بلاگ

عشق به پدر و مادر

عشق به پدر و مادر

عشق به پدر و مادر : سنی که عصیان در آن کمتر است: پسر و دخترها در حدود سه سالگی در روند رشد عاطفی خود به مرحله ای می رسند که احساس می کنند پدر و مادرشان انسان های جالبی هستند و دلشان می خواهد که شبیه آنها شوند. مقاومت و خصومت خود به خودی که در سن دو سالگی، به شکل پنهان در کودک وجود داشت، بعد از سه سالگی به تدریج کم نی شود. در این سن، علاقه کودک به پدر و مادرش فقط دوستانه نیست، بلکه صمیمانه و لطیف است. البته بچه ها آن قدرها هم عاشق پدر و مادرشان نیستند که همیشه از آنها اطاعت کنند و رفتار درستی داشته باشند. آنها بازهم آدمهای صاحب فکر و اندیشه ای هستند که گاهی میخواهند به رغم میل مار و پدرشان، حرف خودشان را به کرسی بنشانند.

عشق به پدر و مادر در کودکان

هنگامی که بر این نکته تاکید می کنم که کودکان در فاصله 5-3 سالگی، چقدر ملایم و همدل هستند، ناچارم در مورد بچه های چهار ساله، استثنایی قائل شوم. بخش اعظم پر مدعا بودن، خروس جنگی بودن، بلند حرف زدن و هیجانزدگی کودک در حدود چهار سالگی، یعنی زمانی که به تدریج شروع به تشخیص همه چیز می کند، آغاز می گردد و این سوء تفاهمی است که خوشبختانه خیلی زود از بین می رود.

تلاش برای شبیه پدر و مادر شدن: کودکان در سن دو سالگی، مشتاقانه از پدر و مادرشان تقلید می کنند. اگر مادر اتاق را گردگیری کند و یا پدر با چکش میخی را بکوبد، کودک همه حواسش را روی چوب گردگیری و چکش متمرکز خواهدکرد. در سن سه سالگی، کیفیت تقلید بچه ها تغییر می کند . در این سن انها به مادر و پدرشان به عنوان انسان های دیگر می نگرند و می خواهند مثل آنها باشند. آنها در بازی هایشان، رفتن به سرکار،
آشپزی، رفت و روب، رختشویی، مراقبت از عروسک یا خواهر و برادر  کوچکتر را تمرین می کنند آنها وانمود می کنند که با ماشین خانواده ، بیرون  می روند و رانندگی می کنندو شب که می شود از آن پیاده می شوند و به خانه می روند. آنها لباسپدرو مادرشان را می پوشند، صحبت کردن،رفتار و منش انها تقلید می کنند. روانشناس ها، این فرایند را هویت یابی می نامند

هویت یابی چیزی بسیار مهم تر از بازی کردن صرف است. کودک از این طریق، شخصیت خود را می سازد. هویت یابی بیش از انچه که از طریق کلماتی که پدر و مادر سعی می کنند به کودک بیاموزند، اتفاق می افتد، بیشر یه آنچه که از طریق کلماتی که پدر و کادرشان دریافت می کنند و بر اساس الگو برداری از آنها، صورت می پذیرد. هویت یابی، چگونگی شکل گیری آرمانها و رویکردهای کودکان را نسبت به کار، افراد دیگر و خودشان دربرمیگیرد، هرچند هنگامی که آنها بالغ می شوند و نسبت به امور آگاهی بیشتری پیدا می کنند، می توانند هویت را توصیه کنند. شما می توانید از خرفهای محبت آمیزی که به عروسک هایشان می زنند و یا از شیوه سرزنش کردن آنها، متوجه شوید که بیست سال بعد، انها چه جور پدر و مادری خواهند شد.

 

عشق به پدر و مادر

عشق به پدر و مادر :

آگاهی جنسیتی: در این سن، یک دختر بچه به تدریج متوجه می شود که ماده است و تبدیل به زن خواهد شد. در نتیجه با توجه خاصی به مادرش نگاه می کند و میل دارد خود را در قالب او در آورد، همچنین به این گونه مسائل توجه می کند: مادرش چه احساسی نسبت به شوهرش دارد و نگاه او به جنس مخالف، چگونه است و آیا زنان را آدمهای مورد اعتماد یا رقیب خود می داند؟ نگاهش درباره ی فرزندان پسر و دختر چیست (آیا یکی را بر دیگری ترجیح می دهد و یا هر فردی را به جای خود عزیز می شمارد؟) نگاهش درباره کار بیرون و خانه داری چیست ( با آن هماهنگ است یا دچار چالش است)؟ یک دختر کوچک، نسخه کاملی از مادرش نخواهد شد، ولی در بسیاری از جنبه ها، مطمئناً تحت تاثیر او خواهد بود.

یک پسر بچه در این سن متوجه این موضوع است که دارد مرد می شود و بنابراین تلاش می کند که خود را شبیه پدرش کند. از جمله این که توجه می کند برخورد پدرش با همسر و جنس مخالف به طور کلی، در مقابل فرزندان پسر و دخترش و در برابر کار بیرون از خانه و کارهای داخل خانه چگونه است؟

در این سن ، علاوه بر این که کودک با پدر یا مادر همجنس خود هویت یابی می کند، در مقابل پدر و مادری که جنس مخالف او هم هستند، به تمایز و تشخیص ویژه ای دست می یابد. او می فهمد که دو جنس مخالف، می توانند یکدیگر را بشناسند و با هم زندگی کنند.

مجذوب نوزادان شدن: پسرها و دخترها در این سن، مجذوب همه جنبه های کودکان می شوند، آنها می خواهند بدانند بچه ها از کجا می آیند؟ هنگامی که متوجه می شوند کودک در دل مادر رشد می کند، اشتیاق پیدا می کنند این عمل حیرت انگیز آفرینش را خودشان انجام دهند و پسرها هم درست مثل دخترها، همین احساس را دارند. آنها دوست دارند از نوزادان مراقبت کنند و آنها را دوست داشته باشند . آنها یک بچه کوچکتر را وادار میسازند که نقش یک نوزاد را به عهده بگیرد و ساعتها، نقش پدر و مادر را برایش بازی می کنند و یا از عروسک استفاده می کنند.

در این سن به طور کلی چندان قابل تشخیص نیست که آیا پسر بچه های کوچک مثل دختر بچه ها دوست دارند که در درون خود نوزادی رابپرورانند یا نه؟ هنگامی که مادرشان به آنها می گوید که این عمل، ممکن نیست، برای مدتهای طولانی، این موضوع را باور نمی کنند و می گویند ” من هم می توانم بچه ای را در درون خود بپرورانم” ، و واقعاً هم باور دارند که اگر چیزی را از ته دل بخواهند، می توانند به آن جامه حقیقت بپوشانند. همچنین، یک دختر مهم کودکی شاید به همه بگوید که او دارد دارای آلت تناسلی مردانه می شود. چنین نشانه هایی، دال بر نارضایتی از پسر یا دختر بودن نیست، بلکه من فکر می کنم چنین افکاری از آنجا نشات می گیرد که پسر بچه تصور می کنند که می توانند هر کاری را انجام دهند، هر چیزی باشند و هر چیزی را هم در اختیار بگیرند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری