می باشند. هر ساله حدود یک میلیون نفر در انگلستان به خاطر وارد آمدن ضربه به سرشان به بیمارستان می روند که بیش از یک چهارم آنها نیاز به بستری شدن دارند. بیشترین بروز آسیب های سر در تصادفات جاده ای رخ می دهد. میزان شدت یک ضربه به سر را نباید به سادگی فقط با مشاهده ظاهر فرد تشخیص داد زیرا صدمات شدید مغزی می تواند بدون اینکه هیچگونه نشانه ای از صدمه به پوست سر و یا جمجمه دیده شود اتفاق بیفتد.

انواع صدمات وارده به سر

شدت صدمات وارده به سر متفاوت می باشند و می توانند باعث آسیب به پوست سر، جمجمه یا مغز شوند و یا اینکه ترکیبی از هر سه آنها باشد. در بعضی از ضربات سر، چشم ها نیز ممکن است دچار آسیب شوند.

صدمات وارده به پوست سر به تنهایی معمولاً صدمات خفیفی بوده و هیچگونه عوارض طولانی مدت بدی در پی نخواهد داشت. با اینحال، یک بریدگی در پوست سر ممکن است باعث ایجاد خونریزی زیادی شود زیرا بسیاری از رگهای خونی در نزدیکی پوست سر قرار دارند. در نتیجه ظاهر این صدمات خیلی بدتر و ترسناک تر از آن چیزی است که واقعاً رخ داده است. شکستگی های جمجمه ممکن است بر اثر وارد آمدن ضربه به سر ایجاد شوند. در این موارد ممکن است هیچگونه خونریزی از پوست سر ایجاد نشود اما گاهی اوقات این شکستگی ها همراه با خونریزی به داخل جمجمه و یا آسیب دیدن مغز می باشد.

مغز می تواند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم آسیب ببیند. آسیب مستقیم معمولاً در هنگام شکستگی جمجمه و یا بعد از فرورفتن چیزی به داخل مغز روی می دهد.

آسیب غیر مستقیم به مغز در هنگامی رخ می دهد که یک ضربه شدید به سر رخ می دهد اما جمجمه صدمه ای نمی بیند. برای مثال اگر به یک سمت سر ضربه ای بخورد، از آنجایی که مغز در داخل جمجمه تکان شدیدی می خورد می تواند به آن صدمه وارد شود. همچنین بر اثر جمع شدن و افزایش مایعات در داخل جمجمه بعد از ضربه خوردن به سر و نیز بخاطر فشاری که از سوی این مایعات به مغز وارد می شود مغز ممکن است دچار آسیب شود. خونریزی در بین غشاهایی که روی مغز را می پوشانند نیز ممکن است بخاطر فشارهایی که بافت مغز وارد می آورد باعث بروز صدمات فشاری شدیدی شود.

علایم و نشانه های بعد از ضربه سر

علایم اولیه اغلب به دنبال ضربه به سر خیلی زود خود را نشان می دهند که در موارد خفیف ضربه به سر این علایم معمولاً شامل سردرد جزئی، کبودشدگی، برآمدگی و یا پارگی پوست سر می باشند. با اینحال، شخصی که دچار ضربه به سر شده است ممکن است در ابتدا به نظر سالم بیاید و هیچ مشکل ظاهری نداشته باشد اما چند ساعت و یا چند روزز بعد علایمی که نشان دهنده یک صدمه جدی به مغز می باشد را بروز دهد. این علایم عبارتند از:

  • تاری دید و یا دو تا دیدن اشیاء
  • از دست دادن هوشیاری
  • سردرد همراه با تهوع و استفراغ
  • گیجی یا خواب آلودگی
  • اشکال در صحبت کردن یا بریده بریده صحبت کردن
  • استفراغ
  • نشت خون یا یک مایع شفاف از بینی یا گوشها

در موارد شدید ضربه به سر، فرد ممکن است کاملاً هوشیاری خود را از دست داده و به کما برود. گاهیی اوقات ضربه بقدری شدید است که فوراً باعث مرگ می شود. اگر بعد از وارد آمدن ضربه به سرتان دچار یک سردرد شدید که نیاز به بخیه زدن داشت شما باید فوراً به بیمارستان مراجعه ننمایید. کودکان کوچک که هنوز نمی توانند علایم و مشکلات خود را بیان نمایند را باید بعد از وارد آمدن ضربه به سرشان دقیقاً تحت نظر داشت. اگر کودک استفراغ کرد و یا اینکه ناراحت یا خواب آلوده بود شما باید سریعاً او را به بیمارستان برسانید. ضربه به سری که باعث از دست دادن هوشیاری شود را حتماً باید در بیمارستان ارزیابی و درمان نمود.

عوارض ضربه به سر

بعضی از افراد بعد از این که ضربه ای به سرشان وارد شد دچار مشکلات طولانی مدتی می شوند که چند ماه و یا بیشتر ممکن است طول بکشد. این مشکلات شامل بروز سردردهای مکرر، سرگیجه، عدم تمرکز حواس، و از دست دادن تعامل می باشد. همچنین ممکن است گوش آنها به طور دائم زنگ بنزد. افرادی مثل بوکسورها که دائماً سرشان تحت ضربات شدید قرار می گیرد ممکن است در نهایت دچار پارکینسون شوند.

اگر بر اثر وارد آمدن ضربه به سر، زخم بازی بر روی پوست سر ایجاد شود، باکتری ها می توانند از طریق آن وارد جمجمه شده و باعث ایجاد یک عفونت شوند. به ندرت صدمات مغزی ممکن است بر روی صحبت کردن ، حرکت کردن و قدرت ذهنی فرد تاصیر بدی بگذارند. بعضی از آُیبهای مغزی ممکن است باعث بروز تشنج های مکرر شود.

نحوه درمان ضربه های سر

اگر ضربه ای به سر شما وارد آمده  اما هوشیاری تان را از دست نداده اید و فقط کمی سردرد دارید، می توانید برای تسکین این درد از استامینوفن استفاده نمایید. با اینحال در چنین مواردی نباید از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل بروفن و دیکلوفناک استفاده نمایید. زیرا این داروها ممکن است باعث بدتر شدن خونریزی شوند. اگر شما همراه کسی هستید که دچار ضربه به سر شده است ، شما باید کمک های اولیه را برای او انجام دهید. اگر هوشیاری او از دست رفته است و یا اگر نگران هستید که شدت صدمه او ممکن است زیاد باشد، او را سریعاً به بیمارستان برسانید.

در بیمارستان، پزشک معاینات کاملی را انجام خواهد داد و برای این که ببیند که آیا شکستگی جمجمه هم رخ داده است یا خیر، اقدام به گرفتن عکس رادیوگرافی خواهد نمود. همچنین برای بررسی تورم یا خونریزی مغزی، ممکن است سی تی اسکن یا ام آر آی نیز درخواست شود. در بعضی موارد ممکن است برای اطمینان بیشتر، فرد را یک شب در بیمارستان بستری نمایند.

اگر صدمه خفیف باشد ، پزشک ممکن است توصیه نماید که شخص در خانه استراحت کند. با اینحال اگر در هنگام استراحت، علایم و مشکلاتی بروز نمیاند، فرد باید دوباره خود را در بیمارستان برساند. فردی که دچار یک آسیب شدید به سر شده باشد معمولاً در بخش مراقبتهای ویژه بستری می شود تا به طور کامل تحت نظر قرار داشته باشد. اگر تورمی در مغز وجود داشته باشد، داروهای مورتون دار ممکن است تجویز شوند. اگر خطر بروز عفونت نیز وجود داشته باشد، داروهای آنتی بیوتیک نیز به فرد داده می شود. در مواردی که بر اثر تجمع مایع در مغز و یا وارد آمدن فشار از سمت جمجمه، مغز تحت فشار قرار گرفته است، انجام عمل جراحی می تاوند به بر طرف نمودن این فشار کمک نماید. همچنین برای برداشتن لخته های خون نیز ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

اگر صدمات مغزی باعث پیدایش اختلال در صحبت کردن و یا حرکت کردن فرد شود، ممکن است نیاز به گفتار درمانی، فیزیوتراپی و کاردرمانی باشد. اکثر افرادی که دچار ضربه خفیف به سر می شوند بعد از چند روز به طور کامل بهبود می یابند، اما پیش بینی عاقبت ضربه های شدیدی که به مغز وارد می آید اغلب دشوار می باشد. در موراد شدید حدود 50 درصد این افراد زنده می مانند،گرچه بهبودی آنها ممکن است تا دو سال نیز طول بکشد و بعضی از مشکلات  مثل اختلال در صحبت کردن ممکن است تا اخر عمر برای آنها باقی بماند. در موارد شدید صدمات مغزی ممکن است فلج شدن، کما، از دست رفتن دائم هوشیاری و یا مرگ نیز اتفاق بیفتد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید