بلاگ

عفونت قارچی لای انگشتان پا

 

عفونت قارچی لای انگشتان پا

عفونت قارچی لای انگشتان پا : به عفونت قارچی لای انگشتان پا اصطلاحاً پای ورزشکار نیز گفته می شود زیرا این وضعیت در ورزشکاران شایع می باشد. این بیماری می تواند بر اثر انواع مختلف قارچها که در شرایط گرم و مرطوب رشد می کنند ایجاد شود.

عفونت قارچی لای انگشتان پا اغلب نوجوانان و جوانان را گرفتار می سازد زیرا این افراد معمولاً بیشتر عرق کرده و کفشهای ورزشی به مدت طولانی می پوشند. این بیماری در کودکان به ندرت دیده می شود . عفونت قارچی لای انگشتان پا می تواند در افرادی که به طور پا برهنه در محل های پر رفت و آمد گرم و مرطوب مثل استخر و اتاق های رختکن راه می روند ایجاد شود.

علایم عفونت قارچی لای انگشتان پا

ای عفونت بیشتر لای انگشتان چهارم و پنجم پاها ایجاد می شود و باعث بروز علایم زیر می شود:

  • سوزش، خارش و ترک دار شدن پوست ناحیه مبتلا
  • پوسته پوسته شدن، سفید شدن و مرطوب شدن پوست ناحیه مبتلا

گاهی اوقات عفونت به کف پا و یا روی پا هم گسترش پیدا نموده و ممکن است ناخن ها را هم مبتلا سازد. در این ناخن ها زرد رنگ، ضخیم و شکننده می شوند. افرادی که دچار عفونت قارچی لای انگشتان پا هستند مستعد ابتلاء به عفونت های قارچی در سایر نقاط بدن مثل کشاله ران نیز می باشند.

نحوه درمان عفونت قارچی لای انگشتان پا

موارد ساده و خفیف عفونت قارچی لای انگشتان پا را می توان با کرمها یا پمادهای ضد قارچ مثل کلوتریمازول درمان نمود. پوست باید تمیز و خشک نگه داشته شود. اگر تاولهایی بر روی پوست وجود دارد پزشک ممکن است توصیه نماید که قبل از استفاده از کرم ضد قارچ، پاها چند دقیقه درآب خیس بخورند. عفونتهای شدیدتر قارچی نیاز به تجویز داروهای ضد قارچ خوراکی دارند که ممکن است دارای عوارضی جانبی هم باشند.برای کنترل یا پیشگیری از عفونت قارچی لای انگشتان پا، اهمیت زیادی دارد که پاها را به طور روزانه شسته، تمیز نموده و خشک نماییم. باید از جورابهای نخی استفاده شود و آنها را به طور مرتب باید عوض نمود. در آب و هوای گرم باید از کفش های صندل استفاده شود. از پوشیدن کفش های تنگ خودداری نمایید. در خانه نیز پا برهنه باشید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری