بلاگ

ضررهای سیگار کشیدن

رژیم غذایی سرشار از فیبر می تواند شما را دربرابر بیماری های ریوی حفظ کند. بیماری های ریوی مشکل مهمی برای سلامت جامعه به شمار می روند و بنابراین لازم است عوامل خطری را که قابل پیشگیری هستند، بشناسیم. با این وجود جز سیگار، استراتژی های معدودی برای پیشگیری شناسایی شده است. افزایش مصرف فیبر می تواند روشی موثر و کاربردی برای کسانی باشد که در معرض خطر ابتلا به بیماریهای ریوی قرار دارند.

ضررهای سیگار کشیدن

بیماریهای گردن یکی دیگر از مضرات سیگار: این هم علت دیگری برای اینکه سیگارتان را خاموش کنید. براساس مطالعات انجام شده، سیگار می تواند غضروفهای گردن را که بین مهره های گردن قرار گرفته اند، ازبین ببرد. درواقع این غضروف ها، ضرباتی را که به آنها وارد می شوند، می گیرند. با بالا رفتن سن، این غضروف ها کمکم تحلیل میروند و این تغییر، موجب بروز گردن درد می شود. براساسی پژوهشهای جدید، سیگار موجب بدترشدن این روند طبیعی می شود. محققان با بررسی تصاویر سی تی اسکن ۱۸۲ نفردریافتند افرادی که سیگار میکشند، بیشتر از سایرین دچار تغییرشکلی این غضروف ها می شوند. محققان میگویند: «این هم نمونه دیگری از تاثیرمخربی که سیگارکشیدن دارد. مصرف تنباکو، مرگ و نیز بیماری های متعددی را به دنبال دارد و زندگی با دردهای مزمن گردن همراه می شود.» تحقیقات پیشین، ارتباط بین استعمال دخانیات و تغییرشکل مهره های انتهایی ستون فقرات را نشان داده . بودند، اما این نخستین بار است که گفته می شود این اتفاق برای مهره های گردن نیز می افتد. درواقع سیگارکشیدن، عروق خونی را که مواد مغذی را به غضروفهای مهره ای می رسانند، تخریب می کند. برای پی بردن به شیوه تاثیرگذاشتن عوامل دیگر سبک زندگی مانند رژیم غذایی و چاقی بردردهای مزمن ” پشت و گردن، تحقیقات بیشترلازم است.

عسل ، کاهش دهنده آثار مخرب سیگار: سیگار نقش مهمی در بروز بسیاری از بیماری ها، از جمله سکته قلبی، بیماریهای قلبی-عروقی و بیماری های شریان کرونری، دارد. محققان با بررسی عمیق تر محصولات طبیعی درصدد هستند به افراد سیگاری در محدود کردن آثار مخرب سیگار کمک کنند. تحقیقات تازهای درباره تاثیر آنتی اکسیدانهای موجود در عسل روی افراد سیگاری انجام شده است. سیگارکشیدن، رادیکالهای آزادی را در بدن تولید می کند که منجر به استرسی اکسید کننده می شوند و با کاهش انتی اکسیدان ها در بدن، تاثیر منفی روی سلامتی فرد می گذارند. مکمل های عسل در کاهش سم دود سیگاردر بدن موش ها موثر بوده اند. عسل حاوی مواد معدنی، پروتئین و اسیدهای ارگانیک و آنتی اکسیدان است. محققان مالزیایی به عمل اکسیداسیون ناشی از رادیکال های آزاد در بدن افراد سیگاری پی بردند. این اکسیده شدن می تواند موجب تخریب ساختار سلولی و عملکرد آن شود و فرد را مستعد ابتلا به بیماری های فراوانی کند.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری