بلاگ

طول عمر اسپرم

پرستار بیمار

 

طول عمر اسپرم

طول عمر اسپرم : به طور متوسط در هر انزال از بدن مردان 3 تا 5 میلی لیتر یا به عبارتی نزدیک به یک یا دو قاشق چای خوری منی دفع می شود، اما در همین  مقدار کم 100-600 میلیون اسپرم وجود دارد. در عین حالی که بارداری تنها وجود یک اسپرم و یک تخمک کافی است، اما طول عمر هر اسپرم محدود است.

با خروج اسپرم از بدن مردان، شمارش معکوس عمر آنها آغاز می شود. اسپرم در خارج و داخل بدن بانوان تا چه مدت زنده می ماند؟

 

عمر اسپرم

طول عمر اسپرم در بدن بانوان

شاید میلیون ها اسپرم وارد بدن بانوان شود اما فقط تعداد محدودی از آنها به اندازه ای زنده می مانند که بتوانند تخمک را باور کنند. بنابراین، طول عمر اسپرم در بدن بانوان بستگی به فاصله ای دارد که اسپرم طی می کند. اگر اسپرم بتواند خود را به دهانه رحم برساند. چندین روز زنده خواهد ماند. اما اگر در واژن بماند به دلیل محیط اسیدی این کانال بیش از چند ساعت دوام نمی آورد.

در زمان تخمک گذاری، بدن بانوان از مکانیسم ویژه ای برخوردار است که به موجب آن بارداری به سهولت امکان پذیر خواهد بود. در این مدت، یک ماده مخاطی در دهانه رحم تولید می شود که محیطی محافظ برای اسپرم ایجاد کرده و کمک می کند تا اسپرم به راحتی به دهانه رحم برسد.

اگر شرایط به خوبی پیش برود، اسپرم های قوی تر و سالمی که به دهانه رحم رسیده اند و توانسته اند به طرفبالا و به سمت لوله های فالوپ حرکت کنند، می تواند5-7 روز زنده بمانند. با این حال، اسپرم های متوسط فقط 3-4 روز پس از رسیدن به لوله های فالوپ زنده می مانند. به همین دلیل فقط اسپرم های بسیار قوی شانس بارور کردن تخمک را دارند با اینکه عمر اسپرم چندین روز به طول می انجامد، اما تخمک تنها یک روز پس از آزاد شدن، می تواند زنده بماند.

طول عمر اسپرم در خارج از بدن

اسپرم برای زنده ماندن به محیطی گرم و مرطوب نیازمند است. در غیر این صورت، به سرعت از بین خواهد رفت. در خارج از بدن، اسپرم حداکثر یک ساعت زنده می ماند طول عمر اسپرم به عوامل مختلف محیطی و مدت زمانی که در معرض هوا قرار گرفته است، بستگی دارد.

با وجود اینکه اسپرم نیم تواند به مدت طولانی در خارج از بدن دوام بیاورد، اما برای جلوگیری از بارداری باید به طور جدی از تخلیه منی حتی به مقدار اندک در نزدیکی واژن پرهیز کرد. اگر چه احتمال بارداری در این شرایط بسیار ضعیف است، اما غیر ممکن  نیست.

وقتی اسپرم به طور کامل خشک می شود، دیگر زنده نیست. همانطور که می دانید نیم توان از روش طبیعی برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد. با این حال قبل از لحظه انزال مرد باید به طور کامل از واژن فاصله بگیرد و درو شود و مراقب باشد مایع منی به هیچ وجه نزدیک به دهانه واژن تخلیه گردد. اگر اسپرم وارد کانال واژینال شود، عمر بیشتری خواهد داشت و احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

بهبهود سلامت اسپرم

اگر قصد بارداری دارید، راه هایی برای بهبود سلامت اسپرم و افزایش توانایی باروری مردان وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

ورزش منظم:

ورزش منظم سطح تستسترون را افزایش می دهد که بخش مهمی از فرایند تولید اسپرم ورزش بیش از حد و سنگین، باعث کاهش سطوح تستسترون خواهد شد، بنابراین انجام تمرینات ورزشی معمول کافی است و نیازی به فعالیت های سخت و دشوار نیست.

برخورداری از یک رژیم غذایی سالم:

یک رژیم غذایی سالم حاوی پروتئین، سبزیجات، چربی های سالم و میوه ها، باعث تولید اسپرم سالم می شوند. از مصرف فرآورده های سویا خودداری کنید زیرا استروژن و تولید اسپرم را کاهش می هد.

حداقل استرس:

پژوهش ها نشان می دهند که استرس می تواند بر کیفیت و کمیت اسپرم تاثیر منفی داشته باشد.

خواب کافی:

حداقل 8 ساعت خواب با کیفیت در استرس می تواند باعث افزایش تولید اسپرم شود.

اجتناب از پوشیدن لباس زیر تنگ:

بسیاری از پزشکان استفاده از شلوارک های آزاد و گشاد را توصیه می کنند زیرا استفاده از آنها باعث خنک نگه داشتن کیسه بیضه ها می شود. گرم شدن بیضه ها موجب کندی تولید اسپرم خواهد شد، بنابراین باید از حمام گرم و یا نشستن در وان آب گرم و همچنین سونا خودداری کنید و حتماً از لباس زیر و شلوارهای آزاد و راحت استفاده کنید.

هر چه اسپرم ها سالم تر باشند، احتمال رسیدن به لوله های فالوپ بیشتر است. با رعایت نکات مذکور درباره ی سلامت اسپرم ها، می توانید شانس بارداری را در همسر خود افزایش دهید.

آزمایش سلامت اسپرم با آنالیز مایع منی:

اگر می خواهید درباره کیفیت اسپرم و طول عمر آن اطلاعاتی داشته باشید، می توانید با آنالیز مایع منی به دلایل ناباروری پی ببرید. این آنالیز بر روی مایع منی که درون یک ظرف آزمایش تخلیه شده است، انجام می شود.

موارد مورد آزمایش عبارتند از:

تعداد اسپرم : تعداد اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی باید به طور متوسط 20 میلیون یا بیشتر باشد.

حجم مایع منی: به طور متوسط در هر انزال بین 1 تا 2 قاشق چایخوری مایع منی تخلیه می شود. با تولید مقدار مایع کمتر ممکن استو اسپرم کافی برای بارداری وجود نداشته باشد، از سوی دیگر تولید مقدار بیشتر مایع منی موجب رقیق شدن تراکم خواهد شد.

تحرک اسپرم: پزشکان حرکت اسپرم و تعداد اسپرم های در حال حرکت را مرود بررسی قرار می دهند یک ساعت پس از انزال، اسپرم باید به صورت مستقیم و در مسیر رو به جلو حرکت کند. حرکتی موجی و مورب دارای اختلال است.

مورفولوژی (شکل ظاهری): شکل، اندازه ی ظاهر اسپرم ارزیابی خواهد شد. در بیشتر موارد 200 اسپرم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و پزشک هر گونه نقص احتمالی را گزارش خواهد کرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری